Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto do mieszkańców: - Jesteśmy dobrze przygotowani do rewolucji śmieciowej [wideo]

mp
Brakuje pojemników na odpady, jednolitych zasad segregacji, jest konflikt w sprawie otwierania wiat śmietnikowych. Urzędnicy zapewniają, że z większości posesji śmieci zostały w tym tygodniu odebrane.
Brakuje pojemników na odpady, jednolitych zasad segregacji, jest konflikt w sprawie otwierania wiat śmietnikowych. Urzędnicy zapewniają, że z większości posesji śmieci zostały w tym tygodniu odebrane. Sebastian Wołosz
- Przekażcie mieszkańcom, że jesteśmy dobrze przygotowani do rewolucji śmieciowej - zapewniał dzisiaj zastępca prezydenta miasta. W szczegółach nie było już tak różowo.

Magistrat podsumował dziś pierwszy tydzień obowiązywania nowych zasad gospodarowania odpadami. Optymizmem tryskał Mariusz Kądziołka, z-ca prezydenta Szczecina ds. komunalnych.

- Dobrze się przygotowaliśmy do tej rewolucji. Mieszkańcy nie powinni mieć też problemu z zasadami segregacji odpadów - zapewniał.

Ale praktyka pokazuje coś odwrotnego. Brakuje pojemników na odpady, jednolitych zasad segregacji, jest konflikt w sprawie otwierania wiat śmietnikowych. Urzędnicy zapewniają, że z większości posesji śmieci zostały w tym tygodniu odebrane.

- W sumie do urzędu wpłynęło ok. 23 tysięcy deklaracji w sprawie odpadów od właścicieli nieruchomości. Na tej podstawie powstała lista blisko 26 tys. punktów, w których, w których firmy wywozowe musiały postawić blisko 28 tys. pojemników i dostarczyć worki do segregowania odpadów do domów jednorodzinnych . Zdecydowana większość odpadów została odebrana - mówił Paweł Adamczyk, z-ca dyrektora ds. komunalnych szczecińskiego magistratu.

Przyznał, że w ciągu tygodnia urzędnicy odebrali 620 telefonów od mieszkańców. Główne problemy to brak pojemników i worków na odpady oraz problemy z ustaleniem dnia wywożenia śmieci z posesji jednorodzinnych.

Najważniejsze informacje dla mieszkańców są następujące.
- Będzie mniej pojemników na odpady na osiedlach spółdzielczych. Miasto nie ma pieniędzy, aby zrealizować wszystkie wnioski spółdzielni.

To oznacza, że pojemniki (na odpady zmieszane i selektywne) będą przypadać średnio na mieszkańców kilku bloków kilka bloków. Pojemniki mają stanąć na osiedlach w najbliższych dniach.

- Firmy śmieciowe nie będą nam zaglądać od pojemników na odpady zmieszane. Gdy mamy wątpliwości, czy dany odpad należy segregować, lepiej wrzućmy go do kosza na śmieci zmieszane.
- Firmy wywozowe odbiorą od nas tylko te śmieci, które zmieszczą się do pojemnika. Z reszta będziemy musieli poradzić sobie np. kupując dodatkowy worek. Ten problem może dotknąć głównie właścicieli domów jednorodzinnych.

-Ci, którzy nie dostali worków do segregacji powinni je otrzymać w tym tygodniu.

- W ciągu kilku tygodni mieszkańcy domów jednorodzinnych otrzymają kody kreskowe do nalepienia na worki do segregacji. Na podstawie kodów będzie wiadomo, kto nie segreguje odpadów (w kodzie jest informacja o numerze posesji).

- Cała operacja wprowadzania nowego systemu nie została jeszcze zakończona. Między innymi w ciągu najbliższych tygodni w różnych rejonach miasta będą pojawiały się pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów. Miasto będzie również intensyfikować działania edukacyjne wśród mieszkańców dotyczące segregowania odpadów - dodaje Paweł Adamczyk. .

Cały czas można korzystać z infolinii 91 435 11 99 oraz z maila [email protected] .
Szczegółowe informacje na stronie:www.ecozmiany.szczecin.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński