MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Masz te banknoty? To prawdziwe skarby! Za jeden możesz otrzymać kilka tysięcy złotych! [ZDJĘCIA] 18.07.2024

OPRAC.: MS
O tym, że monety potrafią być warte fortunę, wiemy wszyscy. A banknoty? Mało z nas zdaje sobie sprawę, że mogą kosztować krocie. Zobacz galerię i sprawdź, czy w twoim domu nie kryją się banknoty, które znacząco powiększą objętość portfela!Szczegóły w kolejnych slajdach >>>
O tym, że monety potrafią być warte fortunę, wiemy wszyscy. A banknoty? Mało z nas zdaje sobie sprawę, że mogą kosztować krocie. Zobacz galerię i sprawdź, czy w twoim domu nie kryją się banknoty, które znacząco powiększą objętość portfela!Szczegóły w kolejnych slajdach >>>archiwum Polska Press
O tym, że monety potrafią być warte fortunę, wiemy wszyscy. A banknoty? Mało z nas zdaje sobie sprawę, że mogą kosztować krocie. Zobacz galerię i sprawdź, czy w twoim domu nie kryją się banknoty, które znacząco powiększą objętość portfela!

Za te banknoty kolekcjonerzy płacą fortunę. Zobacz zdjęcia

Stare banknoty z czasów PRL znajdują się wciąż w tysiącach domów. Są w starych szafach, piwnicach, na strychach - warto je przejrzeć, bo niektóre warte są obecnie naprawdę sporo. Kolekcjonerzy płacą za nie nawet tysiące złotych. Oczywiście, muszą być w odpowiednim stanie i mieć określone cechy. Jakie? Kliknij w zdjęcie i sprawdź.

Czym charakteryzują się banknoty kolekcjonerskie?

Banknoty kolekcjonerskie to banknoty, które są wydawane z myślą o zbieraczach i nie są przeznaczone do obiegu. Zwykle różnią się od tych standardowych pod względem projektu, wzoru i materiałów, z których są wykonane.

Banknoty kolekcjonerskie są zazwyczaj wydawane przez banki centralne lub mennice, a ich produkcja jest ograniczona do określonych serii. Mogą być one wydawane z okazji ważnych wydarzeń lub rocznic, np. wydarzeń historycznych, sportowych czy kulturalnych, a także z okazji przypadających rocznic emisji danego banknotu.

Wiele banknotów kolekcjonerskich ma wysoką wartość nominalną, często przewyższającą ich rzeczywistą wartość rynkową. Są one również często wykonane z wysokiej jakości materiałów, aby zapewnić trwałość i ochronę przed fałszerstwami takich jak:

 • bawełna,
 • polimer,
 • lub metal.

Jakich jeszcze banknotów szukają kolekcjonerzy?

Kolekcjonerzy przy wycenie zwracają na wiele aspektów banknotów. Wśród nich wymienia się między innymi:

 • Wiek - wiek banknotu może być ważnym czynnikiem, ponieważ starsze banknoty są zwykle rzadsze i bardziej wartościowe.
 • Rzadkość - banknoty wydane w niewielkich ilościach lub z serii, które zostały szybko wycofane z obiegu, są zwykle bardziej pożądane przez kolekcjonerów.
 • Stan - banknoty w idealnym stanie, bez uszkodzeń, zagięć, plam czy przetarć, są zwykle bardziej wartościowe niż te w gorszym stanie.
 • Różnice w druku - banknoty, które zostały wydrukowane z błędami lub na innej papierowej konsystencji, niż to było pierwotnie zaplanowane, są zwykle bardziej pożądane przez kolekcjonerów.
 • Wyjątkowe wzory i motywy - banknoty, które zawierają unikalne wzory, rysunki, portrety, wizerunki zabytków czy krajobrazów, są często bardziej atrakcyjne dla kolekcjonerów.
 • Historyczne znaczenie - banknoty, które były wydawane w okresach ważnych wydarzeń historycznych, takich jak wojny, rewolucje, zmiany rządów, czy kryzysy finansowe, są często bardziej wartościowe ze względu na ich związek z określonym momentem w historii.
 • Podpis dygnitarza - podpis osoby, która była odpowiedzialna za wydanie banknotu, może sprawić, że banknot stanie się bardziej wartościowy.
 • Numery seryjny - numer seryjny banknotu im rzadszy tj. składający się z ciągu cyfr, nawiązujący swoim układem do poszczególnej daty, tym atrakcyjniejszy dla potencjalnego kupca.

Ile kosztują banknoty, które masz w szafie? Sprawdź!

Zastrzegamy jednocześnie, że podane w galerii kwoty są orientacyjne i nie stanowią gwarancji otrzymania takiej sumy za poszczególne banknoty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński