MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Matury 2018. Wyniki: zachodniopomorscy maturzyści wypadli słabo

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Maturzyści poznali wyniki swoich egzaminów. Szczecińscy uczniowie się cieszyli, ale jako województwo nie wypadliśmy najlepiej.

Do egzaminów z wszystkich przedmiotów obowiązkowych w części ustnej i części pisemnej egzaminu maturalnego w maju 2018 roku przystąpiło 9442 tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych w województwie zachodniopomorskim.

Maturę zdało ponad 76 proc. Lepiej sobie poradzili uczniowie z liceów ogólnokształcących - zdało ponad 80 proc. maturzystów, a w technikach zdało ponad 68 proc. maturzystów. To wyniki gorsze od średniej krajowej , która wynosi ponad 79 proc. zdanych matur. Nasze województwo odnotowało jeden z najsłabszych wyników w kraju.

W skali kraju nie zdał co piąty maturzysta. Ci, którym nie poszło tylko z jednego przedmiotu, mogą go zdać w sierpniu podczas matury poprawkowej. Jeśli komuś się nie powiodło z kilku przedmiotów, będzie musiał podejść do matury za rok.

Egzamin z języka polskiego zdało 97 proc., tyle samo co w kraju. Najgorzej wypadała matematyka, bo zdało ją 80 proc. w naszym województwie ( w kraju 83 proc.). Maturę z języka angielskiego zdało 95 proc. (w kraju 96 proc.) maturzystów.

W Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 uczniowie odebrali swoje wyniki zadowoleni.

- Nie sprawdzaliśmy wcześniej wyników w internecie, więc mamy niespodziankę - mówi Jan Maj, maturzysta. - Najbardziej mnie zaskoczyła matematyka, oczywiście na plus. Wynik jest lepszy niż myślałem.

Akurat matematyka dla uczniów klasy III a nie jest czymś trudnym, bo to umysły ścisłe, ale i tak poszło lepiej niż się spodziewali.
Niemal każdy wychodził z klasy zadowolony. Były uściski i gratulacje.

- Ja sprawdzałem wcześniej wynik w internecie , ale i tak odebranie wyników to duże przeżycie - mówi Marcel Macieszonek.

Maturalne egzaminy poprawkowe zaplanowano na 21-22 sierpnia. 21 sierpnia o godz. będzie egzamin pisemny. Wyniki poprawkowej matury poznamy 11 września.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński