Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2014. Praca i studia wcale się nie wykluczają

Małgorzata Klimczak
Matura 2014. Dobra nauka jest jednym ze sposobów zasilania studenckiego budżetu. Stypendia dla najlepszych to nawetkilkaset złotych miesięcznie.
Matura 2014. Dobra nauka jest jednym ze sposobów zasilania studenckiego budżetu. Stypendia dla najlepszych to nawetkilkaset złotych miesięcznie. archiwum
Według danych Ministerstwa Edukacji Narodowej, w Polsce na ponad 450 uczelniach studiują niemal dwa miliony osób, z czego około 40 procent równocześnie pracuje.

Matura 2014

Najlepszą formą zarabiania dla studentów kierunków stacjonarnych jest praca dorywcza. Najczęściej wybierane są: korepetycje, weekendowy etat w restauracji lub pubie na stanowisku kelnera czy barmana, opieka nad dzieckiem oraz praca w roli hostessy na promocjach.

Pracodawcy chętnie zatrudniają studentów, z którymi mogą podpisać umowę cywilnoprawną na czas określony lub umowę o dzieło. Za takiego pracownika nie trzeba płacić ubezpieczenia zdrowotnego i składek ZUS, więc kalkulacja jest prosta.

MATURA 2014: ODPOWIEDZI, ARKUSZE i informacje - serwis specjalny

Co więcej, powyższe prace chętnie wykonują także osoby, które zdecydowały się na studia w systemie niestacjonarnym. Ci studenci mają zdecydowanie większe szanse na zatrudnienie, gdyż ich plan zajęć pozwala na podjęcie pracy w dni powszednie. Nierzadko pracują więc w tygodniu na etacie, na naukę pozostawiając sobie tylko weekendy.

Jedna z form finansowania studiów są stypendia, w tym te dla najzdolniejszych. Stypendium rektora dla najlepszych studentów przyznawane jest od drugiego roku studiów za wysoką średnią ocen na wniosek samego studenta. Szansę na jego uzyskanie ma maksymalnie 10 proc. uczących się na danym kierunku, jest więc o co powalczyć. Nie tylko poprzez naukę można łatwo się wzbogacić - na zastrzyk gotówki liczyć mogą bowiem również najlepsi sportowcy.

**Zobacz również:

Matura 2014 język polski. Odpowiedzi i arkusze jutro na gs24.pl. Dziś zobacz testy sprzed roku

**

O stypendium ubiegać się może student, który osiąga wysokie wyniki we współzawodnictwie na poziomie krajowym lub międzynarodowym. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli studiuje się na dwóch kierunkach, to stypendium rektora można pobierać tylko na jednym z nich.

Prócz stypendiów powiązanych z osiągnięciami studenci mogą się też ubiegać o stypendia socjalne dla studentów, którzy znajdują się w trudnej sytuacji materialnej. Aby otrzymać stypendium, dochód na jednego członka rodziny nie może przekraczać ustawowo określonej kwoty.

Przy ustalaniu wysokości dochodu uprawniającego studenta do ubiegania się o stypendium socjalne uwzględnia się dochody osiągane przez: studenta, małżonka studenta, a także będące na utrzymaniu studenta lub jego małżonka dzieci niepełnoletnie, dzieci pobierające naukę do 26. roku życia, oraz rodziców, opiekunów prawnych lub faktycznych studenta i będące na ich utrzymaniu dzieci niepełnoletnie, dzieci pobierające naukę do 26. roku życia.

Zobacz także: Matura 2014. Chcesz znaleźć dobrą pracę? Znajomość języka to konieczność - jakiego warto się uczyć?

O ostatecznej wysokości progu dochodu decyduje rektor uczelni w porozumieniu z przedstawicielami samorządu studenckiego. W ramach stypendium socjalnego można otrzymać dofinansowanie na zakwaterowanie w akademiku lub innym obiekcie (również z niepracującym małżonkiem lub dzieckiem studenta), jeżeli codzienny dojazd z miejsca stałego zamieszkania do uczelni uniemożliwia lub w znacznym stopniu utrudnia studiowanie.

O stypendium socjalne trzeba ubiegać się samemu i wystąpić z odpowiednim wnioskiem (nie obejdzie się bez wizyt w dziekanacie, ale na niektórych uczelniach takie sprawy załatwiane są już przez USOS).

Czytaj również: MATURA 2014. HARMONOGRAM egzaminów

Matura 2014 Język Polski - szybka powtórka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński