Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto ma swoją monetę

Wioletta Mordasiewicz
Do stargardzkich urzędów pocztowych przywieziono 10 tysięcy dwuzłotowych monet. Na zdjęciu: Elza Cieślak, naczelnik urzędu pocztowego nr 1 (z lewej) i Anna Klimaszewska z Centrum Sieci Pocztowej liczą stargardzkie monety.
Do stargardzkich urzędów pocztowych przywieziono 10 tysięcy dwuzłotowych monet. Na zdjęciu: Elza Cieślak, naczelnik urzędu pocztowego nr 1 (z lewej) i Anna Klimaszewska z Centrum Sieci Pocztowej liczą stargardzkie monety. Wioletta Mordasiewicz
Od dziś we wszystkich urzędach pocztowych w Stargardzie można kupić monetę z herbem Stargardu.

To drugie miasto po Kołobrzegu z województwa zachodniopomorskiego, uhonorowane serią okolicznościowych dwuzłotówek.

Emisję monet z serii "Historyczne miasta w Polsce" Narodowy Bank Polski rozpoczął we wrześniu 2005 roku. Jako pierwszą, wybito monetę z herbem Gniezna. Ale to dlatego, że Gniezno było pierwszą stolicą Polski.

25 z serii

Jaka to moneta

Moneta o nominale 2 zł poświęcona Stargardowi została wybita w stopie Nordic Gold w nakładzie 1100 tysięcy sztuk. Rewers monety przedstawia wizerunek stargardzkiej Kolegiaty pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Królowej Świata. Projektantem rewersu jest Roussanka Nowakowska. Natomiast na awersie widoczne jest godło RP oraz stylizowany fragment muru miejskiego z blankami i brama o rozwartych wrotach. Awers zaprojektowała Ewa Tyc-Karpińska.

Dwuzłotówka poświęcona Stargardowi jest dwudziestą piąta w tej serii. Swoje monety mają już także m.in. Kołobrzeg, Włocławek i Cieszyn.

Do kwietnia 2008 roku zostaną wyemitowane monety w sumie dla 32 miast. Takie wyróżnienie otrzymały polskie miasta o ponad 500-letniej historii, które wniosły wyjątkowy wkład w rozwój poszczególnych regionów i całego kraju. Ich wyboru dokonał powołany przez NBP zespół historyków pod przewodnictwem prof. Henryka Samsonowicza. Wszystkie monety emitowane przez NBP są środkiem płatniczym.

Stargard z poślizgiem

Stargard miał mieć swoją monetę w kwietniu. Ale plan jej emisji przesunął się o kilka miesięcy.

- Zapadła bowiem decyzja, że najpierw zostanie wybita dwuzłotówka dla Gorzowa Wielkopolskiego w związku z obchodami 75-lecia tego miasta - tłumaczyła stargardzianom powody opóźnienia Katarzyna Zwarzany, specjalista ds. komunikacji NBP w Szczecinie.

Stargard musiał więc czekać na swoją kolej. Od 5 września stargardzkie dwuzłotówki są sprzedawane tylko w oddziałach NBP. Od dziś można je kupić we wszystkich urzędach pocztowych w mieście.

Okolicznościowy stempel i kartki

- Nie powinno ich zabraknąć - zapewnia Anna Klimaszewska z Centrum Sieci Pocztowej w Stargardzie. - Otrzymaliśmy ich 10 tys. sztuk. Poczta z tej okazji wydała dwie okolicznościowe kartki. Można je u nas kupić. A przy okazji do końca września dajemy mieszkańcom możliwość podbicia ich okolicznościowym stemplem oraz datownikiem.

Dystrybucję dwuzłotówek prowadzą oddziały okręgowe Narodowego Banku Polskiego w miastach wojewódzkich oraz wybrane urzędy pocztowe. W tym urzędy we wszystkich 32 miastach upamiętnionych serią monet. W Szczecinie sprzedaż monet prowadzi oddział okręgowy NBP przy ul. Starzyńskiego 1.

Zbudują średniowieczne miasteczko

Emisji dwuzłotówek towarzyszą zazwyczaj dodatkowe atrakcje dla mieszkańców miast, organizowane przez lokalne samorządy we współpracy z NBP. Tak będzie również w przypadku Stargardu. Uroczystości promujące wprowadzenie monety do obiegu odbędą się 28 września 2007r. w godz. 12-18.

Obok części oficjalnej odbędzie się festyn dla mieszkańców.

- Na parkingu za ratuszem zbudowane zostanie miasteczko średniowieczne - informuje Zdzisław Rygiel, dyrektor biura prezydenta Stargardu. - Będzie można do niego wejść za okazaniem okolicznościowej monety.

W programie imprezy planowane są m.in. pokazy walk średniowiecznych wojów, prezentacja starodawnych zabaw i rzemiosł, a także konkursy dla zwiedzających miasteczko.

Na miejscu będzie można także wymienić 2 zł na monetę z herbem Stargardu oraz kupić okolicznościowe kartki pocztowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński