Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańców Stargardu niepokoją naloty na murach

Wioletta Mordasiewicz [email protected]
Wojtek i Kacper zaciekawieni sytuacją przyszli zobaczyć zabytek i nalot, który się na nim pojawił.
Wojtek i Kacper zaciekawieni sytuacją przyszli zobaczyć zabytek i nalot, który się na nim pojawił.
Jedni mówią, że na murach obronnych i baszcie wychodzi wapno, inni uważają, że to sól, która się krystalizuje z wody A Sprawa ma być zbadana, a wykonawca robót ma biały nalot pousuwać.

Podejrzane wykwity pojawiły się na odremontowanych murach obronnych przy ulicy Strażniczej oraz na Baszcie Jeńców. Zauważyli to mieszkańcy, którzy podejrzewają, że coś zostało źle zrobione podczas renowacji.

- Z informacji, które otrzymałam od mieszkańców wynika, że z cegieł wychodzi wapno - mówi Edyta Domińczak, radna rady miejskiej. - Mury i baszta były niedawno modernizowane. Inwestycję zakończono na przełomie listopada i grudnia ubiegłego roku. Uważam więc, że powinno się w tej sytuacji skorzystać z gwarancji.

Plamy na baszcie

Białe wykwity są na cegłach. Najwięcej ich jest na Baszcie Jeńców.

- Musimy dokonać przeglądu, by stwierdzić, jak wygląda ten problem - odpowiedział na sesji Sławomir Pajor, prezydent Stargardu, pytany o stan murów obronnych i zabytkowej baszty.

Urzędnicy po sygnałach od mieszkańców sprawdzili, jak faktycznie sytuacja wygląda. Zapewniają, że póki co, nie ma powodów do niepokoju.

- To kwestia zasysania wody przez mury - uspokaja Grzegorz Chudzik, inżynier miasta. - Już mieliśmy z czymś takim do czynienia. Czasem tak bywa, szczególnie po okresie zimowym.

Na murach i baszcie pojawiły się tzw. wykwity solne, zwane inaczej wysoleniami. Były one już swego czasu także na innych budowlach, między innymi na bramie przy Kanale Młyńskim. Naloty są kojarzone z obecnością wapna w zaprawie. Tymczasem jak mówią urzędnicy, mury po prostu łapią z powietrza i deszczu wilgoć razem z solą. Potem na wiosnę wilgoć się z nich uwalnia, a sól krystalizuje się na porowatej powierzchni. Dopóki nie stwardnieją, można je bez problemu zmyć.

Mają czyścić

Kwestia wpływu wapna na wykwity jest dyskusyjna. Jedni specjaliści twierdzą, że właśnie wapno jest główną przyczyną tego zjawiska. Inni, że wręcz przeciwnie.

- Ustaliliśmy z wykonawcą, że wyczyści nalot z murów i baszty - mówi Grażyna Chojenka z Urzędu Miejskiego w Stargardzie. - Jest ich najwięcej na baszcie, bo i jej powierzchnia, która wchłonęła wilgoć, jest spora.

Modernizacją murów obronnych przy ul. Strażniczej zajmowała się od 2014 roku firma Podgórski ze Strachocina. Koszt tej inwestycji, która objęła też renowację murów przy ulicy Sukienniczej wyniósł ponad 1,7 miliona złotych. Miasto dostało na ten cel dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007 - 2013. Wykonawca wzmacniał mury, wymieniał ubytki, czyścił cegły. Gwarancja na wykonane roboty obowiązuje do maja 2018 roku. A

Już mieliśmy do czynienia z takim zjawiskiem m.in. na Bramie Młyńskiej.

Polecamy na gs24.pl:

Jerzyk HenrykCałe oświadczenie: 28 kwietnia 2016 (.pdf,  2.11 MB)

Tyle pieniędzy mają szczecińscy radni. Zobacz oświadczenia majątkowe

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński