Masz czas tylko do 1 czerwca na złożenie wniosku w ZUS

Bogna Skarul
Bogna Skarul
archiwum Polska Press
Chodzi o wniosek do ZUS o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej. Do 22 maja płatnicy musieli złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2022 rok. Z tego powodu część przedsiębiorców będzie mieć nadpłatę.

Niemal 360 tys. przedsiębiorców w całym kraju już przesłało wniosek do ZUS o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej. Okazało się, że nadpłacili oni ponad 665 mln złotych. Na kolejne wnioski ZUS czeka do 1 czerwca. Można go złożyć przez PUE ZUS. Zgodnie z przepisami 1 czerwca 2023 r. mija czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Dokument wygenerowany przez ZUS jest na profilu płatnika na PUE ZUS. Trzeba go potwierdzić, podpisać i odesłać do 1 czerwca, przez PUE. Nadpłatę ZUS przekaże na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie przedsiębiorcy, najpóźniej do 1 sierpnia.

Jeśli przedsiębiorca nie wystąpi o zwrot, ZUS rozliczy nadpłatę na koncie do końca 2023 r. – o ile KAS nie przekaże informacji o rozbieżnościach w dokumentach w ZUS-ie i w urzędzie skarbowym, które dotyczą formy opodatkowania oraz wysokości przychodów lub dochodów.

Gdy płatnik składek nie złożył do ZUS rocznego rozliczenia w terminie do 22 maja, może jeszcze to zrobić, ale nie później niż do 30-31 maja 2023 roku. Musi jednak pamiętać, że jeśli przysługuje mu zwrot, to do 1 czerwca powinien zatwierdzić i odesłać przez PUE ZUS przygotowany wniosek RZS-R. Będzie on dostępny w dokumentach roboczych. Samo przekazanie dokumentów rozliczeniowych po terminie (w 2023 r. po 22 maja) nie powoduje konsekwencji.

Jeśli po rozliczeniu jest niedopłata – trzeba uregulować różnicę w terminie płatności składki za kwiecień 2023 r., czyli do 22 maja 2023 roku. Opłacenie po terminie powoduje naliczenie odsetek za zwłokę – jeśli przekraczają kwotę 34,90 złotych. Od 1 stycznia 2022 r. podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne jest zależna od formy opodatkowania i rodzaju pozarolniczej działalności.

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej nie dotyczy:

  • płatników na karcie podatkowej,
  • twórców i artystów,
  • wspólników spółki komandytowej,
  • jednoosobowej spółki z o.o.,
  • osób współpracujących.

Czy technologie niszczą psychikę dzieci?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie