Mieszkańcy protestowali na sesji rady miasta. Nie chcą przetwórni ryb

Oskar Masternak
Oskar Masternak
Mieszkańcy północnych dzielnic Szczecina pojawili się na dzisiejszej sesji rady miasta Sebastian Wołosz
Planowana w miejsce dawnej papierni Zakład Produkcji Składników Odżywczych z Łososia budzi duże kontrowersje wśród mieszkańców, którzy obawiają się przykrego zapachu mogącego powstać w wyniku pracy fabryki.

ZOBACZ TEŻ:

Mieszkańcy północnych dzielnic Szczecina pojawili się na dzisiejszej sesji rady miasta, by przekazać prezydentowi i radnym swoje stanowisko w sprawie planowanej budowie fabryki, która miałaby się zajmować przetwórstwem resztek z łososia. W imieniu protestujących głos zabrał Maciej Zaśko.

- Obawiamy się, że planowana na terenie naszego osiedla inwestycja dotknie bezpośrednio nas wszystkich. Wokół fabryki będzie unosił się uciążliwy dla mieszkańców fetor. Zamiast reklamowanego wszędzie zapachu czekolady będzie się unosił smród zepsutych ryb - uważa Maciej Zaśko.

ZOBACZ TEŻ:

Zakład miałby zajmować się produkcją olei i protein z resztek poprodukcyjnych z łososia. Podobne inwestycje budzą powszechny sprzeciw mieszkańców różnych miejscowości. Dodatkowym problemem, który sygnalizują mieszkańcy, jest kiepski stan dróg dojazdowych do planowanej inwestycji.

- Zwiększy się ruch samochodów po osiedlowych uliczkach, które pamiętają jeszcze poprzednią epokę. Mamy również obawy, że ze względu na brak kanalizacji ścieki będą wpuszczane wprost do Odry - podkreślają protestujący.

Prowadzący obrad rady miasta przewodniczący Bartłomiej Sochański zapowiedział, że rada pochyli się nad tym problemem i postara się pomóc protestującym.

ZOBACZ TEŻ:

- Zebraliśmy ponad 1500 podpisów pod naszą petycją. Mieszkańcy nie chcą smrodu! Nie jesteśmy odpadami miasta! Chcemy rozmawiać z prezydentem i realnych działań - mówili mieszkańcy północnych dzielnic Szczecina.

Obecny na sali prezydent Piotr Krzystek zapewnił, że znana mu jest sytuacja mieszkańców, ale na przeszkodzie w natychmiastowej realizacji ich planów stoją kwestie proceduralne.

- Zgodnie z regulacjami, które przewiduje polskie prawo, państwa głos będzie brany pod uwagę. Zgadzam się z tym, że północne dzielnice są bardziej zaniedbane od innych, ale w ostatnich latach wiele się tam zmieniło i będzie się zmieniać na lepsze - zapewnił prezydent Krzystek.

Taaaka ryba. Nasz Internauta złowił ogromną tołpygę [zdjęcia]

Taaaka ryba. Nasz Internauta złowił ogromną tołpygę [zdjęcia]

BASTA! protestuje w Szczecinie. Zorganizowali symboliczne polowanie w Parku Kasprowicza

Wideo

Komentarze 11

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

SKOLWIN – NIE CHCIELI FETORU RYB, TERAZ BĘDĄ MIELI HAŁAS I ZAPYLENIE

MIĘDZYNARODOWY KONCERN FIRMA CEMEX POSTANOWIŁA OTWORZYĆ FABRYKĘ PRODUKCJI BETONU NA SWOIM TERENIE (FOSFAN S.A.), NIE BIORĄC POD UWAGĘ MIESZKAŃCÓW SKOLWINA. WĘZEŁ BETONIARSKI, KTÓRY TAM MA ZOSTAĆ ZLOKALIZOWANY PRZEZNACZONY JEST DO PRACY CIĄGŁEJ. MA OBSŁUGIWAĆ INWESTYCJE TRASY PÓŁNOCNEJ, PDH POLICE ORAZ BUDOWĘ TUNELU Z POLIC DO STĘPNICY.

CO TO OZNACZA DLA MIESZKAŃCÓW?

CAŁONOCNE DOSTAWY BETONU – CO 10 MIN WYJAZD CIĘZKIEGO SPRZĘTU

PRACA FADROMY - ŁADOWARKI

BARDZO DUŻA ILOŚĆ DOSTAW PIASKU, KRUSZYW, CEMETNU, POPIOŁU LOTNEGO CIĘŻARÓWKAMI

OLBRZYMIE ZAPYLENIE W PROMIENIU 1KM

NA CAŁE SZCZĘŚCIE NA ULICY STOŁCZYŃSKIEJ PRZY NOWO POWSTAŁYM PRZEPUŚCIE ZNAJDUJE SIĘ OZNACZENIE TONAŻOWE 20T, KTÓRE JAK INFORMUJĄ ANONIMOWI PRACOWNICY FIRMY, MA ZOSTAĆ ZLIKWIDOWANE. JEŻELI SIĘ NIE UDA KAWALKADA CIĘŻARÓWEK BĘDZIE SIĘ PRZEMIESZCZAĆ ULICĄ DĄBRÓWKI I POLICKĄ, A NASTĘPNIE SZOSĄ POLSKĄ.

I TAK PRZEZ NAJBLIŻSZE KILKANAŚCIE LAT.....RYBKI NIE – BETON TAK

G
Gość

dziwne, że w Ustce wycofali się z pomysłu budowy takiego zakładu, jak zaczęto dochodzić do tematu, że jednak odory będą się wydostawały. jak taki nieszkodliwy zakład to dlaczego tam nie kontynuowali projektu.

A
Adamos

Jak zawsze, nic nikomu się nie podoba. Skolwin to jest dzielnica przemysłowa od wieków, jak statki malują to śmierdzi, jak asfalt produkują to be, śmieci składują też źle, Zakłady Chemiczne Police też niedobre. A ile osób tam pracuje? Infrastruktura przemysłowa też gdzieś musi być i dlatego te inwestycje powstawały za miastem, a że miasto przez lata się rozbudowało to już inna sprawa. Teraz łosoś też jest be, bo 500 jest i pracować się nie chce. Żenada Rysiu bez zębów blokuje inwestycje za miliony.....

M
Miki

Śmierdząca sprawa.

???

Palenie przez jedno z obojga rodziców, a zwłaszcza matkę zwiększa ryzyko wystąpienia astmy u dzieci.14,15,

Perspektywy dla wczesnodziecięcej astmy są mniej korzystne w przypadku domów, w których się pali.15,

Dzieci z astmą, które są narażone na palenie w swoim domu generalnie mają poważniejszy przebieg choroby.16,

Wielu dorosłych z astmą podaje środowiskowy dym tytoniowy jako przyczynę wyzwalającą objawy choroby.17,

Zdiagnozowana przez lekarzy astma jest bardziej powszechna pośród niepalących dorosłych narażonych na środowiskowy dym tytoniowy niż u tych, którzy nie są narażeni. Pośród ludzi z astmą wyższa ekspozycja na bierne palenie jest związana z większym ryzykiem poważnych ataków.18,

We Francji wykazano, że bierne palenie jest przyczyną 3 tys.[48] – 5 tys. przedwczesnych zgonów co roku, a premier Dominique de Villepin podczas obwieszczenia o zakazie palenia w całym kraju zacytował jeszcze większe oszacowania: „że jest przyczyną więcej niż 13 śmierci na dzień. Jest to nieakceptowalna rzeczywistość w naszym kraju pod względem zdrowia publicznego”[49].

zrodlo wikipedia

???

Osoba z astmą może doświadczać ataków spowodowanych przez palenie czynne[37] i bierne[38] bez względu na to czy są dorosłymi, czy dziećmi[39][40][41] (wspierające wezwania do zakazania palenia[42]).

Dym tytoniowy jest alergenem i osoby cierpiące na alergię mogą mieć zatkany, cieknący nos, załzawione oczy, mogą kichać, kaszleć i mieć uczucie duszności oraz inne typowe objawy alergii w ciągu kilku minut od ekspozycji. Niektórzy ludzie bez rozpoznanych uczuleń i bez astmy mogą kaszleć w wypełnionych dymem pokojach, a także mieć bóle głowy, czuć nudności, senność oraz doświadczać innych dolegliwości, podczas gdy normalnie nie wykazywaliby takich objawów bez obecności dymu. Wielu byłych palaczy oraz tych, który chcą rzucić, wolą nie czuć dymu tytoniowego, bo może to spowodować u nich ochotę zapalenia. Wiele osób po prostu nie lubi tego zapachu, który przesiąka włosy i ubranie.

Wiele spośród tych krótkotrwałych efektów ulega przerwaniu wraz z zakończeniem ekspozycji. Jednakże uważa się, że powtarzana ekspozycja powoduje poważniejsze skutki długoterminowe.

Badania epidemiologiczne nad biernym paleniem

Badania epidemiologiczne wykazują, że niepalący wystawieni na działanie dymu tytoniowego są zagrożeni wieloma problemami zdrowotnymi związanymi z bezpośrednim paleniem.

W 1992 Journal of the American Medical Association opublikował przegląd dostępnych dowodów z badań epidemiologicznych i innych prac naukowych dotyczących powiązania biernego palenia z chorobami serca i oszacowano, że bierne palenie było odpowiedzialne za 35 tys. do 40 tys. zgonów na rok w Stanach Zjednoczonych we wczesnych latach 1980[43]. Niektóre badania podają, że niepalący, którzy żyją z palaczami mają o 25% większe prawdopodobieństwo śmierci z powodu zawału serca oraz bardziej prawdopodobne, że będą mieć udar mózgu i rzadko rozwinie się u nich rak narządów płciowych. Niektóre badania, takie jak Helena Study sugerują, że ryzyko niepalących może być nawet większe niż w tym oszacowaniu. Helena Study podaje, że ekspozycja na dym tytoniowy od innej osoby zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca u niepalących aż o 60%[44]. Rodzice, którzy palą wydają się być czynnikiem ryzyka dla dzieci i niemowląt powiązanym z niską masą urodzeniową, zespołem nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS), zapaleniem oskrzeli, płuc oraz ucha środkowego[45].

W 2002 roku grupa 29 ekspertów z 12 państw zebrała się na konwencji Programu Monograficznego Międzynarodowej Agencji do Spraw Badań nad Rakiem (International Agency for Research on Cancer – IARC) podlegającej Światowej Organizacji Zdrowia i poddali rewizji wszystkie ważniejsze dowody związane z paleniem tytoniu i występowaniem raka. Oto ich wnioski: Metaanalizy wykazują, że istnieje statystycznie znaczące i spójne powiązanie pomiędzy rakiem płuca u małżonek palaczy (lub małżonków palaczek), a ekspozycją na bierne palenie tytoniu. Zwiększenie ryzyka wynosi 20% dla kobiet i 30% dla mężczyzn i pozostaje takim po skontrolowaniu pewnych potencjalnych stronniczych źródeł i udowadniających nieprawdziwość.

Dodatkowo, badania oceniające bierne palenie bez przyglądania się partnerom palaczy wykazały, że wysoka całkowita ekspozycja na bierne palenie jest związana z jeszcze większym ryzykiem niż od palących partnerów i jest szeroko rozpowszechniona u osób niepalących[46].

Australijska Narodowa Rada do Spraw Astmy[47] cytuje badania wykazujące, że: ekspozycja na dym tytoniowy środowiskowy jest prawdopodobnie najważniejszą substancją zanieczyszczającą w mieszkaniach, zwłaszcza gdy znajdują się w nich małe dzieci:

???

Bierne palenie tytoniu, ang. environmental tobacco smoke (exposure to environmental tobacco smoke), ETS – dym tytoniowy środowiskowy (ekspozycja na dym tytoniowy środowiskowy) – występuje, gdy dym z wyrobu tytoniowego używanego przez jedną osobę oraz dym przez nią wydychany zostaje wdychany przez innych. Aktualne dowody naukowe wykazują, że bierna ekspozycja na dym tytoniowy może przyczynić się do śmierci i chorób, wśród których są schorzenia przewlekłe prowadzące do inwalidztwa[2][3][4][5]. Ocenia się, że z powodu biernego palenia rocznie umiera w Polsce 1 tys.[6], w USA 53 tys.[7], a na całym świecie około 600 tysięcy osób[8]. Badania WHO[9] wykazały, że wraz z upływem czasu od momentu przerwania ekspozycji zmniejsza się ryzyko wystąpienia raka płuc i ekspozycja sprzed 15 lat na dym tytoniowy osób, które nie palą, nie zwiększa już ryzyka zachorowania na raka płuca.

Efekty długotrwałe

Badania dostarczyły naukowych dowodów, że bierne palenie tytoniu powoduje te same problemy jak palenie bezpośrednie, włączając raka płuc, choroby układu krążenia oraz schorzenia płuc takie jak przewlekła obturacyjna choroba płuc, zapalenie oskrzeli i astma[10]. Metaanalizy danych pokazały, że dla osób niepalących mieszkających z partnerami, którzy palą w domu, ryzyko zachorowania na raka wzrosło o 20-30%, natomiast dla osób narażonych na dym tytoniowy w miejscu pracy wzrost ryzyka wynosił 16-19%[11].

Biernemu paleniu jest przypisywany szeroki wachlarz negatywnych efektów, niezależnie od tego, czy ekspozycja na dym jest krótkotrwała, czy też częsta lub długa. Niektóre przejawy:

Zwiększone ryzyko zachorowania na raka płuc

Oddziaływanie biernego palenia na powstanie raka płuc zostało poddane rozległym studiom. Badania z Europy (1998[12]), Wielkiej Brytanii (1998[13][14]), USA (1986[15][16], 1992[17], 1997[18], 2001[19], 2003[20]) i Australii (1997[21]) konsekwentnie wykazały znaczący wzrost ryzyka pośród osób biernie palących.

Zwiększone ryzyko zachorowania na raka[22]

Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem doszła do wniosku, że „bierne palenie jest czynnikiem rakotwórczym z grupy 1.”[23]

Zwiększone ryzyko chorób serca[24]

Zwiększone ryzyko poronienia i wad wrodzonych[25]

Zwiększone ryzyko śmierci łóżeczkowej[26]

Zwiększone ryzyko zachorowania na astmę, u dzieci[27] i u dorosłych[28][29]

Zwiększone ryzyko wystąpienia u dzieci problemów z psychiką, takich jak depresja, niepokój i niedojrzałe zachowanie[30]

Zwiększone ryzyko infekcji płucnych

Zwiększone ryzyko infekcji ucha[31]

Zwiększone ryzyko wystąpienia u dzieci alergii i śmierci[32]

Zaostrzenie astmy i alergii[33]

Chociaż natura biernego palenia sprawia, że badanie jego wpływów na zdrowie jest utrudnione, metaanalizy z całego świata wskazują, że zagrożenia ze strony biernego palenia są znaczące[34][35][36].

Efekty krótkotrwałe

G
Gość

Pan Prezydent mówi że w dzielnicach północnych miasta dużo się zmienia.Zauważyliśmy to/ dostawiliście komin dodatkowy do zakładu bardzo uciążliwego jakim jest Fosfan,aPan Prezydent przecinał wstęge.

a
aggg

ciekawa hipokryzja bo smierdziele tytoniowe trujace codziennie tysiac biernie jakos nikomu nie przeszkadzaja ,rakotworczy dym ponad 100 rakotworczych substacji, na przystankach km na calej dlugosci jest zakaz palenia-mandat do 500zl ,nikt mandatow nie daje, palacze robia co chca, troja siebie i was w tym osoby nieletnie ,to samo na balkonach ,klatkach itd. chory kraj

f
fan

To znaczy, że z rybich i zwierzęcych odpadów będą produkowali suchy granulat dla farm łososiowych i hodowli pstrągów. Smród z tego będzie niesamowity. W Norwegii nie mają już szans na taką produkcję. Utylizacja gówna i produkcja zeń nawozów to perfuma w porównaniu z tym, co się kroi.

e
ed

Miasto portowe a im ryby śmierdzą.

Dodaj ogłoszenie