Zalety roślin zimozielonych
Szczególną wartość roślin zimozielonych docenimy przede wszystkim w zimą, kiedy wszystkie inne rośliny znajdują się w stanie spoczynku i są pozbawione większości swoich walorów ozdobnych.
Dość specyficzną kategorią roślin zimozielonych są drzewa i krzewy iglaste, które w znakomitej większości, poza np. modrzewiem, zachowują na zimę liście (igły to nic innego niż przekształcone liście). Ich wybór jest bardzo duży i zróżnicowany, więc można je dobrać do każdego ogrodu. Jednak warto zwrócić uwagę również na krzewy liściaste oraz byliny, które są zielone także zimą. Ich dodatkową zaletą jest to, że w sezonie pięknie kwitną, a niektóre mają także dekoracyjne owoce.
O tym pamiętaj, sadząc rośliny zimozielone w ogrodzie
Zanim jednak zdecydujemy się na posadzenie w ogrodzie roślin zimozielonych, musimy pamiętać, że wiele z nich jest delikatniejszych i bardziej wrażliwych na zimowe warunki, niż rośliny, które zrzucają na zimę liście. Ich zielone części źle znoszą mroźne, wysuszające wiatry, dlatego większość z nich (szczególnie krzewy) zaleca się sadzić zacisznych, osłoniętych miejscach. Niektóre mogą wymagać okrycia na zimę, szczególnie jeśli mieszkamy w zimniejszych regionach Polski.
Ważną rzeczą jest także zapewnienie im odpowiedniego nawodnienia przez cały sezon, a szczególnie przed zimą. Ponieważ nie zrzucają liści, to przez cały czas tracą przez nie wodę. Dlatego, jeśli jesień jest sucha, należy je podlewać. Warto to robić również zimą - jeśli brakuje opadów i nie ma mrozów.
Dowiedz się więcej:
Rośliny zimozielone do ogrodu
Jakie rośliny wiecznie zielone warto posadzić w przydomowym ogrodzie? Zobacz kilkanaście propozycji. Podpowiadamy też, jak uprawiać te rośliny.
Rozbudowa kompleksu sortowo-rekreacyjnego w Białobrzegach
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?