Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Maturzyści odliczają czas do egzaminów. Jak dobrze zdać maturę

Alina Konieczna
Systematyczna nauka i ciągłe powtarzanie materiału jest bardzo istotne aby dobrze zdać maturę.
Systematyczna nauka i ciągłe powtarzanie materiału jest bardzo istotne aby dobrze zdać maturę. Fot. sxc.hu
W internetowym sondażu przeprowadzonym przez GG Network poproszono maturzystów o wskazanie trzech najlepszych sposobów przygotowania do matury. Najbardziej popularne i skuteczne według uczniów jest rozwiązywanie testów (50,2 % głosów), wielokrotne powtarzanie materiału (38,7 %) oraz systematyczna nauka (37,5%).

Nie warto zarywać nocy na naukę - wysypianie się wskazało jako jeden z najbardziej skutecznych sposobów przygotowania do egzaminów dojrzałości 28% maturzystów. Chłopcy szczególnie cenią też naukę w ciszy, natomiast dziewczęta - korzystanie z notatek (po 28% odpowiedzi).

Uleganie pokusom odkładania nauki "na później" nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem. W konsekwencji pojawia się niepotrzebny stres, którego opanowywanie zostało uznane za ważną umiejętność przez ponad 20% badanych. Skuteczna dla wielu uczących się jest systematyczność. Dobrze jest wyznaczyć sobie konkretny termin początku przygotowań i konsekwentnie się go trzymać.

A oto kilka rad dla tegorocznych maturzystów, które mogą pomóc w skutecznych przygotowaniach do egzaminu dojrzałości.

Jak powtarzać epoki? - Można chronologicznie - epoka po epoce, jedną tygodniowo - radzi Anna Kondracka - Zielińska, nauczycielka języka polskiego ze Szczecina - Można też podzielić cały materiał według klucza, dla przykładu: na początku granice czasowe, potem światopoglądy epok i pojęcia. Do wyboru są zatem dwa rozwiązania - powtórka epokami (całościowo) i poszczególnymi zagadnieniami (przekrojowo).

Przy powtórkach materiału, czy to przekrojowych, czy całościowych, dobrze jest stosować skojarzenia.

Podczas badania ponad 20% tegorocznych maturzystów uznało skojarzenia za pomocny sposób w nauce.
Jak powtarzać treść lektur? Jeśli brakuje czasu na czytanie wybranych pozycji w całości, najlepiej wybierać określone, ważne fragmenty. Tutaj można zastosować zbiory zadań, w których znajdują się części lektury dobrane do tematu oraz model odpowiedzi. Praca z zadaniami sama w sobie doprowadza do tego, że uczeń przypomina sobie treść utworu. W razie braku czasu na powtarzanie treści z tekstem lektury, pozostaje sięgnąć po sprawdzone opracowanie albo film.

Można skorzystać z filmów, jakie oferuje Internet. W serwisie www.videonauka.pl maturzyści mogą obejrzeć filmy nagrywane przez nauczycieli, które omawiają dokładnie wszystkie zagadnienia maturalne, nie tylko z języka polskiego, ale także innych przedmiotów.

- Nasza strona zawiera 1000 filmów, każdy o długości od 4 do 12 minut. Nakręciliśmy 120 godzin czystej wiedzy przekazywanej bez zbędnych przerw czy pobieżnego traktowania zagadnień - mówi Jakub Kucharski, współtwórca projektu - głównym celem przyświecającym tworzeniu materiałów była ich najwyższa jakość, wybraliśmy 20 nauczycieli spośród 140 kandydatów. Każdy film był kilkukrotnie weryfikowany od strony montażowej, zawartości i przystępności prezentowanego materiału.

Wiele osób uzupełnia wiedzę, korzystając z tzw. bryków. Przyznaje się do tego prawie 10% maturzystów. Niezwykle istotne jest to, żeby wybierać pozycje dobre, najlepiej te sprawdzone i polecone przez nauczyciela.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński