MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2023 będzie łatwiejsza. To już oficjalne: mniej pytań jawnych na egzaminie ustnym. MEiN i CKE o zmianach na tegorocznych maturach

Magdalena Konczal
Egzamin dojrzałości odbędzie się już w maju. Minister edukacji zapowiedział ułatwienia na maturze.
Egzamin dojrzałości odbędzie się już w maju. Minister edukacji zapowiedział ułatwienia na maturze. Tomasz Czachorowski/ Polska Press
Jawne pytania na maturę ustną z polskiego zostały zmniejszone ze 227 do 110. Takie zapowiedzi ze strony Ministerstwa Edukacji i Nauki pojawiały się już od jakiegoś czasu. Jednak w trakcie konferencji, która odbyła się 1 marca 2023 roku minister edukacji oraz szef CKE przedstawili szczegóły dotyczące zmian na tegorocznej maturze. Aktualną listę zagadnień znajdziecie w tym tekście. „Wsłuchując się w głos środowiska uczniów, rodziców i nauczycieli, pewne ograniczenia zostały dokonane” – podkreślił minister edukacji, Przemysław Czarnek. Które pytania obowiązują, a które zostały wykreślone?

Spis treści

Zmiany na maturze 2023. Egzamin będzie łatwiejszy?

Tegoroczny egzamin dojrzałości wzbudza bardzo dużo różnych emocji m.in. w związku z tym, że zdający będą mieli okazję zetknąć się z nową formułą. Powraca także matura ustna, ale w nieco innej odsłonie (uczniowie będą dodatkowo losować pytanie z puli pytań jawnych).

Ze strony maturzystów pojawiały się głosy sprzeciwu, szczególnie wobec egzaminu ustnego. Podkreślano, że pytań egzaminacyjnych jest zbyt wiele, a przez czas pandemii i zdalne nauczanie trudno było ćwiczyć ustne wypowiedzi. Postulowano, by z tej formy egzaminu zrezygnować. Przemysław Czarnek podkreślił jednak, że matura ustna w tym roku na pewno się odbędzie. Dodał też, że ministerstwo szykuje dla uczniów ułatwienia.

Aktualne jawne pytania na maturę 2023.

Pytania jawne na maturę ustną z polskiego 2023. Wszystkie py...

Okazuje się, że liczba pytań jawnych została zmniejszona, będzie ich nie ponad 200, ale ponad 110. Pełna lista znajduje się na stronie cke.gov.pl>>

Konferencja prasowa o zmianach na maturze. 1.03.2023

W trakcie konferencji prasowej, która odbyła się 1 marca 2023 roku o godz. 12.00 minister edukacji, wiceminister edukacji oraz szef CKE poinformowali, że liczba pytań jawnych na maturze się zmniejsza.

Trwa głosowanie...

Co uważasz na temat zmniejszenia liczby pytań jawnych na maturze ustnej?

– Uznaliśmy, że w przypadku nowej matury, gdy występuje ta część (egzaminu ustnego) dotyczącą znajomości historii literatury i która opiera się w dużej mierze na tzw. pytaniach jawnych, opublikowanych przez CKE, zdecydowaliśmy się zmniejszyć na razie liczbę tych pytań z ponad 220 do maksymalnie 120" – poinformował. Żadnych innych zmian w regułach przeprowadzenia egzaminu ustnego nie będzie – podkreślił Dariusz Piontkowski.

Z kolei Marcin Smolik dodał, że ostateczni lista jawnych pytań będzie zawierała 110 pozycji, widnieje ona już na stronie CKE.

– Egzamin ustny jest potrzebny na maturze. Egzamin ustny nie odbywał się na maturze przez ostatnie dwa lata tylko z powodów sanitarnych. Nie ma żadnych powodów sanitarnych, by się w tym roku nie odbył. Co do wymogów na tym egzaminie, wsłuchując się w głos środowiska uczniów, rodziców i nauczycieli, pewne ograniczenia też zostały dokonane – podkreślił Przemysław Czarnek.

Zmiany na maturze ustnej z polskiego 2023

Takie zapowiedzi pojawiały się już wcześniej, w zeszłym tygodniu na antenie RMF FM Przemysław Czarnek zaznaczył, że ministerstwo będzie miało dla maturzystów „przyjemną informację”. Wspominał też o „zmniejszeniu liczby zadań, jawnych” i o możliwości wyboru tych zadań.

Trwa głosowanie...

Który przedmiot maturalny jest najtrudniejszy?

Ostatecznie zmniejsza się liczba pytań jawnych na maturze ustnej z polskiego. Nie będzie ich 227, ale 110. Pełna lista została opublikowana na stronie cke.gov.pl.

Matura w 2023 roku. Zasady i terminy

Przypomnijmy, że w tym roku uczniowie ostatnich klas szkół średnich, chcąc zdać maturę, będą musieli przystąpić do trzech obowiązkowych przedmiotów (język polski, matematyka, język obcy nowożytny) i zdać je na minimum 30 procent. Nie będzie obowiązywać zmiana, polegają na tym, że uczeń musiałby dodatkowo zdać egzamin z tzw. rozszerzenia przynajmniej na 30 proc., obecnie musi jedynie do takiego egzaminu przystąpić.

Obowiązkowe w 2023 roku są matury ustne: z języka polskiego oraz języka obcego nowożytnego. W ich przypadku zdający również musi otrzymać minimum 30 proc. punktów, by zdać egzamin. Matury w formie pisemnej rozpoczną się 4 maja, a zakończą 22 maja. Z kolei egzaminy ustne będą przeprowadzane w terminie 10-23 maja (z wyjątkiem 14 i 21 maja).

Źródło:
własne/PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński