MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Marynarz ze śmiertelną chorobą trafił do szpitala w Szczecinie. To cholera

Anna Folkman
Anna Folkman
Do szpitala przy ul. Arkońskiej trafił marynarz, u którego wykryto cholerę. Zachorowania na tę chorobę występują w Polsce bardzo rzadko.

- 3 czerwca otrzymaliśmy informację o przyjęciu do szpitala mężczyzny, obywatela Indii, u którego objawy (biegunka, wymioty) wskazywały na możliwość wystąpienia cholery. Potwierdzono to badaniami - mówi Małgorzata Kapłan z sanepidu w Szczecinie. - Osoby z podejrzeniem cholery podlegają obowiązkowej hospitalizacji. Osoby zdrowe, które pozostawały w styczności z chorym podlegają obowiązkowej kwarantannie lub nadzorowi epidemiologicznemu przez okres nie dłuższy niż 5 dni licząc od ostatniego dnia styczności.

Ostatnie odnotowane pojedyncze przypadki cholery miały miejsce w Polsce w 1981 roku, 1994 roku oraz 2005 roku i wystąpiły u osób, które powróciły z terenów występowania cholery (Azja, Afryka, Ameryka Środkowa i Południowa).

- Stan pacjenta się poprawia i stabilizuje. W związku z cholerą nie ma zagrożenia ani dla pacjentów ani dla personelu szpitala - mówi Natalia Andruczyk, rzeczniczka szpitala wojewódzkiego.

Cholera jest ostrą chorobą biegunkową wywoływaną przez bakterie tzw. przecinkowce cholery. Do zakażenia dochodzi w skutek spożycia wody lub produktów spożywczych skażonych przecinkowcami cholery.

Okres wylęgania choroby jest bardzo krótki i wynosi od 2 godzin do 5 dni.

Na cholerę chorują zarówno dzieci jak i osoby dorosłe. Choroba charakteryzuje się zwykle nagłym pojawieniem się wodnistej biegunki, która może doprowadzić do silnego odwodnienia i śmierci. U około 75 proc. osób zakażenie przebiega bezobjawowo. U osób tych przecinkowce cholery mogą być obecne w kale przez 7 do 14 dni (w rzadkich przypadkach do miesiąca), a wydalane do środowiska mogą stanowić źródło zakażenia.

Podstawą zapobiegania zakażeniom cholerą jest zapewnienie dostępu do czystej wody, przestrzeganie podstawowych zasad higieny oraz zachowanie higieny żywności.

Owady, które uprzykrzają życie latem. Czy wiesz, które ci zagrażają?

Objawami typowej postaci choroby są:

  • biegunka o charakterze wodnisto-ryżowym, wydalana zwykle w ilości kilku, kilkunastu i więcej litrów na dobę,
  • obfite wymioty, bez nudności,
  • brak bólów brzucha i gorączki,
  • znaczne odwodnienie i zaburzenia elektrolitowe powodujące suchość błon śluzowych i zmniejszenie elastyczności skóry, głos staje się ochrypły, zapadają się policzki i oczy,
  • mogą występować kurczowe bóle mięśni.

Wśród osób, u których występują objawy cholery, u 80 proc. przebieg choroby ma charakter łagodny lub umiarkowany. W pozostałej grupie 10-20 proc. chorych występuje ostra wodnista biegunka prowadząca do silnego odwodnienia, na skutek którego może dojść do ostrej niewydolności nerek, poważnych zaburzeń elektrolitowych i zgonu.

Śmiertelność wśród osób nieleczonych sięga 50-70 proc., a wśród prawidłowo leczonych około 1 proc..

Leczenie polega przede wszystkim na podawaniu nawadniających roztworów elektrolitów drogą doustną i dożylną. W ciężkich przypadkach podaje się również odpowiednie antybiotyki.

Owady, które uprzykrzają życie latem. Czy wiesz, które ci zagrażają?

Przed tymi chorobami chroniły nas szczepienia. Czy mogą powrócić?

WIDEO: Odra w Polsce. Czy grozi nam epidemia?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński