Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MATURA 2021. To tematy maturalne z poprzednich lat. Jakie tematy pojawiały się na maturze z polskiego? Lista tematów rozprawek [4.05.2021]

KM
MATURA 2020. OTO TEMATY MATURALNE Z POPRZEDNICH LAT. Jakie tematy pojawiały się na maturze z polskiego? [lista tematów]
MATURA 2020. OTO TEMATY MATURALNE Z POPRZEDNICH LAT. Jakie tematy pojawiały się na maturze z polskiego? [lista tematów] Piotr Hukało
MATURA Z JĘZYKA POLSKIEGO 2021 rozpoczęła się 4 maja 2021 roku. Maturzyści tego dnia będą pisać test na poziomie podstawowym i rozszerzonym. W tym roku także nie ma egzaminów ustnych. Jakie tematy pojawiały się w latach ubiegłych? Jakie tematy pojawiły się na maturze 2021? Sprawdźcie!

Tematy maturalne. Co na rozprawce? Jakie tematy na maturze z polskiego w 2021 roku?

Jakie tematy pojawiły się na maturze z polskiego na poziomie podstawowym? W jednym z nich pojawił się m.in. motyw ambicji. "Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągniecie zamierzonego celu". Drugi temat dotyczyć miał miasta i odnosił się do "Ziemi obiecanej" Władysława Reymonta. Analiza tekstu dotyczyła wiersza Beaty Obertyńskiej "Strych".
Arkusze CKE zostały opublikowane po godz. 14.

Arkusz CKE:

Materiał będzie na bieżąco aktualizowany. Odpowiedzi będą się pojawiać po godz. 14.Tu znajdziecie ODPOWIEDZI DO MATURY Z POLSKIEGO >>>

Matura 2021: język polski, poziom podstawowy. ARKUSZ CKE, OD...

Odpowiedzi CKE:

Matura 2021 język polski PODSTAWA. Arkusz pytań CKE, temat r...

  1. Temat 1: Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągnięcie zamierzonego celu? Rozważ problem, odwołując się do fragmentu Lalki Bolesława Prusa, całego utworu oraz do wybranego tekstu kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów.
  2. Temat 2: Miasto – przestrzeń przyjazna czy wroga człowiekowi? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Ziemi obiecanej Władysława Stanisława Reymonta oraz do wybranych tekstów kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów.
  3. Temat 3: Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów. Beata Obertyńska "Strych"

Egzamin maturalny jest przeprowadzany jeden raz w ciągu roku, w okresie od maja do września, w terminach głównym, dodatkowym i poprawkowym.

Egzaminy pisemne rozpoczną się w tym roku 4.05.2021. Tego dnia odbędzie się matura z języka polskiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym.

TEMATY MATURALNE. Co było na maturze z polskiego w poprzednich latach?

Tematy na maturze z polskiego 2020:

  • Temat 1. Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów Wesela, do całego dramatu Stanisława Wyspiańskiego oraz do wybranego tekstu kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów.
  • Temat 2. Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów. (utwór: wiersz Anny Kamieńskiej pt. "Daremne")

Matura 2019

Matura 2018

  • 1: Tęsknota – siła niszcząca czy budująca ludzkie życie? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Lalki, całej powieści Bolesława Prusa oraz wybranego tekstu kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów.
  • 2: Zinterpretuj podany utwór (Ernest Bryll, Bądźmy dla siebie bliscy bo nas rozdzielają). Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów.

Matura 2017

  • 1. Praca – pasja czy obowiązek? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Ziemi, planety ludzi Antoine'a de Saint-Exupéry'ego oraz do wybranych tekstów kultury.
  • 2. Zinterpretuj podany utwór – Kazimierz Wierzyński „Słyszę czas”. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij.

Matura 2016

Pierwszego dnia matur 2016 w środę absolwenci zmierzyli się z obowiązkowym językiem polskim na poziomie podstawowym. Maturzyści borykali się z "Dziadami" A. Mickiewicza i "Lalką" B. Prusa.

Matura 2016. JĘZYK POLSKI POZIOM PODSTAWOWY - TEMATY WYPRACOWAŃ

  • "Czy warto kochać pomimo cierpienia?" (Tekst źródłowy: "Dziady" cz. IV, Adam Mickiewicz)
  • "Dałem słowo" Zbigniewa Herberta - analiza wiersza

MATURA 2016. JĘZYK POLSKI POZIOM PODSTAWOWY - TEKSTY ŹRÓDŁOWE DO ZADAŃ

  • "Lalka" B. Prusa. Był to fragment tekstu, w którym Rzecki otrzymuje list zaadresowany do Wokulskiego (pojawia się w nim napis "Non omnis Moriar"- nie wszystek umrę). Uczniowie na jego podstawie musieli zastanowić się, co zostawiamy po sobie, jaką spuściznę.
  • Tekst o pisaniu w internecie - dlaczego używamy tu słowa mówionego, a nie pisanego, dlaczego skracamy, nie stosujemy interpunkcji i polskich znaków? Czy takie pisanie sprawia, że nasz język staje się uboższy

Matura 2015

Matura 2015. JĘZYK POLSKI POZIOM PODSTAWOWY - TEMATY WYPRACOWAŃ

  • Wolna wola człowieka czy siły od niego niezależne – co przede wszystkim decyduje o ludzkim losie? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanego fragmentu Lalki, całego utworu Bolesława Prusa oraz innego tekstu kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów.
  • Zinterpretuj podany utwór - Elizabeth Bishop "Ta jedna sztuka". Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów.

MATURA 2015. JĘZYK POLSKI POZIOM PODSTAWOWY - TEKSTY ŹRÓDŁOWE DO ZADAŃ

Na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym maturzyści musieli także przeczytać dwa teksty: jeden dotyczył tendencji i modzie w języku,czy warto czytać nowe książki czy lepiej wybierać te stare a drugi to artykuł "Hipermarket z kulturą" z tygodnika Wprost.

Matura 2014

MATURA 2014. JĘZYK POLSKI POZIOM PODSTAWOWY - TEKSTY ŹRÓDŁOWE DO ZADAŃ

Na egzaminie z języka polskiego maturzyści musieli odpowiedzieć na pytania do tekstu o "Uczcie" Platona.

Matura 2014. JĘZYK POLSKI POZIOM PODSTAWOWY - TEMATY WYPRACOWAŃ

  • Żołnierskie emocje bohaterów "Potopu" Henryka Sienkiewicza. Na podstawie przytoczonego fragmentu powieści omów stany emocjonalne, zachowania i sytuacje ukazanych w nim postać
  • Na podstawie fragmentu "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego porównaj poglądy Poety i Gospodarza na temat poezji narodowej oraz przedstaw sądy bohaterów o Polakach.
od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki