Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Szczecina nadal nie mogą kupić węgla na preferencyjnych warunkach

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Szczecin będzie realizował dystrybucję tańszego węgla, ale ten wciąż nie jest dostępny.
Szczecin będzie realizował dystrybucję tańszego węgla, ale ten wciąż nie jest dostępny. fot. ARC Polskapress
Szczecinianie czekają na tańszy węgiel, którego dystrybucją miało zająć się miasto. Jest coraz zimniej, a węgiel zakontraktowany przez rząd jest w Szczecinie niedostępny. Dlaczego?

Władze Szczecina twierdzą, że firmy, które mają prowadzić sprzedaż tańszego węgla nadal czekają na umowę ze spółką Węglokoks. To ona ma dostarczyć surowiec.

Szczecińscy urzędnicy deklarują, że już od 9 listopada wszystko jest gotowe do rozpoczęcia sprzedaży, a odpowiednie przepisy weszły w życie jeszcze wcześniej, bo 3 listopada br.

 - Niestety, pomimo kolejnych pism, telefonów i rozmów z pełnomocniczką wojewody ds. węgla, wojewodą zachodniopomorskim oraz przedstawicielami Ministerstwa Aktywów Państwowych, sprawy stoją w miejscu - twierdzi Paulina Łątka z magistratu.

Według niej zapotrzebowanie na węgiel (wynikające ze złożonych wniosków) wynosi około 800 ton.

ZOBACZ TEŻ:

 - Szczecin od początku uczestniczy w całym procesie i nadzoruje go - deklarują magistraccy urzędnicy. - Zainicjowaliśmy rozmowy z firmami zainteresowanymi sprzedażą, braliśmy aktywny udział w spotkaniach z wojewodą oraz przedstawicielami rządu, a obecnie interweniujemy u nich, aby przyspieszyć rozpoczęcie sprzedaży.

Szczecin będzie realizował dystrybucję tańszego węgla przez cztery firmy, które mają doświadczenie i zaplecze, a podmiotem głównym jest przedsiębiorstwo Węglobud. Umowa na dystrybucję węgla w Szczecinie jest aktualnie procedowana pomiędzy Węglobudem (ze strony Szczecina) a Węglokoksem (ze strony rządowej). Do tej pory spółkom nie udało się porozumieć.

Przyczyny opóźnienia zupełnie inaczej oceniają służby wojewody.

 - Szczecin i Węglobud otrzymały od Węglokoksu umowę gotową do podpisania w ubiegły piątek - informuje Michał Ruczyński, przedstawiciel wojewody zachodniopomorskiego. - Jest to taka sama umowa, o tych samym parametrach i zapisach, jakie podpisują gminy w naszym województwie i dziesiątki gmin w całej Polsce. Jednakże Szczecin i Węglobud wniosły zastrzeżenia co do zapisów umowy. Te zastrzeżenia są analizowane przez Węglokoks.

Ruczyński podkreśla, że około 60 na 113 samorządów województwa zachodniopomorskiego podpisało już umowy z dystrybutorami węgla w naszym regionie tj. Węglokoksem i spółką PGE Paliwa. Są to m.in. gmina Będzino, Borne Sulinowo, Dębno, gmina Dobra w powiecie łobeskim, Golczewo, Ińsko, Kołobrzeg, Krzęcin, Mielno, Postomino, miasto Sławno, Sianów.

W około 20 samorządach realizowana jest już dystrybucja węgla

To m.in. innymi gmina Darłowo, miasto Darłowo, Karlino, Gryfino, Międzyzdroje, Stara Dąbrowa, gmina Wałcz, Polanów, Lipiany, Mieszkowice, Sławno, miasto Białogard.

W tych gminach mieszkańcy mogą już kupować tańszy węgiel.

 - Ale przypominam, że wojewoda nie jest stroną umowy - podkreśla Ruczyński.

Wojewoda Zbigniew Bogucki zapytany o sprawę w Radiu Szczecin zdziwił się, że są jakieś przeszkody w zawarciu stosownej umowy.

- Przecież większość gmin w województwie ją podpisało – powiedział. Dodał, że umowa jest w tej chwili przedmiotem analizy prawników

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński