Megasensacja w RPA. Hiszpania - Szwajcaria 0:1 (0:0)

Jarosław Stencel
Gelson Fernandes, strzelec jedynego gola.
Gelson Fernandes, strzelec jedynego gola. Fot. archiwum/internet
W drugim środowym meczu mistrzostw świata w RPA, Hiszpania nieoczekiwanie przegrała w Durbanie ze Szwajcarią 0:1 (0:0).

Szwajcarzy podeszli do meczu bardzo defensywnie i jak się okazało ta taktyka przyniosła efekt. Strzały np. Silvy czy Iniesty nie sprawiały kłopotu bramkarzowi Benaglio. Hiszpanie dopiero w 25 minucie stworzyli naprawdę groźną okazję. Pique strzelił jednak wprost w bramkarza. W ostatniej minucie pierwszej części meczu okazję zmarnował Villa, który przelobował Benaglio, ale do bramki nie trafił.

Schowani za podwójną gardą Szwajcarzy nieoczekiwanie strzelają gola. Sam na sam z Casillasem wychodzi Derdiyok, piłka trafia do Fernandesa, który z bliska pakuje ją do siatki. Podrażnieni Hiszpanie chcieli szybko wyrównać. Strzelał Silva, przelobował bramkę Torres. W 70 minucie świetnym strzałem z 18 metrów popisał się Xabi Alonso, ale piłka trafiła tylko w poprzeczkę. A cztery minuty potem... mogło być 2:0 dla Szwajcarów. W polu karnym zatańczył Derdiyok, ograł obrońców i strzelił obok Casillasa. Tylko słupek. W odpowiedzi tuż obok bramki strzelał Navas. Szwajcarzy nie rezygnowali, minimalnie nad bramką strzelał Barnetta. W końcówce Hiszpanie dosłownie bili głową w mur. Nic jednak nie stworzyli. Sensacja stała się faktem.

Hiszpania - Szwajcaria 0:1 (0:0)

Bramka: 0:1 Gelson Fernandes (52)

Hiszpania: Casillas - Pique, Puyol, Iniesta (77 Pedro), Villa, Xavi, Capdevila, Alonso, Ramos, Sergio (61 Torres), Silva (61 Navas).

Szwajcaria: Benaglio - Lichtsteiner, Senderos (36 Von Bergen), Huggel, Barnetta (90 Eggimann), Inler, Nkufo, Grichting, Fernandes, Ziegler, Derdiyok (79 Yakin).