Marsz Komitetu Obrony Demokracji. Ryszard Petru: Musimy zatrzymać tych szaleńców [ZDJĘCIA] [VIDEO]

Leszek Rudziński AIP
Masz KOD w Warszawie Grzegorz Jakubowski
Komitetowi Obrony Demokracji udało się zebrać w sobotnie południe przed gmachem Trybunału Konstytucyjnego kilkadziesiąt tysięcy osób. Demonstranci protestowali w stolicy przeciwko zmianom, jakie w Trybunale Konstytucyjnym wprowadza Prawo i Sprawiedliwość.

TVN24/x-news

Na warszawskiej Alei Szucha według organizatorów pojawiło się ok. 60 tys. demonstrantów. Demonstracja rozpoczęła się przed Trybunałem Konstytucyjnym, a zakończyła po niecałych czterech godzinach przed Pałacem Prezydenckim.
Pomimo niesprzyjającej aury droga przed TK została całkowicie zablokowana przez tłum. Powiewały biało-czerwone flagi, ale także flagi Unii Europejskiej oraz chorągwie z logiem organizatorów – napisem KOD. Uczestnicy maszerowali z transparentami na których widniały m.in. hasła: „Andrzej Duda to obłuda”, „Solidarni z konstytucją”, „Nie chcemy narodowego socjalizmu”, „Stop psuciu demokracji”, czy „Saska przeprasza za Kempę”. Wszytko przy głośnym dźwięku trąb i krzykach protestujących.
W samo południe przed gmachem Trybunału stanął przerobiony wóz strażacki, pojawiający się często przy różnego rodzaju demonstracjach, z którego organizatorzy i uczestnicy manifestacji przemawiali do zgromadzonych. Na mównicy pojawili się czołowi przedstawiciele opozycji.

- Pokażmy, że mamy biało-czerwone flagi. Nie może być tak, że jedna partia będzie nam zabierała tę flagę – mówił do zgromadzonych szef Nowoczesnej Ryszard Petru. - Nie dajemy się oszukać. Proszę państwa, dzisiaj parę razy wyszło słońce zza chmur. Czekają nas zimowe miesiące, ale potem przyjdzie wiosna i lato i słońce będzie dla całej Polski. I nie będzie się dzielić Polski na gorszą i lepszą - mówił Petru.

Podkreślił, że to Jarosław Kaczyński sprawił, że pod Trybunałem zebrało się tak wiele osób „ponad podziałami”. - I zrobił to w jeden miesiąc. Gratulujemy Jarosławowi Kaczyńskiemu! - mówił Petru.

Ostrzegał, że zamach na Trybunał może być w przyszłości zamachem na wolność Polaków. - Być może jest to ostatnia legalna demonstracja, nie damy zabronić demonstrować, nie pozwolimy na to, żeby ktoś nam mówił, że nad prawem stoi wola narodu. Jakiego narodu? - pytał lider Nowoczesnej.

Szef klubu PO Sławomir Neumann podkreślał, że piątkowa manifestacja to początek „długiego marszu w obronie demokracji, który za kilka lat zakończy się zwycięstwem”. - Dzisiaj zebraliśmy się tu, bo chcemy bronić podstawowych praw, chcemy bronić tego dorobku 26 lat Polski wolnej i niepodległej, Polski w Europie, Polski nowoczesnej i obywatelskiej. Tego chcemy bronić i nie damy nikomu zawłaszczyć Polski, żadnemu prezesowi, żadnej partii – mówił do zgromadzonych.

Wyraził nadzieję, że demonstranci doprowadzą do odsunięcia od władzy tych, którzy „uzurpują sobie prawo od decydowania za innych”. - Uzurpują sobie prawo do tego, że mając matematyczną większość w Sejmie, mogą mówić co możemy, a co nie - mówił. Zaznaczył, że dla zgromadzonych podstawowymi wartościami są: trójpodział władzy, niezależna władza sądownicza i niezależna władza ustawodawcza. - Dla Jarosława Kaczyńskiego trójpodział władzy to jest dawanie dyrektywy prezydentowi Andrzejowi Dudzie, premier Beacie Szydło, marszałkowi Sejmu Markowi Kuchcińskiemu - mówił szef klubu PO.

Z Kolei Barbara Nowacka ze Zjednoczonej Lewicy podkreślała, że nie ma wolności bez poszanowania prawa, niezawisłych sądów, bez poszanowania Konstytucji, czy społeczeństwa obywatelskiego. - Jarosławie Kaczyński, tu jest Polska, tu są Polki i Polacy. Nie będzie nam pan mówił, panie prezesie, co możemy, a czego nie możemy. Walczyliśmy wszyscy o dobro Polski, o wspólnotę, o solidarność, o niezależność, ale i o wolne i niezawisłe sądy. Tu są ci, dla których ważna jest wolność, równość, solidarność i demokracja. Tej demokracji nie oddamy żadnej partii i żadnym prezesom. Jesteśmy razem i pokażemy wam, że prawo i sprawiedliwość to znaczy: prawo obywatelskie i sprawiedliwość społeczna – mówiła liderka Zjednoczonej Lewicy.

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że Polska jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli, a nie jednej partii. W związku z tym wszyscy musimy o nią dbać. - W naszej polskiej różnorodności, w różnej wrażliwości politycznej, w różnych poglądach gospodarczych, ale to jest podstawa naszego funkcjonowania we wspólnocie. Dziś chodzi nie tylko o Trybunał, nie chodzi o jakiś artykuł i przepis, nie chodzi bynajmniej o jakiegoś sędziego. Dziś trzeba odwołać się do praw podstawowych. Trzeba odwołać się do tego, co jest w preambule Konstytucji - do pomyślności i dobra obywateli, ale dobra nie rozumianego przez dobro jednej partii - mówił prezes PSL.

Przed wystąpieniami polityków głos zabrał organizator manifestacji Mateusz Kijowski, lider KOD. Podkreślił, że zgromadzeni biorą udział w demonstracji nie pod partyjnymi sztandarami, ale jako obywatele. - Przyszliśmy tutaj, na święto demokracji, przyszliśmy, bo się boimy, mamy obawy, nie podoba nam się to, co się dzieje teraz w Polsce. Chcemy wyrazić swój obywatelski sprzeciw, pokazać politykom rządzącym, że szanując demokrację i wyniki demokratycznych wyborów, domagamy się jednak przestrzegania prawa – mówił Kijowski.

Zaznaczył, że podstawą systemu demokratycznego jest trójpodział władzy: na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. - Jesteśmy pod Trybunałem Konstytucyjnym, najwyższym organem władzy sądowniczej, który jest dzisiaj najbardziej zagrożony, przyszliśmy tutaj, żeby bronić niezawisłości Trybunału - mówił lider KOD.

O godz. 13.00 manifestacja ruszyła sprzed gmachu Trybunału w stronę Sejmu. Nim jeszcze całkowicie opuściła Al. Szucha, starła się ze znacznie mniej liczną kontrmanifestacją. Z dużego transparentu jaki prezentowała można wywnioskować, że jej organizatorem było m.im. stowarzyszenie Ruch Kontroli Wyborów – Ruch Kontroli Władzy. Kontrdemonstranci mieli ze sobą, nadziany na kij, świński łeb i wykrzykiwali w stronę głównej demonstracji hasła: „Nie chcę lewaków! Polska dla Polaków!”, „Lemingi!”. W pewnym momencie zaczęli także śpiewać: „Idźcie do domu, my nie powiemy nikomu!” oraz „Byłeś w ZOMO, byłeś w ORMO, teraz jesteś za Platformą!”.
Demonstranci maszerujący pod szyldem obrońców demokracji odpowiadali na zaczepki narodowców głośnym gwizdaniem, wydawaniem z siebie dźwięków, takich jak Indianie ruszający do walki, trąbieniem i krzykami „Faszyści!”. Wszystko odbywało się w takt puszczanych przez KOD utworów, takich jak „We Are The Champions!” zespołu Queen, czy „Wychowanie” zespołu T-Love.

Gdy demonstracja opuściła Aleję Szucha było już spokojnie. Przed godz. 14. manifestujący dotarli pod Sejm, gdzie wykrzykiwali hasła: „Polska nie Węgry!”, „Precz z Kaczorem!”, „Andrzej Duda pod Trybunał!”. Po drodze napotykali na pojedyncze osoby z transparentami negującymi zasadność demonstracji, ale najczęściej zachęcali je do przyłączenia się do manifestujących.

- Przyszedłem wyrazić obywatelski protest, gdyż nie zgadzamy się z polityką Jarosława Kaczyńskiego, który chce ograniczyć nam Polakom prawa obywatelskie – powiedział Agencji Informacyjnej Polska Press (AIP) jeden z uczestników demonstracji. - Andrzej Duda miał być prezydentem wszystkich Polaków, a okazuje się, że nas podzielił. PiS chce pokazać, ze pod osłoną nocy potrafią zrobić wszystko, a nie potrafili zaprzysiąc legalnie wybranych sędziów. Miała być Polska dla wszystkich, a okazuje się, ze jest tylko dla PiS-u – mówiła inna uczestniczka.

Aleksandra Aida Zawisza, członek Komitetu Obrony Demokracji podkreśliła w rozmowie z AIP, że ma nadzieję, że piątkowa demonstracja, będzie dla rządzących powodem do refleksji nad ich dalsza polityką. - W tej chwili chcemy uszanowania wyroku TK, zaprzysiężenia legalnie wybranych sędziów, poszanowania demokracji, konstytucji i nas Polaków – powiedziała Zawisza.

Kwadrans po 14.00 czoło pochodu było już pod Kancelarią Prezydenta. Rozlegały się krzyki: „Andrzej Duda, oddaj dyplom!”, „Marionetka Kaczora!” oraz śpiewy: „Drukuj ten wyrok, Beata drukuj ten wyrok!”.

Ostatnim przystankiem na drodze demonstrantów był Pałac Prezydencki. Dało się słyszeć okrzyki „Obronimy demokrację!”, „Państwo prawa, nie prezesa!”. W pewnym momencie uczestnicy manifestacji zaczęli rytmicznie podskakiwać i wołać „Kto nie skacze, ten za PiS-em. Hop hop hop!”. Demonstracja zakończyła się oficjalnie po godz. 15.00 jednak długo trwało nim kilkudziesięciotysięczny tłum opuścił Karkowskie Przemieście.

Wideo

Materiał oryginalny: Marsz Komitetu Obrony Demokracji. Ryszard Petru: Musimy zatrzymać tych szaleńców [ZDJĘCIA] [VIDEO] - Polska Times

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 138

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

C
Cyborg28

Czy ktoś zorientowany mógłby wyjaśnić genezę i znaczenie "podskakiwania" na manifestacjach K O D jak również hasła: „Kto nie skacze, ten za PiS-em. Hop hop hop!” Dlaczego ktoś, kto nie skacze, ja np. już dawno nie skaczę z powodu uszkodzenia kręgosłupa, ma być utożsamiany zaraz
z tą, czy inną partią? Bardzo proszę o odpowiedź na te pytania.

m
margreth

Panie KOSTEK,
"K O D "
nie oznacza nic innego jak tylko
Ci biedni zmanipulowani ludzie nie wiedza ,kto za tym stoi i kogo czci.
Wpiszcie sobie w Googla:"IMPERIUM ZLA" a przekonacie sie kto tak naprawde chce rzadzic w Polsce.
Tak jak oszukali tubylcow w Polskich Beskidach i zafundowali im za ich wlasne miliony BLUZNIERCZA GOLGOTE BESKIDOW...
Tak teraz znalezli kolejne stado glupich baranow,ktorymi mozna tak manipulowac jak tylko oni chca.WYSTARCZY WYTRZASNAC Z KAPELUSZA JAKIES WZNIOSLE HASLA (znamy to juz z komuny-co mnie dziwi,ze nie moge uwierzyc,ze wciaz "takich"znajda) STADO BARANOW ZROBI TO CO IM NAWET NIE WBIJA DO GLOWY , BO NIE MUSZA , ONI TO - BEZ TEGO - ZROBIA TO Z WIELKA RADOSCIA !!!
Jest to ta gorsza polowa Polakow , za ktorych my tutaj za granica zawsze musimy sie nieustannie wstydzic.

m
margreth

MOI DRODZY,
CI BIEDNI LUDZIE Z KODU CHCA DOBRZE. ONI NIE MAJA POJECIA , ZE ZOSTALI WMANEWROWANI W MACHINE ZEMSTY I ODWETU.
TYM Z KODu PROPONUJE WPISAC W GOOGLA:"JAN POSPIESZALSKI:Blizej-Po marszu,,Obudz sie Polsko"
TO MOZE ZORIENTUJA SIE , ZE "K T O S" NIMI MANIPULUJE - ZA CIEZKIE PIENIADZE.
SA TO BIEDACY , KTORZY O NICZYM NIE MAJA ZIELONEGO POJECIA I TRZEBA SIE ZA NICH MODLIC.
NIE ZNAJA JEZYKOW OBCYCH I TYLKO ROZUMIEJA TO CO IM WCISNA CI - z TVNu, KTORZY INTENSYWNIE
MYSLA ZA NICH. W MIEJSCE GDZIE POWINNA BYC GLOWA - TO U TAKICH STOI ICH TELEWIZOR. W DODATKU Z JEDNYM - JEDYNYM PROGRAMEM , BO TACY NICZEGO WIECEJ-JAK " TVN "TO NIE OGLADAJA.
ZUPELNIE JAK ZA CZASOW KOMUNY - WYSTARCZY IM TYLKO - TEN JEDEN PROGRAM. BEDA TEZ GRYSC , PLUC I KOPAC KAZDEGO , KTO ZECHCIALBY IM ZMIENIC TEN ICH PROGRAM NA JAKIKOLWIEK INNY.
PROSZE MI WIERZYC , JEST TO SPRAWA TAK DALECE ZAAWANSOWANA - ZE PREDZEJ ODRABIA REKE I ZADZIOBIA NA SMIERC - JAK SIE NA TO ZGODZA.
BIEDNE ISTOTY , KTORE NIE WIEDZA , ZE TA STACJA WCALE NIE JEST W ICH INTERESIE -TYLKO WLASNYM CZYSO ZYDOSKIM , ALE NIE TYCH ZYDKOW ORYGINYLNYCH Z IZRAELA , TYLKO TYCH , KTORZY WYWODZA SIE Z AZJI SRODKOWEJ-JAKO LUDY UDGROFINSKIE A NIE HEBRAJSKIE.
MOWIA TEZ NIE PO HEBRAJSKU,TYLKO JEZYKIEM JIDISZ. PRZYJELI TYLKO W 730r,JUDAIZM W DODATKU RABINISTYCZNY , KTORY Z NASZYM STARYM TESTAMENTAM NIE MA NIC WSPOLNEGO.NIE SA ANI SEMITAMI - TYLKO CHAZARAMI(zaden antysemityzm nie wchodzi w gre)NIE SA TEZ "NASZYMI STARSZYMI BRACMI W WIERZE." I POLAKOW MIELI ZAWSZE W D....!
PRZEZ 800 LAT MANIPUJOWALI POLAKAMI I BEDA TAK DLUGO , AZ CI Z KODu WYLACZA SWOJ TELEWIZOR I ZACZNA SAMI MYSLEC.

m
margreth

MOI DRODZY,
CI BIEDNI LUDZIE Z KODU CHCA DOBRZE. ONI NIE MAJA POJECIA , ZE ZOSTALI WMANEWROWANI W MACHINE ZEMSTY I ODWETU.
TYM Z KODu PROPONUJE WPISAC W GOOGLA:"JAN POSPIESZALSKI:Blizej-Po marszu,,Obudz sie Polsko"
TO MOZE ZORIENTUJA SIE , ZE "K T O S" NIMI MANIPULUJE - ZA CIEZKIE PIENIADZE.
SA TO BIEDACY , KTORZY O NICZYM NIE MAJA ZIELONEGO POJECIA I TRZEBA SIE ZA NICH MODLIC.
NIE ZNAJA JEZYKOW OBCYCH I TYLKO ROZUMIEJA TO CO IM WCISNA CI - z TVNu, KTORZY INTENSYWNIE
MYSLA ZA NICH. W MIEJSCE GDZIE POWINNA BYC GLOWA - TO U TAKICH STOI ICH TELEWIZOR. W DODATKU Z JEDNYM - JEDYNYM PROGRAMEM , BO TACY NICZEGO WIECEJ-JAK " TVN "TO NIE OGLADAJA.
ZUPELNIE JAK ZA CZASOW KOMUNY - WYSTARCZY IM TYLKO - TEN JEDEN PROGRAM. BEDA TEZ GRYSC , PLUC I KOPAC KAZDEGO , KTO ZECHCIALBY IM ZMIENIC TEN ICH PROGRAM NA JAKIKOLWIEK INNY.
PROSZE MI WIERZYC , JEST TO SPRAWA TAK DALECE ZAAWANSOWANA - ZE PREDZEJ ODRABIA REKE I ZADZIOBIA NA SMIERC - JAK SIE NA TO ZGODZA.
BIEDNE ISTOTY , KTORE NIE WIEDZA , ZE TA STACJA WCALE NIE JEST W ICH INTERESIE -TYLKO WLASNYM CZYSO ZYDOSKIM , ALE NIE TYCH ZYDKOW ORYGINYLNYCH Z IZRAELA , TYLKO TYCH , KTORZY WYWODZA SIE Z AZJI SRODKOWEJ-JAKO LUDY UDGROFINSKIE A NIE HEBRAJSKIE.
MOWIA TEZ NIE PO HEBRAJSKU,TYLKO JEZYKIEM JIDISZ. PRZYJELI TYLKO W 730r,JUDAIZM W DODATKU RABINISTYCZNY , KTORY Z NASZYM STARYM TESTAMENTAM NIE MA NIC WSPOLNEGO.NIE SA ANI SEMITAMI - TYLKO CHAZARAMI(zaden antysemityzm nie wchodzi w gre)NIE SA TEZ "NASZYMI STARSZYMI BRACMI W WIERZE." I POLAKOW MIELI ZAWSZE W D....!
PRZEZ 800 LAT MANIPUJOWALI POLAKAMI I BEDA TAK DLUGO , AZ CI Z KODu WYLACZA SWOJ TELEWIZOR I ZACZNA SAMI MYSLEC.

P
Polka

Petru złodzieju i oszuście czerwony won z Polski do Rumunii swego ojczystego kraju tam jest twoje miejsce i oszukuj Rumunię to wydadzą na ciebie wyrok jak na Czałszesku

n
nie pejsaty

żydek(swertru), uczeń żydka

P
Polak,patriota

ZNAJDZIE SIĘ KIJ NA KACZY RYJ

j
jermar8901

Ten Pjerdu na kilka dni przed złożeniem przysięgi poselskiej dokonał intercyzy z żoną. Sobie zostawił kilka czy kilkanaście milionów. A ile przepisał na żonę? Typowo bandycko - złodziejski proceder. Co się dziwić - uczeń lewaka Balcerowicza.

J
Jamci

Przecież z całej Polski zwieźli tych idiotów.

p
podatnik

60 tysięcy... Ależ się tych pasożytów w W-wie namnożyło...

P
Polak, demokrata

Lewaki, bandyci, urzędnicze pasożyty i post-ubowcy: przecież ten sejm został wybrany demokratycznie :-) Po prostu przegraliście - i tyle. A teraz przyjdzie wam zapłacić za wasze machloje. Kamiński o to zadba :-)

!@#

Szkoda, że nie krzyczał tak na bankowców jak masowo wciskali kredyty pseudo frankowe czyniąc z ludzi niewolników niespłacalnych lichwiarskich kredytów.

j
jot

Szaleństwem to była sterowana polityka gospodarcza Balcerowicza. Petru to jego uczeń.

L
Lukkas

Ręce opadają jak się czyta artykuł. Dobrze widać, jakie mamy społeczeństwo- nie chcą chleba wolą igrzyska. Brak władzy boli, brak koryta boli. A ciemny lud, który nie protestował gdy rząd podnosił wiek emerytalny czy zabierał im kasę z OFE klaszcze i skanduje w sprawach Trybunału i niby obronie demokracji. A gdzie była demokracja przed rządami PiS? Nie dajcie sobą manipulować, bo tylko ciemną masą można skutecznie kierować, chyba, ze za taką się uważacie.

W
Waldek J

Kieruje ten pietru stadem baranów i tyle.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3