Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego. Znamy rekordy Banku Mleka Kobiecego na Pomorzanach

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Honorową dawczynią mleka dla Banku Mleka Kobiecego SPSK-2 może zostać każda zdrowa kobieta w okresie laktacji, prowadząca higieniczny tryb życia, wolny od zachowań ryzykownych, bez nałogów, i która ma nadmiar swojego pokarmu, przekraczający potrzeby jej dziecka.

19 maja przypada Międzynarodowy Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego. To święto, które obchodzi także szpital kliniczny nr 2 w Szczecinie - od czterech lat działa w nim Bank Mleka Kobiecego. Przez ten czas współpracę z nim podjęło 70 pań.

Bank Mleka Kobiecego (BMK) Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 2 PUM w Szczecinie został otwarty 24 maja 2018 r. - jako pierwszy w Szczecinie i północno-zachodniej części kraju. To właściwie profesjonalne laboratorium, w którym przyjmowane jest i przechowywane mleko kobiece uzyskane od zdrowych kobiet w okresie laktacji. Po przeprowadzeniu odpowiednich badań i procedur mleko służy potrzebującym dzieciom – wcześniakom i chorym noworodkom - które z różnych przyczyn nie mogą być karmione mlekiem swojej biologicznej mamy.

Szczeciński Bank Mleka Kobiecego

  • Od dnia otwarcia Banku Mleka na Pomorzanach współpracę z nim podjęło siedemdziesiąt kobiet.
  • W sumie do zamrażarek i lodówek placówki trafiło… 640 940 litrów kobiecego pokarmu.
  • Jedna z pań wspierała działalność BMK przez półtora roku!
  • Inna rekordzistka, jako honorowa dawczyni oddała 40 litrów.

- W ubiegłym roku do BMK pozyskaliśmy 24 mamy karmiące - mówi Bogna Bartkiewicz, rzeczniczka prasowa, specjalista ds. promocji. - A to był czas trudny, bo w czasie pandemii kobiety miały wątpliwości, czy pokarm można oddawać. Okazało się, że można. Wszystko odbywało się z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa.

Banki mleka kobiecego działają na zasadzie wolontariatu, a matki które zostają dawczyniami swojego pokarmu, nie otrzymują rekompensaty finansowej za ofiarowane i przekazane porcje mleka.

- Dlatego w dniu ich święta pamiętamy o nich w sposób szczególny i serdecznie im dziękujemy za to, że są z nami - podkreśla rzeczniczka.

Mleko z banku mleka kobiecego jest traktowane jako drugie najlepsze po mleku matki biologicznej. Jest zalecane przez lekarzy przy leczeniu małych pacjentów (głównie z oddziałów intensywnej opieki noworodków), u których rozpoznano wcześniactwo, martwicze zapalenie jelit, zespół złego wchłaniania, zespół krótkiego jelita, biegunki, zespół nerczycowy, w przypadku niektórych wad wrodzonych oraz niedoborach immunologicznych.

Często honorowymi dawczyniami są mamy wcześniaków, które odciągają mleko dla swoich dzieci.
Panie chętne do współpracy mogą się kontaktować z BMK: www.bankmleka.spsk2-szczecin.pl.

Szczeciński Marsz dla życia 2022

Przez Szczecin przeszedł Marsz Dla Życia. „Jedna z niewielu ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński