Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Manifestacja siły Odry w Muzeum Narodowym. Najpierw wernisaż, potem będzie głośno

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
W Muzeum Narodowym w Szczecinie przy Wałach Chrobrego od 10 czerwca będzie można oglądać wystawę fotografii uznanego niemieckiego artysty, Götza Lemberga, zatytułowaną „albo Odra”.

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej – Odra przestała być linią demarkacyjną, rzeką na peryferiach, a znalazła się w środku Europy. Jest rzeką łączącą dwa kraje, Polskę i Niemcy. Jest też znanym od wieków, ważnym szlakiem komunikacyjnym, stanowi dzisiaj raj dla kajakarzy, wiodące wzdłuż jej brzegów ścieżki powszechnie określa się jako idealne dla rowerzystów. Nadodrze dostarcza atrakcyjnych doznań przyrodniczych.

Wędrówka wzdłuż środkowego i dolnego biegu Odry, od ujścia Nysy Łużyckiej do Zalewu Szczecińskiego, stała się wyzwaniem artystycznym Götza Lemberga – urodzonego we Frankfurcie nad Menem, osiadłego w Berlinie artysty, chętnie wypowiadającego się za pośrednictwem instalacji świetlnych oraz fotografii, twórcy oryginalnych portretów także dwóch innych rzek: Haweli i Szprewy.

- To jest wspaniały teren turystyczny, jeszcze nie odkryty. Autor pokazał nam piękno tego krajobrazu, jego malowniczość - mówi Lech Karwowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Artysta spędził kilkanaście dni w podróży łodzią z Eisenhüttenstadt do Szczecina. Odwiedził m.in. hanzeatycki Frankfurt nad Odrą i jego polskie przedmieście – Słubice, słynny zespół fortyfikacji – twierdzę Kostrzyn oraz Międzyrzecki Rejon Umocniony, a także Lebus – jedno z pierwszych marchijskich biskupstw, również Schwedt/Oder i Krajnik Dolny, Mescherin i Gryfino, malownicze Gartz, wreszcie portowy Szczecin, gdzie wody Odry Zachodniej przynależą do wewnętrznych wód morskich.

- Obejmująca ponad 150 starannie wybranych na wystawę dzieł, fotograficzna panorama rzeki Götza Lemberga ma charakter mozaikowy – to rzeczywistość skonstruowana, spektakl złudzeń. Gra artysty z widzem, jego dialog z odbiorcą nie ogranicza się do współczesnej, fotograficznej interpretacji tradycji europejskiego malarstwa pejzażowego - mówi Dariusz Kacprzak, zastępca dyrektora ds. naukowych Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Wernisaż 10 czerwca w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego.

Manifestacja siły Odry. Po raz pierwszy

W dniu wernisażu Muzeum wraz z Centrum Żeglarskim zapraszają wszystkich admiratorów żeglarstwa i wszelkiego wodniactwa do udziału w pierwszej w historii Szczecina nawodnej manifestacji siły Odry. Finał akcji – o godzinie 18 – stanowić będzie włączenie buczków lub użycie innych sygnałów dźwiękowych na wszystkich jednostkach – tych uczestniczących w akcji oraz cumujących w marinie i przy bulwarach.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński