MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Matury 2020. Uczniowie zakończą rok szkolny bez wielkich uroczystości. Jak maturzyści odbiorą świadectwa?

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
24 kwietnia maturzyści oficjalnie kończą rok szkolny. Nie będzie jednak wielkich uroczystości, kwiatów dla nauczycieli i pożegnań w klasach.

Z powodu koronawirusa od 12 marca wszystkie placówki oświatowe są zamknięte, a od 25 marca nauczanie odbywa się zdalnie. Zdalnie odbyły się również rady pedagogiczne i wystawianie ocen maturzystom. Teraz trzeba rozdać im świadectwa.

W większości szkół uczniowie będą mogli odebrać je osobiście, ale z zachowaniem zasad bezpieczeństwa obowiązujących w czasie epidemii koronawirusa i nie w jednym czasie.

W Szczecinie mamy 114 klas maturalnych. Każda szkoła ustala indywidualnie sposób odebrania świadectwa.

- Przygotowujemy świadectwa na 24 kwietnia zgodnie z harmonogramem roku szkolnego - mówi Ewa Budziach, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie. - W piątek świadectwa będą wydawane tym uczniom, którym będą potrzebne. Ci uczniowie umawiają się z nami indywidualnie na odbiór świadectw. Natomiast uroczystość zakończenia roku szkolnego zostanie zorganizowana, kiedy będzie to możliwe, czyli po odwieszeniu nauki zdalnej. Myślę, że będzie to można zrobić w czerwcu, przed maturami, które są planowane na przełom czerwca i lipca.

CZYTAJ TEŻ:

Niektóre szkoły całkowicie zrezygnowały z uroczystości.

- Od piątku zaczynam wydawanie świadectw maturalnych - mówi Jarosław Duda, dyrektor Zespołu Szkół Sportowych w Szczecinie. - Mam 3 klasy maturalne. Wyznaczyłem 1-2 dni każdej klasie. Uczniowie będą mogli w tym czasie załatwić obiegówkę, czyli rozliczyć się z biblioteką, zdać szafkę itp. oraz odebrać świadectwo. W jednym czasie w szkole będzie mogło przebywać trzech uczniów. Przygotowane będą dla nich trzy stanowiska. Oczywiście wszyscy w maseczkach i rękawiczkach. Zrezygnowałem z uroczystego zakończenia roku, bo nie wiadomo kiedy ono mogłoby się odbyć, a po wakacjach trudno będzie zebrać uczniów.

CZYTAJ TEŻ:

Minister edukacji narodowej zapowiada, że jeśli sytuacja epidemiologiczna się uspokoi, zarówno matury, jak i egzamin ósmoklasisty będzie można przeprowadzić w czerwcu. Rozważana jest jednak rezygnacja z egzaminów ustnych.

Są już przygotowane arkusze zarówno na egzamin ósmoklasisty, jak i egzamin maturalny. Teraz została tylko kwestia dystrybucji i dania wyraźnego sygnału, kiedy te egzaminy mają się odbyć.

Przygotowane są już zespoły nadzorujące przebieg egzaminu pisemnego zarówno w szkole podstawowej, jak i średniej. Czy uczeń będzie musiał przyjść w maseczce, zadecyduje już minister zdrowia i Główny Inspektor Sanitarny, którzy wydadzą odpowiednie decyzje w tej sprawie.

CZYTAJ TEŻ:

Od wskazań ministra zdrowia będzie także zależało, jaką formę przybiorą egzaminy. Jednym z rozważanych wariantów jest rezygnacja z egzaminów ustnych, które i tak nie mają znaczenia przy rekrutacji na wyższe uczelnie.

Natomiast jeśli chodzi o pozostałych uczniów, wiele wskazuje na to, że uczniowie do szkół wrócą dopiero po wakacjach.

Poczytaj, pooglądaj, dowiedz się więcej

ZOBACZ TEŻ:

ZOBACZ TEŻ:


 • COMPONENT {"params":{"text":"Podejrzewasz, że masz koronawiursa? ","id":"podejrzewasz-ze-masz-koronawiursa"},"component":"subheading"}
 • COMPONENT {"params":{"text":"Ilu jest zakażonych? ","id":"ilu-jest-zakazonych"},"component":"subheading"}
 • Zobacz koniecznie:

warto wiedzieć:

zachodniopomorskie
 • Zakażonych221 363
  + 1 725
 • Zmarło4 099
  + 0

8. miejsce pod względem liczby nowych zakażeń.

polska
 • Zakażonych:+33 480(4 886 154)
 • Zmarło:+33(105 194)
 • Szczepienia:+19 509(51 564 403)
więcej
Dane zaktualizowano: 31.01.2022, godz. 10:45 źródło: Ministerstwo Zdrowia

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński