Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura i egzaminy ósmoklasisty 2021. Jak będą wyglądały? Jakie będą zmiany? - 19.12.2020

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Zmiany obowiązujące na egzaminach ósmoklasisty i maturalnym w 2021 r. to przede wszystkim zniesienie obowiązku przystąpienia do egzaminu ustnego i egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.

Egzamin ósmoklasisty i matura 2021. Co się zmieni?

Po konsultacjach z przedstawicielami środowiska oświatowego, Ministerstwo Edukacji i Nauki wydało nowe przepisy w sprawie przeprowadzenia egzaminów ósmoklasisty i maturalnego w 2021. Przepisy te mają dotyczyć tylko 2021 roku.

Egzamin maturalny, podobnie jak w 2020 r., będzie przeprowadzany tylko w części pisemnej. Odpowiadając na szereg próśb przesłanych do resortu, MEiN podjęło decyzję, że w 2021 r. część ustna egzaminu maturalnego z języka polskiego, języka mniejszości narodowej i języka obcego nowożytnego nie będzie obowiązkowa. Będą mogli przystąpić do niej – podobnie jak w 2020 r. – absolwenci, którym wynik części ustnej egzaminu z danego przedmiotu jest potrzebny w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną.

Egzamin ósmoklasisty 2021

Egzamin ósmoklasisty w 2021 r. będzie wyglądał następująco:

  • egzamin z języka polskiego będzie przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej, w tym skróconą listę lektur obowiązkowych. Czas trwania: 120 minut. Temat wypracowania do wyboru spośród dwóch: rozprawka albo opowiadanie. W wypracowaniu uczeń może odnieść się do dowolnej lektury obowiązkowej spełniającej warunki tematu.
  • Egzamin z matematyki przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej (np. bez zadań dotyczących dowodów geometrycznych, ograniczone wymagania dotyczące działań na pierwiastkach, stereometrii). Czas trwania: 100 minut.
  • Język obcy nowożytny - czas trwania: 90 minut. Mniejsza liczba zadań otwartych sprawdzających umiejętność rozumienia ze słuchu, umiejętność reagowania i znajomość środków językowych oraz zadań zamkniętych sprawdzających rozumienie tekstów pisanych i znajomość środków językowych.

ZOBACZ TEŻ:

Egzamin maturalny 2021

Egzamin maturalny 2021 - język polski, matematyka i język obcy nowożytny obowiązkowe.

  • Na egzaminie z języka polskiego będą trzy tematy wypracowania do wyboru: dwie rozprawki oraz interpretacja tekstu poetyckiego. Jeden temat rozprawki ze wskazaną lekturą obowiązkową, drugi temat rozprawki – z tekstem spoza kanonu lektur obowiązkowych. Czas 170 minut.
  • Również egzamin z matematyki będzie trwał 170 minut, natomiast język obcy 120 minut.
  • Nie będzie obowiązku przystąpienia do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym.
  • Zdający może przystąpić do egzaminu nawet z 6 przedmiotów dodatkowych, jeżeli potrzebuje wyników w postępowaniu rekrutacyjnym do szkoły wyższej.

ZOBACZ TEŻ:

Najnowsze hity ze sprawdzianów, klasówek i kartkówek 2022. U...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński