Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marmury jak lustro

Agnieszka Pochrzęst, 31 sierpnia 2004 r.
Marmurowe płyty tworzą idealną gładź, bowiem posadzkarze idealnie dopasowali wszystkie elementy podłogi.
Marmurowe płyty tworzą idealną gładź, bowiem posadzkarze idealnie dopasowali wszystkie elementy podłogi. Marcin Bielecki
Górale kładli marmurową posadzkę w kościele pw. św. Jana Chrzciciela przy ul. Bogurodzicy w Szczecinie.

Siedem tygodni zabrało położenie 540 metrów kwadratowych posadzki w szczecińskim kościele. Kładło ją osiem osób, górali z Czorsztyna, pomagali także parafianie.

Na posadzce z granitowych płyt ułożona jest już szaro-czarna mozaika. Jej wzór odtwarza podłogę, która była w świątyni przed wojną.

Lśniący granit

- W kościele zachował się fragment starej, przedwojennej posadzki i na niej się wzorowaliśmy - mówi ks. prałat dr Aleksander Ziejewski, proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela. - Gdy rozbieraliśmy starą podłogę okazało się, że w świątyni przez lata położono aż 12 różnych posadzek. Trzeba było je najpierw zerwać i dopiero położyć nowe płyty.

Granit został wyszlifowany. Żeby nie było widać połączeń, musiał być idealnie docięty. Posadzka lśni, gdy do świątyni wpadają promienie słoneczne.

- W słońcu kolorowe witraże odbijają się w posadzce jak w lustrze - mówi ks. Aleksander Ziejewski. - Podłoga nie jest jednolita. Tak była zaplanowana, żeby podkreślić najważniejsze miejsca w świątyni. W kościele jest szaro-czarna mozaika z granitu z białymi wstawkami, w kruchcie dominują zwykłe, kwadratowe płytki, a w prezbiterium malowidła na bazalcie.

Konferencja i pomnik

W sobotę, 4 września, w kościele Farnym Miasta Szczecina przy ul. Bogurodzicy zostanie odsłonięty i poświęcony Pomnik Męczenników Drugiej Wojny Światowej. Pomnik przedstawia boleściwą Marię z martwym Chrystusem na kolanach.

Uroczystości związane z odsłonięciem piety poprzedzi konferencja historyczno-naukowa. 1 września o godz. 18 w ramach kazania na mszy świętej o historycznym znaczeniu II wojny światowej będzie mówił prof. dr hab. Kazimierz Kozłowski, dyr. Archiwum Państwowego w Szczecinie, 2 września o moralno-psychologicznych skutkach wojny będzie opowiadał dziekan wydziału teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego ks. prof. dr hab. Zdzisław Kroplewski, a 3 września głos zabierze Tadeusz Biernacki, więzień obozu koncentracyjnego w Dachau.

Pomnik Męczenników Drugiej Wojny Światowej zostanie odsłonięty 4 września o godz. 15. Mszy przewodniczył będzie prymas, ks. Józef Glemp. Pomnik odsłoni ks. abp Zygmunt Kamiński, metropolita szczecińsko-kamieński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński