Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mariusz Błaszczak: Ustaliliśmy 6 lokalizacji wojsk amerykańskich w Polsce. Relacje polsko-amerykańskie są najlepsze w historii

Katarzyna Stańko
Katarzyna Stańko
John Bolton odwiedził dziś Warszawę
John Bolton odwiedził dziś Warszawę Associated Press
Minister Błaszczak: Ustaliliśmy 6 lokalizacji wojsk amerykańskich w Polsce. Relacje polsko - amerykańskie są najlepsze w historii John Bolton: Polska jest naszym wspaniałym partnerem. Wydaje ponad 2 proc. swojego PKB na obronność.

John Bolton doradca ds. bezpieczeństwa prezydenta Trumpa spotkał się dzisiaj w Warszawie z ministrem obrony Mariuszem Błaszczakiem.

Obaj politycy po spotkaniu wygłosili oświadczenia. Minister Błaszczak podkreślał, że relacje polsko-amerykańskie są najlepsze w historii. - Ustaliliśmy 6 lokalizacji dla wojsko amerykańskich w Polsce. Siódma lokalizacja jest przedmiotem dyskusji. - W tej chwili stacjonuje na terenie Polski około 5 tys. amerykańskich żołnierzy. Przyjedzie do naszego kraju co najmniej dodatkowy tysiąc - poinformował minister Błaszczak.

Minister Błaszczak mówił również o konieczności modernizacji polskiej armii oraz negocjacjach w sprawie zakupu samolotów F35.

John Bolton zapewnił, że w obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej weźmie udział wiceprezydent USA Mike Pence.
Amerykański doradca ds. obrony poinformował, że Polska i USA nie podpisały żadnej deklaracji podczas tego spotkania, ale "działamy tak, jakbyśmy ją podpisali". Poczekamy na wizytę prezydenta Trumpa, która została jedynie przełożona i jak tylko będziemy znali nowy jej termin, to poinformujemy o nim - mówił Bolton.

John Bolton chwalił Polskę za wydatki ponoszone na obronność - ponad 2 proc. PKB, w tym 20 proc. na modernizację armii.
Dodał, że zakup samolotów F35 dodatkowo wzmocni współpracę i sojusz polsko-amerykański.

Podczas spotkania nie wymieniono lokalizacji wojsk amerykańskich w Polsce. Źródła dyplomatyczne nie wykluczają, że nowi żołnierze umieszczeni zostaną w którejś z istniejących lokalizacji:

Amerykańscy żołnierze stacjonujący obecnie w Polsce:

Amerykańskie Siły Powietrzne:
- Łask
- Powidz
- Mirosławiec
Amerykańska Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa w Polsce:
- Żagań
- Skwierzyna
- Świętoszów
- Bolesławiec
Element Dowodzenia Misją Armii USA:
- Poznań
Tarcza Antyrakietowa Stanów Zjednoczonych
- Redzikowo
Amerykańska obecność wojskowa w Polsce w ramach NATO
- Orzysz – Wielonarodowa Grupa Bojowa NATO
- Bydgoszcz - Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO
- Elbląg - Dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód NATO
- Kraków – Centrum Kontrwywiadu NATO
- Redzikowo – Tarcza Antyrakietowa NATO
- Szczecin – Kwatera Główna Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego NATO.

To była czwarte spotkanie ministrów Boltona i Błaszczaka i pierwsze w Warszawie.

Wczoraj Bolton odbył wizytę w Mińsku. Z prezydentem Aleksandrem Łukaszenką rozmawiał o nierozprzestrzenianie broni oraz "nowej rzeczywistość geopolitycznej w regionie". Tak oficjalnie sformułowano tematy rozmów doradcy prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego z prezydentem Białorusi.

– Nie rozwiązaliśmy problemów, ale ważne, że mieliśmy możliwość rozmowy – mówił doradca Donalda Trumpa po spotkaniu w Mińsku.

Pytany przez dziennikarzy o zagrożenia dla białoruskiej niepodległości Bolton ocenił, że najważniejsze jest to, czego chce białoruski naród, a jego zdaniem – ludzie na Białorusi „ciągle chcą niepodległości”.

Relacje USA- Biąłoruś są napięte. Od 2008 r. ambasada USA w Mińsku funkcjonuje bez ambasadora.

Strona białoruska starała się podkreślić ciepły i przyjazny klimat spotkania. Państwowa telewizja szczegółowo pokazała upominki, które za pośrednictwem Boltona białoruski przywódca przekazał prezydentowi i pierwszej damie USA.

– Proszę przekazać to Melanii, bo ona co nieco wspólnego ze słowiańskim lnem – rozporządził się gospodarz spotkania, nawiązując do tego, że pierwsza dama jest z pochodzenia Słowenką. – A to proszę wręczyć swojemu prezydentowi.

John Bolton jest uznawany za neokonserwatystę i tak zwanego „jastrzębia”. Wyrażał poparcie dla wycofania się z porozumienia z Iranem dotyczącego ograniczenia irańskiego programu atomowego i rozpoczęcia wojny z tym krajem oraz dla przeprowadzenia ataku na północnokoreańskie instalacje nuklearne. Ponadto popierał wojnę z Irakiem i wypowiadał się przeciwko przyjmowaniu uchodźców z Syrii . Odnosi się sceptycznie do organizacji międzynarodowych, zwłaszcza ONZ.

POLECAMY W SERWISIE POLSKATIMES.PL:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mariusz Błaszczak: Ustaliliśmy 6 lokalizacji wojsk amerykańskich w Polsce. Relacje polsko-amerykańskie są najlepsze w historii - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński