MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2023 w starej i nowej formule. Jakie są różnice? Kto będzie zdawał maturę w formule 2015, a kto na nowych zasadach? Wyjaśniamy

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Różnice między starą a nową maturą. Kto zdaje egzamin dojrzałości w formule 2025, a kto w formule 2023? To ważne. Maturzyści piszą egzaminy na innych zasadach.
Różnice między starą a nową maturą. Kto zdaje egzamin dojrzałości w formule 2025, a kto w formule 2023? To ważne. Maturzyści piszą egzaminy na innych zasadach. Redakcja Polska Press
Matura 2023 już w maju, a co ciekawe, egzaminy będą miały dwie formuły. Dla uczniów, którzy pamiętają jeszcze czasy gimnazjum, będzie to matura w formule 2015, a dla tych, którzy ukończyli ośmioletnią szkołę podstawową i następnie czteroletnie liceum lub pięcioletnie technikum będzie to nowa matura, w formule 2023. Jakie są różnice między starą a nową maturą? Czy egzaminy odbywają się w tym samym czasie? Wyjaśniamy.

Spis treści

Stara i nowa matura 2023. Terminy, zasady, najważniejsze informacje

Matura 2023 jak zwykle odbywa się maju. Zarówno dla osób, których obowiązują stare zasady, jak dla osób zdających egzamin w formule 2023. Harmonogram matur z poszczególnych przedmiotów, także jest taki sam. Uczniowie rozpoczynają 4 maja 2023 językiem polskim.

Podział na formuły i nowe wymagania mają związek z wprowadzoną w 2017 roku reformą szkolnictwa polegającą na likwidacji gimnazjów. Aby zdać maturę z danego przedmiotu, należy uzyskać minimum 30 proc. punktów.

Kto zdaje starą maturę w formule 2015?

Formuła 2015 dotyczy absolwentów trzyletniego liceum i czteroletniego technikum. Egzamin będzie przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych opracowanych w 2022 roku.

Szukając informacji o starej maturze, uczniowie często mówią „matura dla uczniów po gimnazjum”. Ponieważ to właśnie młodzież, która była jeszcze prowadzona systemem starej reformy edukacji, przed likwidacją gimnazjów, podchodzi do matury w formule 2015.

Oprócz tegorocznych absolwentów szkoły podstawowej maturę w formule 2015 może także zdawać abiturienci poprzednich lat oraz osoby, które chcą po raz kolejny podejść do matury z konkretnego przedmiotu, a ich edukacja obejmowała gimnazjum i szkołę ponadgimnazjalną.

Kto zdaje nową maturę w formule 2023?

Egzamin dojrzałości na nowych zasadach zdają uczniowie prowadzeni według nowej reformy edukacji, którzy w tym roku kończą czteroletnie liceum lub pięcioletnie technikum. Tych maturzystów jest szacunkowo więcej.

Język polski. Różnice w starej i nowej maturze

W nowej formule 2023 uczniowie zdają pisemny i ustny język polski. Tego przedmiotu dotyczy najwięcej zmian. Najważniejsze informacje o maturze z języka polskiego w formule 2023 to:

 • czas trwania - 240 minut dla poziomu podstawowego i 210 dla rozszerzenia,
 • maksymalna ilość punktów: 60 (poziom podstawowy), 35 (poziom rozszerzony),
 • liczba zadań: 11-22 w części testowej plus wypracowanie (300 wyrazów na poziomie podstawowym i 500 na poziomie rozszerzonym),
 • nowe zasady dotyczące wypracowania,
 • tekst historycznoliteracki,
 • konteksty,
 • notatka syntetyzująca,
 • skrócona lista lektur obowiązkowych.

W starej formule 2015 matura pisemna z języka polskiego wygląda następująco:

 • czas trwania: 170 minut na poziomie podstawowym i 180 na rozszerzonym,
 • liczba zadań: ok. 11-13 zadań plus wypracowanie
 • maksymalna ilość punktów: 70 (poziom podstawowy), 40 (poziom rozszerzony),
 • trzy tematy wypracowania do wyboru na poziomie podstawowym,
 • dłuższa lista lektur obowiązkowych.

Różnice dotyczą także matury ustnej. Maturzyści „po gimnazjum” losują zadanie składające się z polecenia i tekstu. W zadaniach stosowane są trzy typy tekstów: teksty o języku, teksty literackie, teksty ikoniczne.

Zdający nową formułę, czyli maturzyści „po podstawówce” muszą zmierzyć się z dwoma zadaniami. Losują zestaw z puli zadań jawnych, który sprawdza znajomości treści i problematyki lektury obowiązkowej oraz otrzymują zadanie z zagadnienia związanego z literaturą lub innymi dziełami sztuki albo językiem, które muszą omówić na podstawie dołączonego do polecenia materiału w postaci tekstu literackiego lub nieliterackiego albo tekstu ikonicznego.

Matematyka. Stara a nowa matura 2023

Matematyka w formule 2023 i 2015 obejmuje podobną liczbę zadań, ale w formule 2023 pojawiają się nowe typy zadań np. prawda-fałsz, a także zrezygnowano z zadań wysoko punktowanych na korzyść większej liczby zadań za 1 lub 2 punkty.

Natomiast na poziomie rozszerzonym postawiono wyłącznie na zadania otwarte. W obu formułach można natomiast zdobyć taką samą liczbę punktów jak wcześniej: 46 (17 za zadania otwarte, 29 za zadania zamknięte) oraz 50 punktów na maturze rozszerzonej.

Na maturze z matematyki w formule 2023 zrezygnowano z:

 • zadania na dowód geometryczny,
 • wzorów skróconego mnożenia dla potęg trzecich,
 • zadań dotyczących brył obrotowych.

A także ograniczono:

 • wymagania dotyczące wielomianów,
 • wymagania dotyczące stereometrii.

Absolwenci trzyletnich liceów i czteroletnich techników w maju 2023 na maturze (formuła 2015) nie będą mieć zadań z brył obrotowych wymagań IV etapu edukacyjnego dotyczącego ostrosłupów. Ograniczone zostały też wymagania maturalne dotyczące funkcji i graniastosłupów.

Język angielski na maturze 2023. Różnice między starą a nową maturą

Maturzyści muszą także zdań egzamin dojrzałości języka obcego nowożytnego. Najczęściej wybieranym językiem, zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym jest język angielski.

Matura pisemna z języka obcego w obu formułach trwa 120 minut na poziomie podstawowym. Na maturę ustną przeznaczone jest 15 minut. Co ciekawe, matura ustna z języka angielskiego 2023 wygląda tak samo w obu formułach. Można na niej uzyskać 18 punktów.

Natomiast w pisemnej pojawiają się różnice. Chociaż matura jest podzielona na rozumienie ze słuchu, rozumienie tekstu czytanego, znajomość środków językowych oraz wypracowanie. To w formule 2015 zadań jest mniej (po 3-4 w każdej części testowej) niż w formule 2023 (odpowiednio 15, 20 i 13 zadań). Wypracowanie w obu formułach pozostaje bez zmian. Musi zawierać od 80 do 130 wyrazów.

Zmiany na maturze dotyczące przedmiotów dodatkowych

Tak jak wspomnieliśmy, najwięcej zmian dotyczy języka polskiego. W przypadku pozostałych przedmiotów forma i czas egzaminu pozostała taka sama, z wyjątkiem długości wypracowania na maturze z historii oraz z filozofii, która została ograniczona do 300 wyrazów.

Różnica między maturą 2023 a 2015 w innych przedmiotach niż obowiązkowe, leży w wymaganiach. Z tymi należy zapoznać się, czytając informatory i aneksy do informatorów dla każdego przedmiotu oddzielnie, które są udostępnione na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Z czym uczniowie mają problemy na maturze? A z którymi zadaniami sobie dobrze radzą?

Kolejne zmiany na maturze 2023. CKE po przeanalizowaniu matu...

Ważne daty związane z maturą 2023

 • Do 7 lutego 2023 roku należy złożyć ostateczną deklarację o przystąpienie do egzaminu i wyborze przedmiotu na poziomie rozszerzonym.
 • Maj 2023 – matury.
 • Lipiec 2023 – ogłoszenie wyników matur.
 • Sierpień 2023 – poprawkowy egzamin maturalny.
od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Matura 2023 w starej i nowej formule. Jakie są różnice? Kto będzie zdawał maturę w formule 2015, a kto na nowych zasadach? Wyjaśniamy - Strefa Edukacji

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński