MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mieli szczęście na plaży. Te olbrzymy znajdowane są nad Bałtykiem! Te wspaniałe bursztyny ważą kilogramy. Niesamowite zdjęcia złota Bałtyku

Tomasz Turczyn
Wideo
od 16 lat
Zobaczcie bursztyn ważący ponad 3 kg oraz wspaniałą kolejną bryłę - zwaną Królową Bałtyku. Jarosławiec - polski Dubaj nad Bałtykiem i jego skarby! Takimi eksponatami może poszczycić się Muzeum Bursztynu w Jarosławcu. Zobaczcie też, jak łowcy skarbów z Bałtyku je odnajdują. Robią to w nocy i za dnia.

Bursztyn - prawdziwe Złoto Bałtyku

Bursztyn fascynuje od lat! Potrafi leczyć, świetnie smakować w nalewkach oraz zdobić, cieszyć oko i przynosić majątek do naszych kieszeni. Od lat bałtycki bursztyn jest nieodpartym magnesem, który przyciąga nad polskie morze tłumy. Poszukiwacze przepatrują płycizny i plaże w poszukiwaniu charakterystycznego złotego błysku.

Gdy wśród resztek drewna, połamanych muszelek trafi się niewielki bursztyn - radość jest niezmierna. Wartość ma niewielką i majątku na nim nie zbijemy, ale za to sprawia olbrzymią frajdę.

Profesjonaliści po drobinki się nie schylą, bo celują w zupełnie inny towar. To okazałe bryłki, które mogą potem zostać poddane obróbce i trafić np. do biżuterii.

ZOBACZ TEŻ: Hel z nowym rekordem Guinnessa. To już pewne: latarnia z bursztynu w Helu została wpisana na światową listę rekordów Guinnessa!!

Czym jest bursztyn i jak powstaje?

"Polski bursztyn" powstał dawno - ok. 40 milionów lat temu. Powalone żywiczne drzewa, później przykryte ziemią i wulkanicznym popiołami zostały zalane wodami eoceńskich mórz. Z upływem czasu miękka żywica twardniała, przeistaczając się w to, co dziś znajdujemy na plaży po dużych sztormach.

Według bursztynników największe złoża tego surowca znaleźć możemy w Bałtyku - miniej więcej od Karwi w stronę wschodnią, na plażach Półwyspu Helskiego, Mierzei Wiślanej i dalej w kierunku Rosji.

Największa na świecie bryła bursztynu znajduje się w Muzeum Gdańska. Jak wynika z pomiarów dokonanych przez Okręgowy Urząd Miar w Gdańsku, waży: 68 kg i 200 gramów.

Co warto wiedzieć o Jarosławcu?

Jarosławiec - wieś rybacka i rekreacyjno-wypoczynkowa położona w sosnowych lasach na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Położona między miejscowościami Wicko Morskie i Darłowo (11 km na północ od drogi wojewódzkiej nr 203, która łączy Koszalin i Darłowo z Ustką), na zachód od jeziora Wicko.

Przy wschodniej części wsi do Morza Bałtyckiego uchodzi rzeka Głównica. Jarosławiec to turystyczne centrum gminy Postomino. Urokliwe nadmorskie plaże, wysoki klifowy brzeg o wysokości do 30 metrów i sosnowy las to największe walory krajobrazowe tej miejscowości.

I oczywiście to, co stało się prawdziwym turystycznym hitem - wielką sztuczną plażę, która spowodowała nadanie Jarosławcowi przydomka - polski Dubaj.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński