Matura 2018. Liczby, które musisz poznać. Ile osób zdawało...

  Matura 2018. Liczby, które musisz poznać. Ile osób zdawało maturę, ile arkuszy wypełniono w 2017 roku?

  Monika Jankowska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Maturalny maraton zbliża się nieubłaganie. Maturzyści odliczają kolejne tygodnie do egzaminów maturalnych 2018. Dla każdego to bardzo stresujące przeżycie, ale wielu też doskonale sobie z maturą poradziło. Liczby mówią same za siebie! Zobaczcie jak wyglądała polska matura 2017.
  1. Matura to dla młodego człowieka ogromne wyzwanie. Od wyników uzyskanych na egzaminie zależy jego przyszłość. Dlatego tak ważne jest to, żeby do powtórek przysiąść odpowiednio wcześnie. W jedną noc nie opanujemy całego materiału.

  2. W maju ubiegłego roku maturę w całej Polsce zdawało 258 030 osób.

  3. Wśród zdających były 165 903 osoby z liceów ogólnokształcących i 92 127 osób z techników.


  4. Prace sprawdzali przeszkoleni egzaminatorzy, wpisani do ewidencji egzaminatorów okręgowych komisji egzaminacyjnych. W 2017 roku do sprawdzania około 1,3 mln arkuszy powołano 25 268 egzaminatorów. Przeprowadzono również ponad 531 000 egzaminów ustnych.

  5. Najlepiej poszło maturzystom z województwa małopolskiego. Zdało 82,6 proc. osób

  6. Najsłabiej z kolei było w województwie warmińsko-mazurskim. Odsetek sukcesów wyniósł 74,1 proc.

  7. Największą zmorą maturzystów była matematyka. Spośród maturzystów, którzy nie otrzymali świadectwa dojrzałości, najwięcej, bo aż 44 503 osoby, nie zdały egzaminu z matematyki.

  8. Zdecydowanie lepiej w ubiegłym roku maturzystom powiodło się na j. polskim. Zdało 98 proc. uczniów.

  9. Całkiem nieźle wypadł też angielski. Ten język obcy maturzyści wybierali najczęściej. Zdało 95 proc. przystępujących do egzaminu.

  10. Wśród przedmiotów dodatkowych największą popularnością wśród zdających cieszyły się egzaminy z geografii (71 601 osób), biologii (49 923 osoby), chemii (28 880 osób) oraz wiedzy o społeczeństwie (25 479) osób.

  11. Co zrobić, by osiągnąć sukces z j. polskiego? Nauczyciele mówią, że ważne jest odpowiednie przygotowanie. Bez czytania lektur ani rusz! Ludzie oczytani potrafią łatwiej wyrażać swoje poglądy czy przekonania, a szeroki wachlarz bohaterów literackich ułatwi na pewno zdanie egzaminu maturalnego z części pisemnej, jak i ustnej.

  10.Nie bój się egzaminu z matematyki. Pamiętaj, że oprócz własnych umiejętności podczas egzaminu będziesz mógł korzystać z kalkulatora i broszurki ze wzorami matematycznymi.

  12. Maturze często towarzyszy stres. Nie ma się czemu dziwić – w końcu to ważne wydarzenie dla młodego człowieka. żeli obawiamy się egzaminu ustnego, warto przećwiczyć wypowiedź przed rodziną i przyjaciółmi. Jeżeli denerwujemy się egzaminem pisemnym, powinniśmy rozwiązywać zadania z egzaminów próbnych lub przygotować plan pisania rozprawki.

  13. Mimo wszystkich trudności i stresu, warto zdać sobie sprawę, że matura nie jest przeszkodą w naszym życiu, a próbą, przez którą każdy przechodzi. Trzeba uświadomić sobie, że jest to realne wyzwanie rozwojowe, które leży w zasięgu naszych możliwości!

  14. Nie poddawaj się! Jeśli powinie Ci się noga, masz możliwość skorzystania z poprawki. Jeśli ktoś nie zda tylko jednego egzaminu, do poprawki może przystąpić 21 i 22 sierpnia.

  15. Do egzaminu maturalnego w sesji poprawkowej w sierpniu 2017 roku przystąpiło 47 897 absolwentów.

  Czytaj treści premium w Głosie Szczecińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Studniówki 2018

  GS24 poleca:

  NAUCZYCIEL NA MEDAL Zgłoś nauczyciela lub szkołę

  NAUCZYCIEL NA MEDAL Zgłoś nauczyciela lub szkołę

  Nasze Dobre z Pomorza. Zagłosuj na najlepsze produkty i usługi

  Nasze Dobre z Pomorza. Zagłosuj na najlepsze produkty i usługi

  PRAWYBORY 2018. Zobacz laureatów

  PRAWYBORY 2018. Zobacz laureatów

  Najczęściej czytane