Miejsca Przyjazne Rowerzystom. Powstaną na Pomorzu Zachodnim jeszcze przed wakacjami

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Ruszył nabór na Miejsca Przyjazne Rowerzystom w Zachodniopomorskiem!
Ruszył nabór na Miejsca Przyjazne Rowerzystom w Zachodniopomorskiem! Archiwum
Udostępnij:
Miejsca Przyjazne Rowerzystom, czyli pensjonaty, hotele, gospodarstwa agroturystyczne, a także obiekty gastronomiczne, atrakcje turystyczne, Punkty Informacji Turystycznej oraz niektóre obiekty handlowe i usługowe stworzą na Pomorzu Zachodnim sieć dla fanow dwóch kółek. Zaczną działać jeszcze przed przyszłorocznymi wakacjami.

Czym mają być Miejsca Przyjazne Rowerzystom? To miejsca, w których podróżujący po naszym województwie rowerzysta otrzyma pomoc, m.in.: nocleg, bezpłatny parking dla roweru, miejsce i narzędzia do naprawy pojazdu i bezpieczną przechowalnię bagażu. Poza tym, turysta powinien tam uzyskać informację o pobliskich punktach serwisowych i sklepach rowerowych.

Miejsca Przyjazne Rowerzystom zostaną oznakowane tabliczkami i wyróżnione na mapach - elektronicznych i papierowych - wydawanych przez Województwo Zachodniopomorskie. Znaczek „MPR” i logo Pomorza Zachodniego będą dla podróżnych gwarancją, że w danym miejscu mogą bezpiecznie odpocząć.

- Od lat budujemy markę regionu przyjaznego rowerzystom, nie tylko budując dziesiątki kilometrów dróg rowerowych – podkreśla marszałek województwa Olgierd Geblewicz. - Poza tym organizujemy wydarzenia dedykowane miłośnikom dwóch kółek, przystosowujemy tabor kolejowy do przewozu rowerów, tworzymy specjalne rowerowe mapy i aplikacje. Teraz na tych mapach będzie nie tylko dokładny przebieg tras i atrakcje turystyczne, ale wskażemy również miejsca, gdzie szczególnie dba się o rowerzystów.

Miejsca Przyjaznych Rowerzystom - jakie warunki muszą spełniać

- W popularnych miejscowościach turystycznych, szczególnie w sezonie wakacyjnym kwatery, pensjonaty, czy hotele oferują dłuższe pobyty. A przecież podróżujący na rowerach zwykle potrzebują tylko jednego noclegu w danym miejscu i rano ruszają w dalszą drogę – tłumaczy Wanda Nowotarska, pełnomocniczka marszałka województwa ds. komunikacji rowerowej.

Dlatego, Regulamin Systemu Rekomendacji Miejsc Przyjaznych Rowerzystom w województwie zachodniopomorskim określa warunki, jakie musi spełniać MPR w kategorii „Obiekty Noclegowe”. To przede wszystkim:

  • możliwość skorzystania przez minimum czterech turystów z noclegu na jedną dobę,
  • bezpieczne i nieodpłatne przechowanie rowerów wraz z bagażem w trakcie pobytu,
  • nieodpłatne udostępnianie narzędzi do podstawowych napraw rowerów.

MPR-y będą musiały również dysponować aktualnymi informacjami, gdzie w pobliżu znajdują się serwisy i sklepy rowerowe. Mogą również w ramach prowadzonej działalności gospodarczej oferować sprzedaż części zamiennych do rowerów.

W systemie Miejsc Przyjaznych Rowerzystom będą rejestrowane nie tylko pensjonaty, hotele czy gospodarstwa agroturystyczne. Uwzględniono również takie kategorie: Obiekty Gastronomiczne, Atrakcje Turystyczne, Punkty Informacji Turystycznej, Pozostałe Obiekty Handlowe i Usługowe.

Nabór na Miejsca Przyjazne Rowerzystom ruszył 1 stycznia 2022

Obiekty i usługi spełniające potrzeby turystów rowerowych uzyskują prawo do posługiwania się rekomendacją MPR. Ich oferta będzie systematycznie weryfikowana, a przyjęte standardy dostosowywane do wymogów rynku turystycznego. System rekomendacji ma charakter otwarty dla wszystkich, którzy wypełnią określone w regulaminie wymogi formalne oraz zapewnią spełnienie wszystkich obowiązkowych kryteriów.

Udział w systemie MPR jest nieodpłatny i dobrowolny. Koszty związane z prowadzeniem i obsługą systemu rekomendacji będą finansowane ze środków budżetu Województwa Zachodniopomorskiego. Nabór potrwa do 29 kwietnia - przyznanie rekomendacji Miejsc Przyjaznych Rowerzystom na Pomorzu Zachodnim nastąpi na przełomie czerwca i lipca.

ZOBACZ TEŻ:

Noworoczny Rajd Rowerowy z Gryfusami na dobry początek 2022 ...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie