Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Świnoujścia będą musieli chwycić za łopaty

Anna Miszczyk
Przygotowania do zimy rozpoczęły się nad morzem już teraz.
Przygotowania do zimy rozpoczęły się nad morzem już teraz. Archiwum
Drogowcy zapowiadają, że zima ich w tym roku nie zaskoczy. W tym roku przy odśnieżaniu miasta ma pracować więcej sprzętu i ludzi.

Będą trzy standardy odśnieżania dróg. Najwyższy dotyczy dojazdów do szpitala, placówek oświatowych, tras autobusów komunikacji miejskiej oraz głównych ulic miasta. Na odśnieżanie pozostałych dróg mieszkańcy poczekają dłużej. W przypadku chodników, w wielu przypadkach będą zaś musieli sami chwycić za łopaty.

- Trzeba pamiętać, że zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach obowiązek odśnieżania wielu chodników spoczywa na właścicielach posesji - mówi Robert Karelus, rzecznik prezydenta Świnoujścia. - Chodzi o te położone bezpośrednio wzdłuż granicy nieruchomości.

Sprawa odśnieżania miasta poruszana była niedawno na posiedzeniu społecznej komisji estetyzacji. Jeden z przedstawicieli zarządców wspólnot mieszkaniowych zaproponował, aby miasto odśnieżało wszystkie główne chodniki w mieście, a za oczyszczenie odcinków, o które powinni zadbać właściciele nieruchomości, wystawiało później rachunek.

- Problem tylko w tym, jak potem ściągnąć należność, bo przecież nie wszyscy chętnie oddadzą miastu należne pieniądze - mówili członkowie komisji. - Szczególnie ci, którym w zimie trzeba przypominać o leżącym na ich barkach obowiązku utrzymania chodnika przed swoją nieruchomością.

W tym roku na akcję "Zima" miasto zapewniło 1,3 mln zł. W razie konieczności kwota ta może być zwiększona - informuje magistrat. Zmagazynowano już 200 ton piasku, 300 ton chlorku sodu i 20 ton chlorku wapnia. Powinno to wystarczyć na ponad miesiąc. Zapasy będą systematycznie uzupełniane.

- Najłatwiej osiągalny jest piasek, bo mamy go na miejscu - mówi Krzysztof Szpytko, naczelnik wydziału ochrony środowiska i leśnictwa w magistracie. - Chlorek sodu musimy sprowadzać z zewnątrz, ale mamy już złożone zamówienia na kolejne dostawy, więc też nie powinno być kłopotów.

Najdroższy jest chlorek wapnia. Kosztuje pięć razy więcej, niż chlorek sodu. Używany jest, gdy temperatura spada poniżej minus 10 st. Celsjusza, wtedy sam chlorek sodu już nie działa.

Jak informuje magistrat, tej zimy do odśnieżania ulic wyjedzie prawie 50 procent więcej sprzętu i ludzi, niż w ubiegłych latach. Będą przynajmniej dwa dodatkowe pługi, jedna koparko-ładowarka i dwa pojazdy dostarczające piasek i sól. W razie konieczności zebrany śnieg będzie wywożony na parking przy ul. Bałtyckiej oraz na wyznaczone miejsce przy ul. Ludzi Morza na prawobrzeżu Świnoujścia. Akcję "Zima", w razie potrzeby, wspomogą również ZWiK, PEC i areszt śledczy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński