Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miękkie podbrzusze wybrzeża

Krzysztof Flasiński
Grudniowo-styczniowe sztormy mocno nadwerężyły umocnienie wydm.
Grudniowo-styczniowe sztormy mocno nadwerężyły umocnienie wydm. Andrzej Szkocki
Ostatni sztorm zaatakował wybrzeże kamieńskie wyjątkowo mocno. Morze pochłonęło jednak część umocnień biotechnicznych wydm, czyli znajdujące się na nich rośliny, zniszczone zostały płotki na wydmach. Andrzej Borowiec, zastępca dyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie podkreśla jednak, że nie stwierdzono zniszczeń, które zagrażałyby bezpieczeństwu obszarów nadmorskich.

Zniszczenia wyraźnie widać w Dziwnowie. Woda odkryła tu wewnętrzną konstrukcję wydm - worki z piaskiem. Zostały one ułożone po potężnym sztormie na przełomie listopada i grudnia 1995 roku, kiedy Bałtyk zniszczył tę wydmę w ponad osiemdziesięciu procentach.
Zabezpieczenia w Dziwnowie spełniły swoje zadanie. Trzeba je jednak naprawić, ponieważ mogą nie wytrzymać kolejnych silnych sztormów. Jesteśmy właśnie w centrum okresu, kiedy sztormy są najpotężniejsze. Dwa wcześniejsze - pierwszy przed Bożym Narodzeniem, drugi między świętami a sylwestrem - już poważnie uszkodziły wybrzeże.
- Fala następujących po sobie sztormów odsłoniła miękkie podbrzusze wybrzeża - tłumaczy Piotr Domaradzki, szef inspektoratu ochrony wybrzeża Urzędu Morskiego w Szczecinie. - Trzeba będzie naprawić umocnienia.
Naprawa konieczna jest także w miejscu, gdzie fale odsłoniły worki z piaskiem. W Dziwnowie widać dokładnie, jak na przełomie 1995 r. i 1996 r. budowano wydmy.
- Worki spełniły swoje zadanie, ale nie można ich pozostawić w tym stanie - mówi Piotr Domaradzki. - Przysypiemy je piachem i umocnimy. Mogą im zaszkodzić kolejne sztormy i promienie słoneczne, które źle wpływają na wytrzymałość worków.

Punkty ostrzału

Morze zaatakowało w niespotykany sposób. Miniony sztorm fachowcy porównują do ostrzału. Poważne zniszczenia widać w kilku punktach, na kilkusetmetrowych odcinkach. Są to:
- Międzywodzie
- Dziwnów
- Pobierowo
- Rewal
- Mrzeżyno przy wieży straży granicznej
- Rogowo i Dźwirzyno

Rysopis sprawcy

Sztorm o sile ośmiu stopni w skali Beauforta. Trzeci w ciągu jednego miesiąca. Kierunek wiatru - z północy. Woda podniosła się o około siedemdziesiąt centymetrów w stosunku do średniego poziomu. Plaża obniżyła się o sto trzydzieści centymetrów. Na zachodnim wybrzeżu spowodował straty w wysokości 1 mln 344 tys. zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński