Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Meldunek - państwo będzie chciało wiedzieć o nas wszystko

Sławomir Bobbe
W szerokim uzasadnieniu konieczności utrzymania meldunku znaleźć można informacje m.in. o konieczności poprawy bezpieczeństwa kraju.
W szerokim uzasadnieniu konieczności utrzymania meldunku znaleźć można informacje m.in. o konieczności poprawy bezpieczeństwa kraju. Jacek Smarz
Archaiczny przepis o obowiązku meldunkowym miał przejść do historii w 2018 roku, ale rząd chce go anulować i wprowadzić zapisy, które powiedzą władzy o nas jeszcze więcej niż dotychczas.

Sprawa budzi więc wielkie kontrowersje. Kiedy nowe przepisy miałyby wejść w życie? Niedawno projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji społecznych. Podstawowa zmiana zakłada wycofanie się z pomysłu zniesienia od 2018 roku obowiązku meldunkowego.

W szerokim uzasadnieniu konieczności utrzymania meldunku znaleźć można informacje m.in. o konieczności poprawy bezpieczeństwa kraju.

Niezwykle istotne

- Gromadzenie danych o miejscu zamieszkania ma kluczowe znaczenie dla prawidłowej realizacji konstytucyjnych i ustawowych zadań oraz obowiązków administracji publicznej wobec obywateli. Jest to także niezwykle istotne z punktu widzenia szeroko rozumianego bezpieczeństwa, szczególnie w kontekście obecnej sytuacji geopolitycznej w Europie - czytamy w uzasadnieniu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Czytaj też: Dożywocie za zabicie żony i 4 dzieci

Pewnym ułatwieniem ma być możliwość zameldowania się i wymeldowania przez internet.

Zmiany dotkną też cudzoziemców, którzy mają mieć nadany numer PESEL, o ile przebywać będą w granicach naszego kraju dłużej niż miesiąc.

Największe kontrowersje budzą jednak proponowane zmiany w prawie o aktach stanu cywilnego. Rząd planuje rozszerzyć katalog informacji, które będzie zbierał od oby-wateli.

O zdrowiu i ciąży

Do urzędu statystycznego mają być przekazywane dane dotyczące stanu zdrowia dzieci, informacje o ciąży (okres trwania, miejsce porodu, rodzaj porodu) oraz o poprzednich ciążach i porodach, miejscu zamieszkania rodziców dziecka oraz ich wykształceniu.

Zakres danych karty martwego urodzenia zostanie rozszerzony między innymi o informacje o stanie zdrowia dziecka - długość, ciężar ciała, okres trwania ciąży, wielorakość, miejsce porodu, dane o poprzednich ciążach i porodach matki dziecka, liczbę dzieci urodzonych przez matkę (w tym martwo urodzonych), datę poprzedniego porodu czy żywotność poprzedniego dziecka.

Zobacz też

Magda Gessler gościła w Toruniu już kilkakrotnie

Magda Gessler w Toruniu - w Italian House

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Meldunek - państwo będzie chciało wiedzieć o nas wszystko - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński