Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2022: Szczecińscy maturzyści obstawiali "Dziady", ale nie trafili. Pisali za to o tradycji i szczęściu

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
„Pan Tadeusz” oraz „Noce i dnie” - te lektury pojawiły się na tegorocznej maturze z języka polskiego. Tym egzaminem rozpoczął się maraton maturalny.

Od samego rana maturzyści śledzili giełdę tematów maturalnych i zastanawiali się, który się może pojawić na egzaminie z języka polskiego.

Ostatecznie tematy brzmiały: „Czym dla człowieka może być tradycja? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanego fragmentu „Pana Tadeusza”, całego utworu Adama Mickiewicza oraz innego tekstu kultury” oraz „Kiedy relacja z drugim człowiekiem staje się źródłem szczęścia? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu „Nocy i dni” Marii Dąbrowskiej oraz do wybranych tekstów kultury”.

W II Liceum Ogólnokształcącym w Szczecinie uczniowie po egzaminie wyszli zadowoleni

- Wydaje mi się, że temat był ciekawy, bo obstawialiśmy „Pana Tadeusza” i to się sprawdziło - mówi Wiktor Marendziak. - Jest to dosyć fajna lektura i mam nadzieję, że wynik będzie dobry.

- Było trochę stresu, ale byłem dobrze przygotowany, a temat mnie nie zaskoczył i mi podszedł, więc powinno być wszystko dobrze - mówi Paweł Boczkowski.

Nie wszyscy jednak liczyli na „Pana Tadeusza”

- Ja się spodziewałam „Dziadów”, ale były dwa tematy, można było sobie wybrać ten, który bardziej pasuje. Trochę się zestresowałam, a to może zaważyć na ostatecznym wyniku. Zobaczymy jak pójdzie . To był najtrudniejszy egzamin. Na matematykę jestem bardzo dobrze nastawiona, lubię ten przedmiot, więc powinno być dobrze - mówi Anita Drabik.
Przedstawiciele klas o profilach bardziej ścisłych uznali, że jednak język polski jest najtrudniejszym przedmiotem, ale nie narzekali.

- Obstawiałem, że będzie inny temat, bo rano patrzyłem na sugerowane tematy i pojawiało się cierpienie i przemiana, więc pomyślałem o „Dziadach”. Ale nie zawiodłem się. Wybrałem temat o tradycji, wiadomo było, do czego się odwołać - mówi Dariusz Żurek z klasy o profilu biologiczno-chemicznym.

- Mnie też się podobał temat o tradycji, bo można na temat sporo napisać, wysnuć dużo ciekawych wniosków i myślę, że te prace dla egzaminatorów mogą być ciekawe do czytania - mówi Romek Buksak, kolega Dariusza.

Oczywiście maturom towarzyszy też stres

- Największy stres przeżywałem ostatniego dnia przed maturą - mówi Wiktor. - To jest taki moment, kiedy człowiek zaczyna się zastanawiać, czy wszystko potrafi. Tak było do momentu otworzenia arkusza, a potem stres minął.

W czwartek 5 maja, absolwentów czekać będzie egzamin z matematyki. Dodatkowo, wszyscy abiturienci zobowiązani są również do przystąpienia do matury z wybranego przez siebie języka obcego nowożytnego. Egzamin odbędzie się 6 maja.

Pierwszy termin matur trwa od 4 do 23 maja 2022 roku. Matura podstawowa kończy się 6 maja, jednak to nie wszystko. Maturzyści piszą także egzaminy na poziomie rozszerzonym.

od 16 lat

ZOBACZ TEŻ:

Matury w I Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczecinie

Maturzyści ze Szczecina rozpoczęli maturalny maraton. Na poc...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński