MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Masz czas tylko do 1 czerwca na złożenie wniosku w ZUS

Bogna Skarul
Bogna Skarul
archiwum Polska Press
Chodzi o wniosek do ZUS o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej. Do 22 maja płatnicy musieli złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2022 rok. Z tego powodu część przedsiębiorców będzie mieć nadpłatę.

Niemal 360 tys. przedsiębiorców w całym kraju już przesłało wniosek do ZUS o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej. Okazało się, że nadpłacili oni ponad 665 mln złotych. Na kolejne wnioski ZUS czeka do 1 czerwca. Można go złożyć przez PUE ZUS. Zgodnie z przepisami 1 czerwca 2023 r. mija czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Dokument wygenerowany przez ZUS jest na profilu płatnika na PUE ZUS. Trzeba go potwierdzić, podpisać i odesłać do 1 czerwca, przez PUE. Nadpłatę ZUS przekaże na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie przedsiębiorcy, najpóźniej do 1 sierpnia.

Jeśli przedsiębiorca nie wystąpi o zwrot, ZUS rozliczy nadpłatę na koncie do końca 2023 r. – o ile KAS nie przekaże informacji o rozbieżnościach w dokumentach w ZUS-ie i w urzędzie skarbowym, które dotyczą formy opodatkowania oraz wysokości przychodów lub dochodów.

Gdy płatnik składek nie złożył do ZUS rocznego rozliczenia w terminie do 22 maja, może jeszcze to zrobić, ale nie później niż do 30-31 maja 2023 roku. Musi jednak pamiętać, że jeśli przysługuje mu zwrot, to do 1 czerwca powinien zatwierdzić i odesłać przez PUE ZUS przygotowany wniosek RZS-R. Będzie on dostępny w dokumentach roboczych. Samo przekazanie dokumentów rozliczeniowych po terminie (w 2023 r. po 22 maja) nie powoduje konsekwencji.

Jeśli po rozliczeniu jest niedopłata – trzeba uregulować różnicę w terminie płatności składki za kwiecień 2023 r., czyli do 22 maja 2023 roku. Opłacenie po terminie powoduje naliczenie odsetek za zwłokę – jeśli przekraczają kwotę 34,90 złotych. Od 1 stycznia 2022 r. podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne jest zależna od formy opodatkowania i rodzaju pozarolniczej działalności.

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej nie dotyczy:

  • płatników na karcie podatkowej,
  • twórców i artystów,
  • wspólników spółki komandytowej,
  • jednoosobowej spółki z o.o.,
  • osób współpracujących.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński