Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto w sieci

ts
W Biurze Obsługi Interesantów, które mieści się na parterze Urzędu Miasta w Szczecinie, można załatwić większość spraw bez konieczności przemierzania korytarzy urzędu. Obecnie trwają prace nad stworzeniem e-BOI, czyli internetowej wersji tego biura.

Zadanie to nie wydaje się zbyt skomplikowane ponieważ w Szczecinie działają już podobne projekty. Jednym z nich jest Akademicka Sieć Komputerowa, która istnieje osiem lat. Połączyła ona ośrodki naukowe w mieście. Pozwala na prowadzenie elektronicznej administracji i korzystanie z zasobów poszczególnych uczelni. Służy też do prowadzenia zajęć na odległość. W ramach tej sieci działają telefony stacjonarne i komórkowe pracowników naukowych. Jej możliwości zademonstrowano podczas multimedialnego koncertu, jaki odbywał się jednocześnie w Krakowie, Warszawie i Gdańsku. Trzema zespołami chóralnymi dyrygował jeden dyrygent stojący przed elektronicznym pulpitem w centrum stolicy. Ośrodki naukowe Szczecina połączone są z 23 ośrodkami w kraju siecią POL-34.
System uczelniany zaadaptowany został przez Urząd Miejski. Jego serwis samorządowy uzyskał wyróżnienie "Złotą Małpę" na przeglądzie w Zakopanem. Przy jego pomocy można zdalnie poznać pracę magistratu, m.in. treść uchwał i rozporządzeń, budżet miasta, terminy przetargów i posiedzeń komisji Rady Miasta, a także zmiany personalne.
Tworzony e-BOI, czyli internetowa wersja Biura Obsługi Interesantów, to ogólnodostępny i bezpłatny system osiągalny w sieci z dowolnego miejsca. Jednak, aby było to możliwe niezbędny jest rozwój sieci. Dlatego planuje się położyć kabel światłowodowy pomiędzy magistratem i jego filią na prawobrzeżu.
Profesjonalną sieć komputerową ma osiedle Kaliny i Książąt Pomorskich. Trwają prace nad ułożeniem sieci na osiedlach Dąb, Słoneczne, Majowe, Bukowe, Zdroje, Dąbie. A także nad wysokowydajną światłowodową siecią przesyłową Pionier. Zostanie ona podłączona w 2003 roku do jej europejskiego odpowiednika, czyli sieci optycznej Geant. Początkiem zakupów sieciowych są sklepy Berti. Niebawem powszechny stanie się podpis elektroniczny ułatwiający tego typu transakcje.
Są to przykłady istniejących i wdrażanych systemów teleinformatycznych w Szczecinie. Dają one wyobrażenie w jakim kierunku będą zmierzały dalsze prace, mające na celu stworzenie, jak to określa strategia dla miasta, społeczeństwa informatycznego.

Trzeba pokonać bariery

Zarząd Miasta, w ramach strategii rozwoju Szczecina, chce wdrożyć powszechnie dostępny system informatyczny. Ma on między innymi umożliwić szczecinianom załatwianie swoich spraw przez Internet. Czy jesteśmy na to gotowi?

Wojciech Kaczmarek, prowadzi działalność gospodarczą

Na pewno nie nadszedł jeszcze czas na wdrażanie takich systemów. Jesteśmy na to za biedni. Ludzie nie mają pieniędzy aby kupować komputery osobiste. Internet także nie jest popularny, głównie z uwagi na wysokie koszty eksploatacji. Nie zapominajmy, że niektórzy ludzie zawsze będą mieli opory przed korzystaniem z takich nowinek technicznych. Wdrażanie nowoczesnych systemów trzeba zaczął od przyuczenia społeczeństwa. Kształcenie musi zacząć się w szkołach, na poziomie podstawówek. Niczego nie należy robić na siłę.

Jakub Lasota, uczeń LO IX

Prędzej czy później takie systemy muszą być wdrożone. Są coraz popularniejsze na świecie. Oczywiście, niektórzy mogą mieć pewne opory przed powierzeniem swoich spraw urzędowych czy finansowych systemowi elektronicznemu. Dlatego takie systemy muszą być udoskonalane, by gwarantowały bezpieczeństwo przesyłanych danych. Starsi ludzie mogą mieć pewne problemy z opanowaniem systemu. Ale muszą się tego nauczyć. Tak jak wcześniej ludzie uczyli się obsługi radioodbiornika, telewizora czy magnetowidu. Dzisiaj nikogo to już nie zaskakuje.

Stanisław Rudziński, emeryt

Jesteśmy jeszcze za słabi na stworzenie ogólnodostępnego systemu. Ilu nas w Szczecinie ma własne komputery? Ten powszechny system musiałby być na tyle prosty, aby nikt z mieszkańców nie miał problemów z jego obsługą. Jestem za nowoczesnymi rozwiązaniami. Ale nic nie zastąpi kontaktu z drugim człowiekiem. Z urzędnikiem, jaki on by nie był, można porozmawiać. Jeżeli mam do wyboru internetowe kioski w Urzędzie Miejskim lub rozmowę z urzędnikiem, zawsze wybiorę człowieka nawet jeżeli siedzi on na trzecim piętrze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński