Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura. Wkrótce próbne egzaminy z matematyki.

paz
Jesień to okres próbnych matur, w tym roku zdominowany przez przygotowania do obowiązkowego egzaminu z matematyki. Pierwszy sprawdzian już 3 listopada, a my sprawdziliśmy jak wyglądają przygotowania.
Lekcja matematykiTrwają przygotowania do obowiązkowej matury z matematyki.

Lekcja matematyki

W próbie mogą wziąć udział wszystkie szkoły średnie, pod warunkiem, że wcześniej zgłoszą to Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Jedną ze szczecińskich szkół, której uczniowie na początku listopada napiszą test z matematyki, jest VII LO. Maturzyści z klasy 3 "c" o profilu matematyczno-fizycznym na razie spokojnie podchodzą do próbnych matur.

- Najbardziej obawiamy się zadań otwartych, z zamkniętymi nie powinno być problemów - mówią zgodnie.

Od czasu rozpoczęcia nauki w liceum, uczniowie tej klasy byli przyzwyczajani do matury z matematyki licznymi testami próbnymi, których ostatnie wyniki napawają optymizmem, gdyż tylko pojedyncze osoby ich nie zaliczyły.

- Średni wynik czerwcowego egzaminu próbnego w 3 "c" to 52 %, czyli całkiem przyzwoity - informuje Dorota Jeziorska, nauczycielka matematyki.

Jak w poprzednich próbach wypadli uczniowie innych zachodniopomorskich szkół, poinformują jutro przedstawiciele OKE w czasie spotkania w auli Uniwersytetu Szczecińskiego.

Matematykę na poziomie podstawowym muszą napisać wszyscy, do części rozszerzonej przystąpi zdecydowana mniejszość. Zrobią to głównie osoby, które wybierają się na kierunki techniczne, a tych w 3 "c" nie brakuje. Transport, informatyka i budownictwo to najczęściej wymieniane pomysły na studia. Aby jak najlepiej napisać test, wielu uczniów chodzi na korepetycje.

- Chcę się dostać na informatykę na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym - twierdzi Hubert Liberadzki, który w naszej obecności bez problemów poradził sobie z obliczeniami przy tablicy. - Dlatego też oprócz czterech godzin tygodniowo matematyki w szkole, dwie godziny poświęcam na zajęcia pozalekcyjne.

O tym, że jest to dobre podejście przekonuje prof. Jacek Styszyński z Wydziału Matematyczno-Fizycznego Uniwersytetu Szczecińskiego.

- Osoby przychodzące na nasz wydział mają przede wszystkim problemy z myśleniem abstrakcyjnym - zauważa profesor. - Dzieje się tak, bo trzy godziny matematyki w liceum to zdecydowanie za mało, a każda dodatkowa na pewno się przyda.

Uczniowie szczecińskiego VII LO pod koniec listopada napiszą kolejną próbną maturę z czterech przedmiotów, tym razem przygotowaną przez jedno z wydawnictw oświatowych.

Obowiązkowy egzamin z matematyki powrócił na maturę po niemal 27 latach nieobecności. Właściwa sesja egzaminacyjna rozpocznie się 4 maja 2010 i potrwa do 28 maja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński