MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Masa zatrzymany. Jarosław S. i jego syn trafili do aresztu. Z nimi naczelnik z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi i kierownik ze skarbówki

Jaroslaw Kosmatka
Jaroslaw Kosmatka
W środę (16 maja) funkcjonariusze Biura Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji zatrzymali Jarosława S. (ps. Masa), Naczelnika Wywiadu Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi oraz kierownika łódzkiej delegatury Urzędu Celno-Skarbowego Grzegorza S.

W środę (16 maja) wczesnym rankiem funkcjonariusze Biura Spraw Wewnętrznych Komendy Głównej Policji zatrzymali 57-letniego Jarosława S. ps. Masa. (Prokuratura podaje, że zatrzymany to: Jarosław Ł. - z naszych informacji wynika, że "Masa" łącznie używał trzech nazwisk, stąd ta rozbieżność") Mężczyzna, który od wielu lat pozostawał poza zasięgiem prokuratorskich zarzutów i otoczony był przywilejami świadka koronnego, został zatrzymany w miejscu zamieszkania w Łodzi.

Zatrzymani: Masa, jego syn, szef kryminalnych i kierownik skarbówki

- To duży sukces Biura Spraw Wewnętrznych. Długo czekaliśmy na tę chwilę, bo wiedzieliśmy, że nie jest to w dalszym ciągu uczciwy człowiek i ma dużo za paznokciami - mówi insp. Mariusz Ciarka, rzecznik Komendanta Głównego Policji.

Masa zatrzymany. Jarosław S. i jego syn trafili do aresztu. Z nimi naczelnik z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi i kierownik ze skarbówki

Wraz z "Masą" zatrzymany został jego syn. Co ciekawe, do sprawy zatrzymano również dwóch wysokich rangą funkcjonariuszy. Jednym z nich jest kierownik referatu dochodzeniowo-śledczego z Krajowej Administracji Skarbowej, a drugim Naczelnik Wywiadu Kryminalnego z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.

- Czekamy na informacje z Prokuratury Krajowej. Gdy tylko dotrą one do KWP w Łodzi, komendant będzie podejmował decyzje adekwatne do sytuacji - mówi nadkom. Adam Kolasa z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.

Zarzuty wyłudzeń, czynów korupcyjnych i przekroczenia uprawnień

Zatrzymani mężczyźni dowiezieni zostali do Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Lublinie, która prowadzi śledztwo w sprawie. Z naszych informacji wynika, że Masa i jego syn mają usłyszeć zarzuty wyłudzania kredytów i pożyczek.

Masa miał też oferować łapówki naczelnikowi wywiadu kryminalnego w zamian za załatwienie pracy w policji dla znajomych świadka koronnego.

Funkcjonariusze KAS i KWP usłyszą również zarzuty przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.
- Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie prowadził od września 2015 roku wielowątkowe postępowanie dotyczące szeregu czynów zabronionych, w tym wymuszeń rozbójniczych i oszustw popełnianych na terenie całego kraju przez osoby biorące udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Z postępowania tego 22 listopada 2017 roku wyłączone zostały materiały dotyczące oszustw dokonanych przez ustalonych sprawców, wręczenia i przyjmowania korzyści majątkowych przez funkcjonariuszy publicznych oraz składania przed organami procesowymi fałszywych zeznań - mówi prokurator Ewa Bialik, rzecznik Prokuratury Krajowej.

Przeszukania i zabezpieczone dowody

Po zatrzymaniu sześciu osób podejrzewanych dokonano szeregu przeszukań na terenie województw mazowieckiego, łódzkiego i opolskiego. Sprawdzono nie tylko miejsca zamieszkania ale i miejsca pobytu podejrzanych osób. Przeszukano również siedziby firm prowadzonych przez podejrzanych oraz ich miejsca pracy pracy.

W Prokuraturze Krajowej w Lublinie zatrzymani usłyszą zarzuty popełnienia szeregu przestępstw. - Chodzi m.in. o wyłudzenia kredytów i pożyczek na łączną kwotę 668 515,51 zł w ośmiu bankach na terenie województwa łódzkiego i mazowieckiego. Zarzuty dotyczą także czynów o charakterze korupcyjnym, czyli udzielania i przyjmowania korzyści majątkowych przez funkcjonariuszy publicznych w celu zapewnienia ich pomocy i przychylności w zakresie podejmowanych z urzędu lub z ich inicjatywy czynności służbowych oraz powoływaniu się na wpływy w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Łodzi i pośrednictwie w załatwieniu sprawy naboru do służby w Policji, a także składania fałszywych zeznań - mówi Ewa Bialik.

Koniec Masy - świadka koronnego

Jeżeli zarzuty zostaną podtrzymane przez prokuraturę, Masa może stracić status świadka koronnego. W tej sytuacji wielce prawdopodobne jest, że wiele spraw sądowych, w których zeznawał jako świadek, będzie mogło zostać wznowionych, gdyż zeznania Jarosława S. przestaną być wiarygodne i łatwo je będzie podważyć.

- Aktualnie zarzucane Jarosławowi Ł. ps. Masa przestępstwa nie są związane z czynami w związku, z którymi został mu przyznany status świadka koronnego zgodnie z ustawą z dnia 25 czerwca 1997 roku.

Masa o pieniądzach mafii

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński