ME w pływaniu: szczecinianie bez medalu, zadowolony tylko Furtek

Paweł Furtek zajął 9. miejsce w rywalizacji na 1500 m stylem dowolnym.
Paweł Furtek zajął 9. miejsce w rywalizacji na 1500 m stylem dowolnym. Andrzej Szkocki
Mateusz Sawrymowicz (MKP Szczecin) słabo popłynął w najszybszej serii wyścigu na 1500 m stylem dowolnym na rozgrywanych w Herning ME na krótkim basenie i zajął dopiero 16. miejsce. Znacznie lepiej spisał się jego klubowy kolega Paweł Furtek. 18-letni pływak zajął ostatecznie 9. miejsce.

Furtek dobrze popłynął w serii porannej (14.52,97), jednak zabrakło mu blisko 5 sekund do rekordu życiowego. Do czasu startu wieczornej tzw. szybkiej serii przewodził stawce. Jednak jego rezultat nie gwarantował mu medalu, a kwestią otwartą dla młodego zawodnika było, czy znajdzie się w pierwszej dziesiątce.

Ostatecznie zajął 9. miejsce, a przyczynił się do tego m.in. Mateusz Sawrymowicz. Dwukrotny mistrz Europy na tym dystansie w wieczornym wyścigu od początku do końca zamykał stawkę. Jego rezultat (14.58,89) pozwolił mu zająć dopiero 16. miejsce po zsumowaniu wyników z całego dnia. To o wiele poniżej oczekiwań.

Po złoto niespodziewanie sięgnął 22-letni Węgier Gergey Gyurta, który fenomenalnie popłynął w drugiej części wyścigu. Były mistrz Europy juniorów z czasem 14.30,26 na mecie o pięć sekund wyprzedził Pala Joensena z Wysp Owczych i o sześć sekund Włocha Gabriele Dettiego.

W niedzielę Paweł Furtek i trzeci szczecinianin Filip Zaborowski wystąpią jeszcze w eliminacjach 200 m stylem dowolnym. Zaborowski na 400 m był szósty.