Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Świnoujścia do LNG: za budowę gazoportu należą nam się rekompensaty!

Anna Starosta
Na spotkanie do Miejskiego Domu Kultury przyszło przeszło sto osób. Było też kilkunastu dziennikarzy z mediów regionalnych i ogólnopolskich. Atmosfera była gorąca.
Na spotkanie do Miejskiego Domu Kultury przyszło przeszło sto osób. Było też kilkunastu dziennikarzy z mediów regionalnych i ogólnopolskich. Atmosfera była gorąca. Fot. Bartek Wutke
Budowa basenu z kompleksem sportowym, infrastruktura na plaży, droga do zabytków, czyli latarni i fortów, dofinansowania dla klubów sportowych i działań kulturalnych - to tylko niektóre z życzeń mieszkańców Warszowa. Dzielnicy Świnoujścia, gdzie powstanie gazoport.

Wczoraj wieczorem na spotkaniu wybrano grupę, która będzie ich reprezentować w rozmowach z Polskim LNG. To Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Prawobrzeża.

Na spotkanie do Miejskiego Domu Kultury przyszło przeszło sto osób. Było też kilkunastu dziennikarzy z mediów regionalnych i ogólnopolskich. Atmosfera była gorąca.

Wycofali się z obietnic

Mieszkańcy mówili o obietnicach, jakimi inwestor mamił ich przez ostatnie lata. Najpierw był pomysł powstania arboretum (ogród dendrologiczny), potem basenu i kompleksu sportowego, na końcu poprzestano na kilku komputerach dla młodzieży.

- Na razie dostaliśmy pokaz fajerwerków i kilka plecaków czy jakichś przyborów szkolnych dla dzieci - mówi Sebastian Jasiński z klubu sportowego Prawobrzeże, który teraz będzie szefował stowarzyszeniu.

- Przecież to śmieszne, inwestycja za 4 miliardy a oni chcą nam dać kilka sprzęt za parę tysięcy i jedną drogę?! - dodała jedna z kobiet. - Już teraz wyrąbali nam całą połać lasu. Zabiorą nam plaże i mamy się cieszyć z jakichś pseudo inwestycji, które i tak powinno zrobić miasto!

Mają budżet na takie inwestycje

Inni mieszkańcy podkreślali, że na całym świecie przy tego typu budowlach firmy płacą grube pieniądze na inwestycje dla lokalnej społeczności. Tłumaczyli, że nie jest to żadna łaska ze strony inwestora, który na spotkaniu z nimi próbował się zakryć kredytami i trudnościami finansowymi.
- A co nas to interesuje. Jeśli buduje taką inwestycję to na pewno ma budżet, musi mieć, na tego typu sprawy - mówili.

Już odczuwają skutki

Jeden z mieszkańców podkreślił, że skutki planowanej inwestycji już się odczuwa. Nasilił się ruch przy głównej ulicy. Jeździł tamtędy ciężki sprzęt do wycinki lasu.

- A jak zacznie się budowa to nam ściany będą pękać. Nie ma tutaj porządnych dróg przygotowanych na takie prace - mówił mieszkaniec. - A wycięty las to nie tylko kwestia okropnego widoku, ale też skutków w przyrodzie.

Woda morska przy plaży będzie zimniejsza?!

O groźbie degradacji przyrody mówił Piotr Piwowarczyk z Fortu Gerharda. Chodzi o system chłodzenia.

- Dochodzą od nas niepokojące informacje na ten temat - mówił. - Jeśli się sprawdzą to zachodzi obawa, że woda morska przy plażach, nie tylko warszowskiej na Wolinie, ale też głównej świnoujskiej plaży na Uznamie, będzie o kilka stopni chłodniejsza. Naukowcy nie mówią jednoznacznie jak to wpłynie na florę. Są jednak tym faktem zaniepokojeni.

Dziś biolodzy z Uniwersytetu Szczecińskiego mają pobierać próbki wody z okolic, gdzie będzie gazoport.

Wiedza o zagrożeniach to argument

Podczas spotkania mówiono także o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą ta inwestycja.

Bruno Salcewicz ze Szczecina, który przez lata pływał jako pierwszy oficer na tankowcach, opowiadał jak niebezpieczne mogą być terminale gazowe. Mieszkańcy mogli zobaczyć zdjęcia, na których porównywał wielkość tankowców a także ewentualne tragedie w przypadku wybuchu.

- Nie ma wątpliwości co do tego, że tego typu inwestycje to ogromne zagrożenie. Inwestor ma tego świadomość. Mieszkańcy też powinni mieć taką wiedzę. Ona jest bowiem argumentem do starania się o dofinansowanie rekompensat dla dzielnicy, gdzie powstaje gazoport a także całego miasta.

Prezydent ich popiera!

Swoje poparcie zadeklarował prezydent miasta Janusz Żmurkiewicz. Na spotkaniu obecny był jego rzecznik Robert Karelus. Powiedział, że prezydent czeka na konkretne ustalenia i listę propozycji. Jak tylko ją otrzyma, prześle dokument do Polskiego LNG.

Jak się dowidzieliśmy grupa inicjatywna, w skład której wchodzi 9 osób (w tym członek zarządu osiedla) wybranych podczas spotkania ma ją skonstruować do końca tego tygodnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński