Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Megazbiorniki przypłyną Odrą [zdjęcia]

Marek Jaszczyński
Zbiorniki trafią po załadunku na statek, a stąd do Stanów Zjednoczonych, żeby ostatecznie trafić do rafinerii w kolumbijskiej Kartagenie.
Zbiorniki trafią po załadunku na statek, a stąd do Stanów Zjednoczonych, żeby ostatecznie trafić do rafinerii w kolumbijskiej Kartagenie. Sices Polska
Razem ważą 150 ton. Do Opola jadą lądem, później będą spławiane Odrą. Do szczecińskiego portu zmierza transport gigantycznych zbiorników dla kolumbijskiej rafinerii, które stąd popłyną za ocean.

Megazbiorniki przypłyną Odrą

Tym transportem żyje cała Polska. W czwartek z Kielc wyruszył transport ciężarówek, który zmierza do Opola. W konwoju jadą ciężarówki na których znajdują się wielkie zbiorniki. Jeden ze zbiorników ma wysokość ponad 7 metrów i długość ponad 15 metrów, waży 50 ton. Drugi zbiornik ma 100 ton, długość aż 23 metry i wysokości prawie 6 metrów.

Od Opola zbiorniki będą spławiane Odrą do Szczecina. Operacja ma rozpocząć się około 30 marca.

- Nietypowym w tym transporcie jest również fakt, że oba zbiorniki wypełnione są na czas transportu i późniejszego składowania azotem, który ma za zadanie zabezpieczenie przed nadmiernym utlenianiem/korozją wewnątrz zbiornika - tłumaczy Magdalena Mojecka z firmy Sices Polska. - Poza tym zbiorniki są wyśrutowane i zabezpieczone farbą antykorozyjną na zewnątrz. Zbiorniki są wyposażone w elementy zewnętrzne służące do podłączenia z rurociągami oraz wsporniki zewnętrzne służące do mocowania konstrukcji stalowych typu podesty, drabiny.

Transport porusza się z prędkością 10-20 km/h. Nadzór nad przejazdem na całym odcinku trasy sprawuje 8 aut pilotujących oraz policja.

Zbiorniki ciśnieniowe procesowe, które transportowane będą Odrą do Szczecina to jedne z większych produkowanych w Sices Polska, ale nie jedyne tego typu.

- Specjalizujemy się w produkcji ciężkiej, ponadgabarytowej z przeznaczeniem dla rynku chemicznego, petrochemicznego, gazowego i energetycznego - informuje Magdalena Mojecka.

Transport "megazbiorników" jest przeznaczony do rafinerii w Kartagenie w Kolumbii. Odbiorcą nietypowego ładunku jest firma z USA, dla której zostaną dostarczone 32 zbiorniki ciśnieniowe na tę samą rafinerię.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński