MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mariusz Majkut rządził w Szczecińskiej Energetyce Cieplnej sam. Teraz zarząd się rozrasta

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Nowy zarząd Szczecińskiej Energetyki Cieplnej będzie liczył trzy osoby
Nowy zarząd Szczecińskiej Energetyki Cieplnej będzie liczył trzy osoby SW
Przez jedenaście lat były już prezes Szczecińskiej Energetyki Cieplnej zarządzał spółką jednoosobowo. Teraz nowy zarząd będzie liczył aż trzy osoby. Sprawdzamy skąd taka zmiana.

O Szczecińskiej Energetyce Cieplnej, strategicznej spółce z punktu widzenia mieszkańców i ich gorących kaloryferów, było ostatnio słychać często. Głównie z powodu napięć na linii z innym dostawcą ciepła - państwową spółką Polska Grupą Energetyczną - wywołanymi awariami i problemami z dostawami ciepła do mieszkań.

Miesiąc temu z funkcji prezesa w niejasnych okolicznościach zrezygnował Mariusz Majkut. Przez jedenaście lat rządził spółką jednoosobowo. Miał grono doradców, którzy jednak nie byli zatrudnieni jako członkowie zarządu. Po jego odejściu sytuacja się nieoczekiwanie zmieniła. SEC będzie miał od teraz trzyosobowy zarząd. Decyzję podjęła w czwartek rada nadzorcza.

Nowym prezesem została Beata Kurdelska, menadżer z prawie 30-letnim doświadczeniem w branży energetycznej. Jej zastępcami są przedstawiciele załogi i Szczecina: Grzegorz Nowa oraz Maciej Łabuń.

Szczecin ma ponad 33 procent udziałów w SEC. Reszta należy do niemieckiego koncernu energetyczny E.ON. SEC zapewnia, że rozszerzenie składu zarządu niewiele zmienia, bo jego dwóch członków pełniło do tej pory funkcję prokurentów i wspierało prezesa.

- Poprzedni prezes SEC reprezentował zarząd jednoosobowo, wspierany był jednak na stałe merytorycznie i formalnie przez trzech prokurentów odpowiedzialnych za określone obszary działalności Spółki – techniczny, finansowy i sprzedażowy. Po rezygnacji Mariusza Majkuta, rada nadzorcza zdecydowała o sformalizowaniu procesu zarządzania i powołaniu na członków zarządu dwóch dotychczasowych prokurentów, trzecie miejsce w zarządzie powierzając przedstawicielowi drugiego udziałowca - Gminy Miasto Szczecin - wyjaśnia Danuta Misztal z SEC.

Spółka nie ujawnia jednak, czy na nowej funkcji byli prokurenci będą zarabiali więcej niż dotychczas.

- Informacja, o którą Pan prosi nie stanowi informacji publicznej. SEC jest przedsiębiorstwem prywatnym, a usługi sprzedaży i przesyłu ciepła oraz sprzedaży energii elektrycznej odbywają się na zasadach kontraktowych i wolnorynkowych, z uwzględnieniem ograniczeń regulacyjnych oraz koncesyjnych wynikających z Prawa Energetycznego. Wynagrodzenie pracownika jest dobrem chronionym prawem i ujawnienie wysokości wynagrodzenia bez zgody zainteresowanego stanowi naruszenie jego dobra i naraża SEC na odpowiedzialność prawną - dodaje Danuta Misztal.

To nie jedyne zmiany personalne w spółce. Niedawno nowym pracownikiem został Krzysztof Soska, do niedawna zastępca prezydenta Szczecina do spraw oświaty. W tym czasie był członkiem rady nadzorczej SEC. Po odejściu z urzędu znalazł prace jako dyrektor działu rozwoju rynku regionalnego w SEC. Jest odpowiedzialny za monitoring lokalnego rynku energetycznego, pozyskiwanie nowych spółek i źródeł ciepła w regionie, nadzór nad procesami prywatyzacyjnymi oraz analizę rozwoju lokalnego rynku ciepłowniczego.

Szczecińska Energetyka Cieplna tworzy ze spółkami ciepłowniczymi w regionie grupę kapitałową, w której zatrudnionych jest łącznie 537 osób. W Szczecińskiej Energetyce Cieplnej - 215 osób.

Nowy zarząd SEC

  • Beata Kurdelska, prezes zarządu, manager z prawie 30-letnim doświadczeniem w branży energetycznej. Przez 13 lat m.in. pełniła funkcję Dyrektor Wykonawczej Pionu Handlowego w PGNiG biorąc w tym czasie udział w prywatyzacji Spółki, wydzieleniu Operatora Systemu Przesyłowego Gaz-System, wydzieleniu Spółek Dystrybucyjnych oraz integracji obrotu w GK PGNiG. Następnie była członkiem zarządu Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej potem Dalkia Warszawa, a następnie Veolia Energia Warszawa, gdzie przez 12 lat pracy na rzecz firmy nadzorowała rozwój rynku ciepła w Warszawie, marketing i komunikację firmy, a także zreorganizowała firmę ustawiając procesy w niej funkcjonujące na kontakt z klientem i sprzedaż.
  • Grzegorz Nowak, wiceprezes, członek zarządu, przez 20 lat współpracy z SEC z sukcesem zbudował i rozwijał systemy finansowe i kontrolingowe odpowiadając za politykę finansową całej Grupy SEC oraz współpracę z instytucjami finansowymi, systemy zaopatrzeniowe i logistyczne, a także działania związane z pozyskiwaniem funduszy unijnych. Istotne znaczenie w doświadczeniu Grzegorza Nowaka ma jego udział w rozwoju i restrukturyzacji Grupy SEC i należących do niej Spółek. Od 2008 roku uczestniczył w prowadzonych procesach akwizycyjnych w miejscowościach dziś obsługiwanych przez SEC Region i SEC Zgorzelec, gdzie odpowiadał za ocenę opłacalności realizowanych projektów, a także sprawował kontrolę nad przebiegiem poprawy efektywności prywatyzowanych przedsiębiorstw.
  • Maciej Łabuń, wiceprezes, członek zarządu, doświadczenie w zakresie planowania i prowadzenia inwestycji, a także umiejętności zarządcze zdobywał w spółkach prywatnych oraz w Urzędzie Miasta Szczecin, w którym od 2017 roku zajmował się projektami inwestycyjnymi, a także pełnił funkcje Kierownika Zespołu ds. Funduszy Pomocowych oraz Dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich. W latach wcześniejszych pełnił rolę Audytora i Konsultanta a także Specjalisty ds. projektów unijnych, a w KMBF Group Dyrektora ds. PR.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński