Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasteczko rowerowe w Stargardzie. Powstało dzięki mieszkańcom [zdjęcia, wideo]

Wioletta Mordasiewicz
Nowo powstały plac cieszy się sporym zainteresowaniem zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży.   - Przychodzimy tu codziennie - zapewniają Bartek, Mikołaj i Mateusz z osiedla Pyrzyckiego
Nowo powstały plac cieszy się sporym zainteresowaniem zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. - Przychodzimy tu codziennie - zapewniają Bartek, Mikołaj i Mateusz z osiedla Pyrzyckiego Wioletta Mordasiewicz
Na nieużytkach, obok kompleksu boisk na osiedlu Pyrzyckim, powstało miasteczko ruchu rowerowego. Zbudowano je w ramach Stargardzkiego Budżetu Obywatelskiego.

Miłośnicy jazdy na rowerach doczekali się zakończenia budowy miasteczka ruchu rowerowego. Jest często odwiedzane przez małych rowerzystów.

- Bardzo fajnie tu jest - chwali Bartek, który przyjeżdża tu niemal codziennie. - Zapraszam kolegów, którzy mieszkają w innych częściach miasta. Im też bardzo się podoba. Czasem szalejemy sobie bez zwracania uwagi na znaki drogowe. Ale także uczymy się tu jeździć prawidłowo.

Miasteczko powstało na nieużytkach, w bezpośrednim sąsiedztwie kompleksu boisk sportowych oraz placu zabaw. Niegdyś był tam wał ziemny. Rozebrano go i zamontowano piłkochwyt o wysokości sześciu metrów. Miejsce służy, jak się okazuje, nie tylko do podnoszenia sprawności kierowania jednośladem.

- Bawimy się tu w policjantów i złodziei - zdradza Mikołaj, inny stały bywalec placu. -Uciekamy, albo się nawzajem gonimy na rowerach.

Miasteczko rowerowe zostało zbudowane z elementów, które występują w ruchu drogowym. Składa się z odpowiednio oznakowanych jezdni szerokich na dwa i pół metra oraz chodników o szerokości pół metra. Jezdnie i chodniki przecinają się tworząc imitację realistycznych, odpowiednio oznakowanych, przejść dla pieszych i przejazdów rowerowych.

- Planując układ jezdni starano się umieścić, jak najwięcej elementów, które występują w ruchu drogowym - informują urzędnicy. - Powstały więc skrzyżowania o ruchu okrężnym, z łamanym pierwszeństwem, równorzędne i z pierwszeństwem przejazdu, a także z wyspą na wlocie. Jest też imitacja przejazdu kolejowego, próg zwalniający, przejścia dla pieszych oraz przejazdy dla rowerzystów, obustronne zwężenie jezdni, droga bez przejazdu i strefa zamieszkania.

W miasteczku ustawiono też ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery. W planach są miejsca postojowe dla aut.

Na placu tym uczniowie stargardzkich szkół będą się uczyć przepisów ruchu drogowego, a potem zdawać egzaminy na kartę rowerową.

Przedsięwzięcie zrealizowano w ramach Stargardzkiego Budżetu Obywatelskiego. Autorami projektu są: Grzegorz Rybaczuk, Wojciech Seredyński, Krystian Kowalski, Elżbieta Mochocka.

KLIKNIJ i WEJDŹ >> Więcej informacji w serwisie ZŁAP FORMĘ – zapraszamy

Polecamy na gs24.pl:

Zaglądamy do środka. Willa, która wraca do swojego dawnego życia

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński