Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Masz nadpobudliwe dziecko? Porozmawiaj ze specjalistą

Anna Miszczyk
sxc.hu
Koło Pomocy Dzieciom z ADHD zaprasza rodziców dzieci z ADHD oraz wszystkie osoby zainteresowane na indywidualne konsultacje dotyczące nadpobudliwości psychoruchowej dzieci. Spotkanie już jutro.

Konsultacje odbędą się w siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Dzieci przy ul. Jarowita 2, w godz. 18-21.

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, w skrócie nazywany ADHD, to choroba wynikająca z nieprawidłowego funkcjonowania czołowych obszarów mózgu. Najbardziej typowe dla choroby przejawy obejmują brak uwagi, nadmierną aktywność i impulsywność. Dla stwierdzenia czy to ADHD ważne jest to, by okres ujawnienia tych objawów (przez 7 rokiem życia) był ciągły w czasie, tzn. trwał co najmniej 6 miesięcy w stopniu istotnie utrudniającym funkcjonowanie lub wręcz powodującym cierpienie, oraz przejawiał się stale w dwóch różnych okolicznościach z życia dziecka, np. w domu i szkole czy podczas zabaw na podwórku.

Chociaż każde dziecko z ADHD może wykazywać bardzo indywidualne zachowania, najczęściej występujące przykłady ujawniają nieumiejętność skupienia się na zadaniu, trudności z dostrzeganiem szczegółów, rozproszenie czy niezrozumienie złożonych poleceń.

Dzieci z ADHD nie odróżniają bodźców istotnych od nieistotnych, bo w istocie zwracają uwagę na każdy impuls i to właśnie stanowi podstawę ich odmienności. W wieku szkolnym dzieci z ADHD uważa się za niesystematyczne i niestaranne. Uczą się gorzej, ponieważ unikają dłuższych wysiłków i nie pamiętają, o co pyta je nauczyciel oraz co winny przygotować na następne zajęcia.

Dodatkowo cechuje je buntowniczość, brak rozwagi, mówienie dużo i głośno oraz krótkotrwałe reagowanie na dyscyplinujące uwagi. Charakterystyczna dla ADHD jest też duża labilność emocjonalna, przez co dzieci bywają nieprzewidywalne dla otoczenia. Mają problemy z pracą w grupie, gdyż nie umieją czekać na swoją kolej i przeszkadzają otoczeniu. Błędna klasyfikacja tych zachowań jako nieposłuszeństwo i zaczepność prowadzi niejednokrotnie do odrzucenia chorych dzieci przez rodziców, grupę rówieśników i nauczycieli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński