Międzypokoleniowy sukces akcji "Mój Bałtyk". Gdańszczanie oraz turyści odwiedzający Gdańsk uczestniczyli w akcji sprzątania plaży na Stogach

Akcja specjalna Mój Bałtyk
W czwartek 9 czerwca 2022 roku na plaży na gdańskich Stogach odbyła się kolejna akcja w ramach projektu "Mój Bałtyk" organizowanego przez "Dziennik Bałtycki" wraz z partnerami. Wspólne sprzątanie plaży to idealny przykład na to, że ekologiczne działania nie są obce nikomu. Na plaży w Gdańsku wspólna praca pokoleń przyniosła efekty w postaci wypełnionych worków na śmieci, w których jak co roku przeważały puste plastikowe i szklane butelki, siatki, niedopałki papierosów, mnóstwo innych śmieci oraz... telewizor.

- Bardzo się cieszymy, że mogliśmy wziąć udział w takiej akcji - mówiła Barbara Loda, nauczycielka przedszkolna z Przedszkola nr 58 w Gdańsku. - Jako przedszkole chętnie przyłączamy się do akcji proekologicznych. Zachęcamy do brania w nich udziału zarówno dzieci, jak i rodziców. Uczymy nasze dzieci takich zachowań, zwracamy uwagę na segregację śmieci, na poszanowanie produktów i ich powtórne wykorzystanie. Choć w sprzątaniu plaży organizowanym przez "Dziennik Bałtycki" udział wzięliśmy pierwszy raz, to jednak sprzątanie świata nie jest obce naszej placówce i rok rocznie angażujemy się w tego typu akcje.

Zadowolenia z udziału w akcji nie kryły także dzieci z Przedszkola nr 58 w Gdańsku, które nie tylko chętnie pomagały zbierać śmieci, ale równie chętnie opowiadały o tym, jak ważne jest wspólne dbanie o środowisko - niemal tak ważne, jak lody, których niezliczone smaki najmłodsi gdańszczanie wymieniali raz po raz.

- Cieszymy się, że mogliśmy i w tym roku uczestniczyć we wspólnym sprzątaniu plaży na Stogach - mówiła Agnieszka Roszkowska z Zarządu Morskiego Portu Gdańsk SA. - Akcja "Mój Bałtyk" to bardzo dobra, pozytywna i potrzebna akcja. Nie możemy pozwolić na to, aby nasz Bałtyk był zanieczyszczony.

W trakcie sprzątania uczestnikom akcji prócz typowych śmieci udało się znaleźć również... telewizor.

- Tak, to dosyć nietypowe znalezisko, które pokazało jeszcze wyraźniej, jak ważne jest to, abyśmy dbali o plażę i otaczający nas krajobraz - przyznał Tomasz Królicki z Zarządu Morskiego Portu Gdańsk SA.

W projekcie "Mój Bałtyk" udział wzięły również licznie zgromadzone w dniu 9 czerwca 2022 roku gdańskie szkoły.

- Jesteśmy dumni, że mogliśmy wziąć udział w takiej akcji - mówiła Magdalena Bogdańska-Sikora ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Gdańsku. - Kochamy Stogi, kochamy naszą plażę i chcielibyśmy, aby była czysta. Oby więcej takich akcji odbywało się nie tylko w Gdańsku, ale i nad polskim morzem.

Młodzież z SP nr 11 w Gdańsku podkreślała, że na plaży na Stogach najczęściej znajdowanymi śmieciami były niedopałki papierosów oraz butelki, zarówno te plastikowe, jak i szklane.

- Przyjechaliśmy na plażę na Stogach, aby posprzątać śmieci po innych ludziach i dać innym przykład, aby następne pokolenia brały przykład z nas - mówiła Monika Matejczyk, uczennica z klasy 7C ze Szkoły Podstawowej nr 61 w Gdańsku.

- Pamiętajmy o segregowaniu śmieci i o zabieraniu ich ze sobą, nie pozostawiajmy ich, bo szkodzi to nie tylko naszej planecie, ale również późniejszym pokoleniom, które mogą mieć z tym problem - dodała Alicja Luźna, również z klasy 7C z SP nr 61 w Gdańsku.

Sprzątanie plaż. Tylko w Gdańsku podczas słonecznego tygodnia usuwanych jest nawet 14 t śmieci. Sporą część z nich trzeba wybierać z piasku

Obecność uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 61 w Gdańsku w trakcie akcji "Mój Bałtyk" nie była pierwszą, przy której mogliśmy wspólnie sprzątać plaże w Trójmieście.

- Tak, to prawda, w poprzednich miesiącach z inną klasą, 7B, uczestniczyliśmy w podobnej akcji, gdzie sprzątaliśmy plażę w Gdyni Orłowie - mówiła Ewa Szuta, nauczycielka biologii ze Szkoły Podstawowej nr 61 w Gdańsku. - Tym razem zaangażowałam dwa oddziały. To bardzo fajna akcja, dzieci nie tylko poznają zasady segregacji śmieci, ale także dbają o środowisko.

Partnerami akcji "Mój Bałtyk" są: Lotos, Port Gdańsk, PGE Baltica, DCT Gdańsk, GLP oraz ROBYG.

- Pomorskie Centrum Logistyczne, które jest flagową inwestycją firmy GLP znajduje się dosłownie kilkaset metrów od plaży na Stogach - mówiła Paulina Kryńska z GLP Poland. - Dlatego co roku jesteśmy partnerami sprzątania plaży. Cieszymy się, że w 2022 roku udało nam się dojechać i aktywnie uczestniczyć w sprzątaniu plaży. Takie projekty, jak "Mój Bałtyk" to część naszej strategii. Wspieramy miejsca, w których jesteśmy i dbamy o przyrodę, która nas otacza.

Akcja sprzątania plaży na Stogach kolejny raz zakończyła się sukcesem. Wydarzenie organizowane przez "Dziennik Bałtycki" wraz z partnerami kolejny raz pokazało, że dbanie o ekologię i przyrodę nie zagląda w metrykę, zwłaszcza, że najmłodszego uczestnika sprzątania plaży i najstarszego dzieliły aż 82 lata.

Międzypokoleniowy sukces akcji

Międzypokoleniowy sukces akcji "Mój Bałtyk". Gdańszczanie oraz turyści odwiedzający Gdańsk uczestniczyli w akcji sprzątania plaży na Stogach. Zobacz ZDJĘCIA

Międzypokoleniowy sukces akcji "Mój Bałtyk". Gdańszczanie oraz turyści odwiedzający Gdańsk uczestniczyli w akcji sprzątania plaży na Stogach

Międzypokoleniowy sukces akcji "Mój Bałtyk". Gdańszczanie or...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie