MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Masowo "wymarli" w centrum Szczecina. W ważnym celu [ZDJĘCIA]

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Kilkadziesiąt, głównie młodych osób wzięło udział w happeningu "Die-In". Na placu w centrum Szczecina "umarli" kładąc się na chodniku. Akcja ma uwrażliwić społeczeństwo na niszczenie naszej planety, przez działalność człowieka.

Die-In polega na wspólnym położeniu się w przestrzeni publicznej. Nieruchome leżenie na ziemi jest symbolicznym zobrazowaniem antropocenu, epoki, w której działania człowieka powodują skutki i szkody na skalę globalną. Trwa masowe wymieranie. Wymierają zwierzęta i rośliny. Grożąca nam katastrofa klimatyczna spowoduje, że wymrze także człowiek.

- W Polsce tylko w kwietniu 2019 roku lasy i trawy paliły się 19 tys. razy. Od początku roku trawy płonęły 34 tys. razy, a lasy - 4 tys. Przez Polskę przeszły zawieje piaskowe. Takich zjawisk będzie więcej: susze, burze, zamiecie, ocieplenie - mówili organizatorzy.

Za każdym wymienionym przykładem degradacji planety, "umierał" kolejny uczestnik happeningu.

ZOBACZ TEŻ:

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Szczecinie. Natalia nie pro...

W maju 2019 naukowcy w stacji pomiarowej Mauna Loa na Hawajach odnotowali rekordowy poziom stężenia CO2 w atmosferze – 415 ppm. Ostatni raz tyle dwutlenku węgla znajdowało się w ziemskiej atmosferze 3 miliony lat temu. Wówczas na Antarktydzie rosły drzewa, a poziom mórz i oceanów był o kilka metrów wyższy. Raport IPCC (Międzyrządowego Panelu ds. Zmiany Klimatu) nie pozostawia wątpliwości – aby uniknąć katastrofy klimatycznej, musimy zredukować emisję gazów cieplarnianych o połowę do 2030 roku, a do 2050 trwale ją wyeliminować.

- Gatunki wymierają każdego dnia (około stu dziennie) w tempie o setki razy większym niż w ciągu ostatnich 10 milionów lat. Zagrożonych jest 25 proc. gatunków, a blisko milion wymrze w ciągu najbliższych dekad. (Więcej w raporcie Międzyrządowej Platformy ds. Różnorodności Biologicznej i Funkcji Ekosystemu działającej pod auspicjami Programu Środowiskowego ONZ. Raport powstawał przez trzy lata, pracowali nad nim naukowcy z ponad 50 krajów, którzy dokonali syntezy ok. 15 tys. publikacji naukowych - tłumaczyli organizatorzy akcji.

ZOBACZ TEŻ:

76 proc. Polek i Polaków popiera odejście od produkcji energii z węgla w Polsce na rzecz źródeł odnawialnych do 2030 roku. (Za: „Stosunek do odejścia od produkcji energii z węgla w Polsce do 2030 roku”, metoda CATI, kwiecień 2019 r.)

82% Polek i Polaków uważa zanieczyszczenie powietrza, wód i gleb za największe zagrożenie dla środowiska naturalnego w Polsce. Smog zabija co roku w Europie 440 tysięcy osób. (Za: „Postawy Polek i Polaków wobec ochrony środowiska”, październik 2018 r. i luty 2019 r.)

Wydarzenie Die-In organizuje Extintion Rebellion (w skrócie XR) - to ruch społeczny zainicjowany przez ponad stu naukowców z Anglii. W kwietniu aktywiści zablokowali centrum Londynu, główne skrzyżowania, aresztowano ponad 1000 osób. XR to ruch obywatelskiego nieposłuszeństwa czerpiący od Gandhiego, sufrażystek i Martina Luthra Kinga. XR zabrania stosowania jakichkolwiek form przemocy. Celem jest edukacja i zmuszenie rządów i samorządów do ogłoszenia kryzysu klimatycznego. W ostatnich tygodniach zrobił to Londyn, Irlandia, Mediolan, Munster, Lubeka, Kilonia i Genewa, dołączają kolejne miasta i państwa.

ZOBACZ TEŻ:

ZOBACZ TEŻ:

"Riki tiki - ratujmy tropiki" - ulicami przeszedł marsz Młod...

Strajk młodzieży dla klimatu w Szczecinie. Zrezygnowali z le...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Od jutra strefa buforowa na granicy z Białorusią

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński