MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Masz takie objawy? To wypalenie zawodowe. Dostaniesz na to L4

Sara Watrak
Sara Watrak
Wypalenie zawodowe wpisano do Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób. Oznacza to, że od 1 stycznia 2022 roku będzie można wziąć na nie L4. Jakie są objawy wypalenia zawodowego? To przede wszystkim wycieńczenie i obniżony nastrój. Przy wypaleniu zawodowym spada także nasza wydajność w pracy. Wydaje nam się, że nie jesteśmy wystarczająco dobrzy, a nasze działania nie mają sensu. Jeśli zaobserwowaliście u siebie takie objawy, od nowego roku będziecie mogli z ich powodu pójść na zwolnienie lekarskie. >>>>>SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE >>> TUTAJ >>
Wypalenie zawodowe wpisano do Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób. Oznacza to, że od 1 stycznia 2022 roku będzie można wziąć na nie L4. Jakie są objawy wypalenia zawodowego? To przede wszystkim wycieńczenie i obniżony nastrój. Przy wypaleniu zawodowym spada także nasza wydajność w pracy. Wydaje nam się, że nie jesteśmy wystarczająco dobrzy, a nasze działania nie mają sensu. Jeśli zaobserwowaliście u siebie takie objawy, od nowego roku będziecie mogli z ich powodu pójść na zwolnienie lekarskie. >>>>>SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE >>> TUTAJ >>pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne
Wypalenie zawodowe wpisano do Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób. Oznacza to, że od 1 stycznia 2022 roku będzie można wziąć na nie L4. Jakie są objawy wypalenia zawodowego? To przede wszystkim wycieńczenie i obniżony nastrój. Przy wypaleniu zawodowym spada także nasza wydajność w pracy. Wydaje nam się, że nie jesteśmy wystarczająco dobrzy, a nasze działania nie mają sensu. Jeśli zaobserwowaliście u siebie takie objawy, od nowego roku będziecie mogli z ich powodu pójść na zwolnienie lekarskie.

Zobacz wideo. Jakie są skutki zarwanej nocy?

Czujesz się wypalony zawodowo? Będziesz mógł wziąć L4!

Od 1 stycznia 2022 roku wypalenie zawodowe będzie uznawane za jednostkę chorobową, co oznacza, że może stać się podstawą do wypisania zwolnienia lekarskiego. Tak zdecydowała Światowa Organizacja Zdrowia. Pamiętajmy, że pracodawca nie otrzymuje informacji, z jakiego powodu dostaliśmy L4.

Wypalenie zawodowe to choroba. Jakie są jej objawy?

Warto zauważyć, że zwykłe zmęczenie po pracy nie można nazwać wypaleniem zawodowym. Kluczowymi objawami tej choroby są:

  • wyczerpanie zarówno fizyczne, jak i psychiczne,
  • brak energii,
  • obniżony nastrój,
  • brak satysfakcji z pracy,
  • natłok negatywnych emocji bądź zobojętnienie i brak empatii,
  • niska wydajność w pracy,
  • brak motywacji do działania.

Jeśli czujemy, że nasza praca nie ma sensu, jesteśmy nią znużeni albo wydaje nam się, że wszystko, co robimy, jest niewystarczająco dobre, również możemy cierpieć na wypalenie zawodowe.

Oto przyczyny wypalenia zawodowego. Cierpi na nie coraz więcej Polaków

Niewątpliwy wpływ na wypalenie zawodowe ma wynagrodzenie. Jeśli czujemy, że jest ono nieadekwatne do wykonywanych przez nas obowiązków, może nas dopaść wypalenie zawodowe. Duże znaczenie ma także przeciążenie pracą i obowiązkami oraz branie nadgodzin. Na nasze samopoczucie, według badania Kronos Incorporated i Future Workplace, wpływa także m.in. nieefektywne zarządzanie firmą.

Ile Polaków cierpi na wypalenie zawodowe?

Według badania przeprowadzonego przez UCE Researach i Syno Poland dla platformy ePsycholodzy.pl, objawy wypalenia zawodowego odczuwa aż 65 proc. aktywnych zawodowo Polaków. To oznacza, że jeśli od 1 stycznia 2022 roku lekarze będą mogli wypisywać zwolnienia w związku z wypaleniem zawodowym pracownika, ucierpi na tym polska gospodarka.

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE ZNAJDZIEZ >>> TUTAJ <<<

> - Fakt, że tak duża liczba Polaków odczuwa symptomy wypalenia zawodowego, może wskazywać na to, że wkrótce pracodawcy będą musieli się poważnie zmierzyć z tym zjawiskiem. Konsekwencje wypalenia zawodowego mogą obejmować zwiększoną absencję pracowników, niższą produktywność i większą rotację. Przełożeni powinni zwracać uwagę na kilka elementów prowadzących do tego problemu i zacząć sprawiedliwie traktować podwładnych, a także rozsądnie obciążać ich pracą. Ważne jest też dbanie o korzystanie z urlopów, monitorowanie nadgodzin i zachęcanie do odpoczynku - mówi Michał Pajdak, współautor badania dotyczącego wypalenia zawodowego oraz członek zarządu platformy ePsycholodzy.

Jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym?

Oczywiście lepiej zapobiegać niż leczyć, co jednak, jeśli zauważymy u siebie symptomy wypalenia zawodowego? Warto wówczas zasięgnąć porady specjalisty - psychologa lub psychoterapeuty. Profesjonalista wskaże nam, jak zadbać o własne potrzeby, znaleźć balans między życiem prywatnym a zawodowym oraz wzmocnić poczucie własnej wartości. Pomocny może być także trening asertywności albo warsztaty radzenia sobie ze stresem. Ponadto warto pamiętać o podstawowych zasadach takich jak odpowiednia ilość snu, zdrowe odżywianie oraz aktywność fizyczna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo

Materiał oryginalny: Masz takie objawy? To wypalenie zawodowe. Dostaniesz na to L4 - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński