Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marsz Różowej Wstążki wraca na ulice Szczecina. Spod pomnika Gryfa pod filharmonię

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Zdjęcie z poprzedniego marszu
Zdjęcie z poprzedniego marszu Archiwum
Wspólny przemarsz ulicami Szczecina, to wyraz wsparcia dla osób zmagających się z chorobami nowotworowymi i okazja do promowania badań profilaktycznych i zdrowego trybu życia. 15 października odbędzie się kolejny Marsz Różowej Wstążki. Uczestnicy przejdą spod pomnika Gryfa na ul. Jana Pawła II pod filharmonię.

Marsz Różowej Wstążki wraca na ulice Szczecina po dwuletniej przerwie

Jak zwykle jest organizowany w październiku z okazji miesiąca walki z rakiem piersi. Organizatorzy marszu zapraszają do udziału wszystkich, którzy chcą okazać wsparcie kobietom zmagającym się z nowotworami.

Marsz startuje w sobotę, o godz. 12 (zbiórka przy pomniku Gryfa). Jego uczestnicy przejdą ulicami Szczecina do filharmonii, gdzie zaplanowany został finał. Jednymi z jego głównych punktów będą prelekcje edukacyjne przygotowane przez specjalistów z Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii. Mini wykłady ekspertów odbędą się w Sali Kameralnej Filharmonii. Prelekcje rozpoczną się po marszu, około godz. 14 i potrwają do 15.30.

Wystąpią:

  • dr Katarzyna Żułtak-Bączkowska - specjalista rehabilitacji i medycyny paliatywnej, prekursor rehabilitacji onkologicznej w województwie zachodniopomorskim, wieloletnia prezes Regionalnej Fundacji Walki z Rakiem i konsultant wojewódzki w zakresie medycyny paliatywnej na terenie województwa zachodniopomorskiego (kierownik Ośrodka Rehabilitacji Psychospołecznej i Społecznej Osób Niepełnosprawnych z Poradnią Paliatywną ZCO). Tytuł wykładu: "Profilaktyka raka piersi - kobieta współczesna), lek. Norbert Szram - specjalista chirurgii onkologicznej specjalizujący się w profilaktyce, diagnostyce i leczeniu chorób piersi oraz skóry. Pracuje w Oddziale Chirurgii Onkologicznej Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii i w Poradni Profilaktyki Chorób Sutka ZCO. Tytuł wykładu: "Rekonstrukcje piersi" oraz
  • Anna Kołodziejska – psycholog i psychoonkolog. Od kilkunastu lat zawodowo zajmuje się pomocą osobom w kryzysie psychicznym wywołanym chorobą i leczeniem. Tytuł wykładu: "Rodzina wobec choroby nowotworowej".

Podczas finału marszu w holu filharmonii staną stoiska profilaktyczno-edukacyjne. Tego dnia, po zmroku, gmach budynku podświetlony zostanie na różowo, na znak solidarności z kobietami cierpiącymi na nowotwór piersi.

Organizatorami Marszu są: Fundacja MOŻESZ, Zachodniopomorskie Centrum Onkologii w Szczecinie, Stowarzyszenie Amazonek AGATA w Szczecinie oraz Filharmonia Szczecińska. Marsz wsparciem objął Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

- Staramy się skupić uwagę kobiet na konieczności brania udziału w badaniach profilaktycznych oraz świadomości budowania zdrowego trybu życia - mówi Agnieszka Muchla-Łagosz, specjalista ds. komunikacji ZCO.

Przez cały październik w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii (w budynku Centrum Diagnostyki i Terapii Nowotworów Piersi), w poczekalni do pracowni mammografii można oglądać wystawę zdjęć kampanii "Pomacaj się". Organizatorzy tej kampanii od 2019 r. do dziś sfotografowali 140 kobiet doświadczonych rakiem piersi. Jak piszą: "(To) kampania społeczna mająca na celu zwrócenie uwagi na znaczenie samobadania we wczesnym wykrywaniu raka piersi oraz pokazująca siłę i piękno kobiet dotkniętych rakiem piersi."

- Rak piersi to najczęstsza choroba nowotworowa wśród kobiet - w 2021 r. w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii w Szczecinie zoperowaliśmy około 1100 pacjentek z diagnozą raka piersi – twierdzi dr Małgorzata Talerczyk z ZCO - Pacjentki często zgłaszają się do nas zbyt późno, kiedy nowotwór jest już w zaawansowanym stadium. Tymczasem rak piersi wcześnie wykryty jest możliwy do wyleczenia. Właśnie dlatego warto regularnie wykonywać badania diagnostyczne: mammografię i USG oraz pamiętać o comiesięcznym samobadaniu piersi.

Największe ryzyko zachorowania na raka piersi dotyczy kobiet w wieku od 50 do 69 lat – do tych Pań skierowany jest populacyjny program wczesnego wykrywania raka piersi, w ramach którego wykonywana jest bezpłatna mammografia. Trwa zaledwie kilka minut, jest bezbolesna, a pacjentki, do których skierowany jest program (czyli panie w wieku 50 – 69 lat, które nie miały wykonywanego badania w ramach NFZ w ciągu ostatnich dwóch lat) nie muszą mieć na nią skierowania. Nie obowiązuje też rejestracja.

- W naszym szpitalu mammografię w ramach programu wykonujemy codziennie, od poniedziałku do piątku - przypomina Agnieszka Muchla-Łagosz. - Wystarczy zgłosić się do Zakładu Diagnostyki Obrazowej (mieści się w budynku nr 8, czyli Centrum Diagnostyki i Terapii Nowotworów Piersi): w poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek w godz. 8.30-15.30, a w środę w godz. 8-17.

Filharmonia w Szczecinie rozbłyśnie w różnych barwach. Znamy...

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński