Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2014. Jak wybrać studia, żeby znaleźć pracę?

Małgorzata Klimczak
Matura 2014 i co dalej?
Matura 2014 i co dalej? Andrzej Szkocki
Matura 2014. Ten moment to koniec pewnego etapu. Z punktu widzenia całego życia ważniejszy jest wybór studiów. Podejmując tę decyzję trzeba pod uwagę wziąć dużo więcej niż tylko to jaki przedmiot najbardziej lubiliśmy w szkole i co chcielibyśmy robić.

Matura 2014. Jakie studia wybrać?

Dziś ukończenie studiów nie daje nam gwarancji dobrej pracy. Co więcej są takie kierunki, które zwiększają seanse zasilenia szeregów bezrobotnych. Na tej liście najwięcej jest kierunków humanistycznych.

Na samym początku listy bezrobotnych posiadających wykształcenie wyższe znajdują się absolwenci filologii polskiej. Pracy w szkole z roku na rok jest coraz mniej. Będzie jej coraz mniej, mimo że 6-latki pójdą do szkoły podstawowej.

Przy wyborze studiów pedagogicznych trzeba pamiętać, że nie każdy absolwent znajdzie po nich pracę. Jeszcze kilka lat temu w dobrej sytuacji byli nauczyciele języka angielskiego, ale dziś również ich sytuacja nie należy do najlepszych.

Matura 2014. Zobacz nasz serwis specjalny. Tu zamieścimy arkusze, pytania i odpowiedzi po zakończeniu egzaminów.

Absolwenci i studenci socjologii mają możliwość zatrudnienia, jeśli trafnie wybiorą swoją specjalizację i odbędą stosowny staż. Kulturoznawstwo musi zostać połączone z dyplomem ukończenia innego kierunku, bo pracy dla absolwentów kulturoznawstwa nie ma. Nie warto również studiować geografii i rolnictwa.

Wybierając kierunek studiów warto poświecić nieco czasu na przyjrzenie się rynkowi pracy oraz opiniom ekspertów na temat najbardziej poszukiwanych zawodów. Co prawda, przeglądając oferty pracy dziś, nie dowiemy się kogo będą szukać pracodawcy za 5 lat, ale wyrobimy sobie zdanie na temat ich wymagań.

Kilka trendów na rynku pracy jest stałych. Po pierwsze pracodawcy od lat rozglądają się za absolwentami kierunków technicznych, stąd w rankingach politechniki cieszą się najlepszą opinią wśród pracodawców. Jednak nie każdy absolwent kierunku technicznego ma zapewnioną pracę - obecnie trudności z jej znalezieniem mają chociażby inżynierowie budownictwa.

Ciągle są poszukiwani absolwenci informatyki, choć w mniejszym stopniu administratorzy systemów a bardziej programiści.

Proste dane liczbowe - 74 proc. absolwentów Politechniki Warszawskiej znalazło pracę w ciągu miesiąca po ukończeniu studiów, w tym wszyscy z Wydziału Matematycznego i Nauk Informacyjnych.

Czasem znaczenie ma nie tyle kierunek, ile konkretna specjalizacja. Im bardziej niszowa czy innowacyjna tym lepiej. Przykładem mogą być prawnicy, których jest dużo, ale już tych ze specjalnością prawo farmaceutyczne jak na lekarstwo.

W ostatnim roku pojawiło się mnóstwo ogłoszeń, w którym poszukuje się inżynierów specjalizujących się w odnawialnych źródłach energii.

Młodzi Polacy nieświadomie wybierają nieodpowiednie kierunki studiów, a ich późniejsze oczekiwania co do zatrudnienia i wynagrodzenia są niedopasowane do rynku pracy. To wniosek, który płynie z badań, które pokazują, że aż 70 procent studentów w Polsce kończy niewłaściwy kierunek!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński