Masz pomysł na to, co zrobić, by żyło nam się lepiej? Konferencja w sprawie przyszłości Europy jest dla Ciebie! Twój głos ma znaczenie

Materiał informacyjny Parlamentu Europejskiego
Udostępnij:
Każdy może mieć realny wpływ na to, jak będzie wyglądać jego rzeczywistość oraz jak będzie kształtowała się przyszłość całej Europy, a to dzięki niesamowitemu wydarzeniu, jakim jest Konferencja w sprawie przyszłości Europy. Konferencja jest wspólnym projektem Parlamentu Europejskiego oraz Rady i Komisji Europejskiej. Jest to szansa na to, by zabrać głos w debacie na temat wyzwań i priorytetów, jakie stoją przed Europą. W tym celu Komisja Europejska przygotowała cyfrową platformę, umożliwiającą dzielenie się pomysłami, które mogą zmienić przyszłość Europy. Sprawdź, jak możesz skorzystać z platformy i wziąć udział w Konferencji.

Czym jest konferencja w sprawie przyszłości Europy?

Konferencja w sprawie przyszłości Europy to wyjątkowe wydarzenie skierowane do obywateli UE. Niezależnie od tego, skąd pochodzisz, w jakim jesteś wieku, czym zajmujesz się w życiu, możesz zabrać głos w sprawach ważnych, dla wszystkich mieszkańców Europy. Celem projektu jest debata na temat istotnych wyzwań oraz priorytetowych kwestii dotyczących przyszłości Europy.

Organizatorem konferencji są Parlament Europejski, Rada i Komisja Europejska, które zobowiązały się wysłuchać Europejczyków i w ramach swoich kompetencji zastosować się do otrzymanych zaleceń. Efekty rozważań i pomysłów, które powstaną w czasie konferencji, będziemy mogli poznać wiosną 2022 r.

Podczas konferencji będą miały miejsce cztery panele obywatelskie, w których weźmie udział 200 uczestników – co najmniej jedna kobieta i jeden mężczyzna z każdego państwa członkowskiego.

Jakie tematy zostaną poruszone na konferencji?

Podczas konferencji zostaną poruszone tematy, które oddziałują, na każdego mieszkańca UE. To niezwykle ważne, by w dzisiejszym, pędzącym świecie znaleźć przestrzeń na dyskusję oraz wymianę informacji. Tematami, które wysuwają się na pierwszy plan, między innymi są:

 • zmiany klimatyczne oraz ochrona środowiska,
 • zdrowie oraz kwestie pandemii koronawirusa,
 • gospodarka, sprawiedliwość społeczna, kwestie zatrudnienia,
 • transformacja cyfrowa,
 • edukacja i kultura,
 • praworządność i bezpieczeństwo,
 • demokracja Europejska,
 • migracje,
 • UE na świecie.

Masz pomysł na zmiany w wyżej wymienionych obszarach? Wystarczy, że wejdziesz na stronę https://futureu.europa.eu/pages/organiseanevent?locale=pl i dowiedz się, co musisz zrobić, aby zaangażować się i móc podzielić się swoimi pomysłami. Konferencja prowadzona jest formie dyskusji demokratycznych, podczas których na pierwszym miejscu stawiane są propozycje i inicjatywy obywateli Unii. Każdy mieszkaniec Unii Europejskiej może wziąć udział w dyskusji na temat naszej europejskiej przyszłości.

Co czeka na uczestników Konferencji?

Dla uczestników Konferencji w sprawie przyszłości Europy stworzono szereg rozwiązań i udogodnień, które pomogą im w pełni zaangażować się w projekt. Czeka na nich:

 • Wielojęzyczna platforma cyfrowa ‒ miejsce stworzone z myślą o osobach, które pragną zabrać głos w istotnej sprawie. To tu mogą zamieszczać swoje pomysły i opinie, gdzie będą gromadzone, analizowane, monitorowane i publikowane podczas całej konferencji.
 • Hybrydowy charakter wydarzeń – połączenie projektów internetowych oraz stacjonarnych przygotowanych przez osoby, organizacje lub też władze krajowe, regionalne i lokalne w całej Europie.
 • Europejskie panele obywatelskie ‒ doskonała sposobność do rozważenia nurtujących uczestników kwestii oraz przestawienie swoich pomysłów.
 • Sesje plenarne konferencji ‒ okazja do debaty nad kwestiami dotyczącymi obywateli Unii Europejskiej. Podczas paneli będą obecni przedstawiciele Parlamentu Europejskiego, Rady i Komisji Europejskiej oraz przedstawiciele wszystkich parlamentów narodowych na równych prawach, a także obywatele.

Twój głos naprawdę się liczy

Nieodłącznym elementem konferencji jest proces konsultacji z młodzieżą, w ramach którego młodzi ludzie są zapraszani do dzielenia się swoimi pomysłami na cyfrowej platformie prowadzonej przez Parlament Europejski Youthideas.eu: https://www.youthideas.eu/. Korzystając z platformy, masz szansę zaprezentować swoje zdanie szerszej publiczności. Pomysły, które zdobędą największe poparcie wśród innych użytkowników platformy, trafią do sprawozdania z pomysłami młodzieży na Konferencji w sprawie przyszłości Europy. Będą one również uwzględnione w czasie dyskusji na forum europejskich paneli obywatelskich i na sesjach plenarnych.

Ponadto będziesz mógł wziąć udział w konsultacjach Europejskiego Spotkania Młodzieży, które odbywać się będą 8–9 października 2021 (EYE2021). To okazja, aby przedstawić swoje pomysły na przyszłość. Wszystkie propozycje, które uda się zgromadzić na platformie do września 2021 r. zostaną rozpatrzone przez młodych redaktorów.

Masz pomysł na dobre zmiany? Pokaż go światu

Już dziś wejdź na platformę youthideas.eu i opowiedz o problemach Europy, które wydają Ci się najbardziej istotne oraz o pomysłach na rozwiązanie ich w przyszłości. Wiesz co zrobić, by przeciwdziałać zmianom klimatycznym? Chcesz poruszyć temat europejskiej demokracji? Nurtują Cię kwestie zdrowia oraz liczysz na to, że coraz więcej zacznie mówić się o profilaktyce zdrowotnej? Wiesz, z jakimi problemami zmaga się europejska młodzież? Chcesz, by więcej mówiło się o równych prawach? Pokaż swoją kreatywność i zainspiruj innych do dyskusji.

Po wstawieniu i opublikowaniu pomysłu na stronie inni użytkownicy będą mogli włączyć się do dyskusji, wyrazić aprobatę lajkami oraz pozostawić komentarz. Wskazówki innych uczestników korzystających z platformy pomogą spojrzeć na pomysł z szerszej perspektywy oraz pomogą doszlifować projekt. Propozycje i pomysły zebrane na platformie zostaną przedstawione zespołowi młodych redaktorów, będą dostępne dla wszystkich obywateli i decydentów dzięki funkcji „Przeszukuj pomysły” na platformie.
Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji dotyczących platformy czy Konferencji do spraw przyszłości Europy, zajrzyj na stronę: futureu.europa.eu, gdzie zostają zamieszczone wskazówki dotyczące korzystania ze strony oraz ciekawe artykuły, które poszerzą Twój światopogląd.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Masz pomysł na to, co zrobić, by żyło nam się lepiej? Konferencja w sprawie przyszłości Europy jest dla Ciebie! Twój głos ma znaczenie - Polska Times

Więcej informacji na stronie głównej Głos Szczeciński