Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy gminy Dobra narzekają na zmiany w odbiorze odpadów: drogo, za rzadko i w limitach

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Andrzej Szkocki
W gminie Dobra wrze, a wszystko za sprawą zmian w systemie odbioru śmieci. Władze gminy narzuciły limity na bioodpady. Nawet liczba worków do selekcji jest dokładnie wyliczona.

Większość zmian weszła od 1 stycznia. Mieszkańcy płacą więcej za wywóz śmieci. Było 7 zł a jest 12 złotych - to więcej niż w sąsiednim Szczecinie. Śmieci są odbierane rzadziej: było co tydzień, teraz jest raz na dwa tygodnie. Gospodarstwa otrzymują też mniej worków na odpady segregowane: było 179 a jest 80. Nowością jest też limit na bioodpady, który wynosi 120 litrów. Dla porównania Szczecin nie ma limitu, Kołbaskowo ma limit, ale wynosi 240 litrów.

Mieszkańcy nie szczędzą krytyki systemu śmieciowego.

"Jest coraz gorzej z tymi śmieciami, miał być wywóz co dwa tygodnie plus większy pojemnik, by nie było podwyżek, a będą i podwyżki, i wywóz raz na dwa tygodnie bez dodatkowego pojemnika". "Teraz to dopiero będzie wysyp śmieci w lasach. A jaka przy tym będzie ekologia!". To tylko niektóre - mówią mieszkańcy na profilu społecznościowym "Mierzynianki i Mierzynianie".

- Mamy najwyższą stawkę, bo zarówno Szczecin, jaki i Kołbaskowo czy Police płacą około 10 złotych, a my 12 złotych i mamy najgorsze warunki z wszystkich tych 4 gmin - zauważa Paweł Malinowski, radny gminy Dobra, który złożył do wójta gminy Dobra, interpelację dotyczącą wycofania się z niekorzystnych zmian.

Teresa Dera, wójt gminy nie pozostawia złudzeń: nie ma możliwości zmian, przynajmniej w tym roku, bo obowiązuje umowa z firmą wywożącą odpady. A porównywanie do sąsiadów nie jest właściwe.

- W Szczecinie z uwagi na zdecydowaną przewagę zabudowy wielorodzinnej i zwartą zabudowę jednorodzinną koszty związane z samym odbiorem odpadów ponoszone przez podmioty odbierające odpady są zdecydowanie niższe w porównaniu do kosztów ponoszonych przy odbiorze odpadów z terenów o zabudowie w dużej mierze rozproszonej - tłumaczy Teresa Dera, wójt gminy Dobra. - W stosunku do wskazywanej gminy Kołbaskowo należy zauważyć na zdecydowanie mniejszą ilość zabudowy rozproszonej w stosunku do gminy Dobra, a więc zdecydowanie mniejsze koszty transportu po stronie przedsiębiorcy. Jeśli natomiast już porównuje się niektóre rozwiązania to należy zauważyć, że w ponad 80 procent gmin w województwie zachodniopomorskim obowiązuje przez cały rok częstotliwość odbioru odpadów zmieszanych z nieruchomości w zabudowie jednorodzinnej raz na dwa tygodnie, w czterech gminach odbiór jest raz w miesiącu, a w jedenastu gminach odbiór odbywa się raz na dwa tygodnie w kilku miesiącach letnich, w pozostałym okresie jest to także raz w miesiącu.

Dodajmy, że gmina Dobra powołała eko-patrol straży gminnej. Strażnicy zajmują się kontrolą szeregu zagadnień związanych z gospodarką odpadami komunalnymi: ustalaniem obowiązku złożenia deklaracji, prowadzeniem prawidłowej segregacji odpadów i utrzymywaniem w czystości i porządku wokół miejsc gromadzenia odpadów, posiadaniem zgodnie ze zgłoszeniem kompostownika i kompostowania w nim bioodpadów. Eko-patrol rozpocznie działanie od kwietnia 2023 roku.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński