MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mandaty w województwie zachodniopomorskich. Mimo zaostrzenia przepisów wciąż jeździmy za szybko. Mandatów mniej, ale dużo droższe

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Spada liczba mandatów za wykroczenia drogowe, bo kary są bardzo wysokie. Kierowcy zaczęli jeździć ostrożniej - wynika ze statystyk. Ale czy na pewno?

Mandaty w Zachodniopomorskiem - ile wystawiono?

Od stycznia do września 2021 r. w województwie zachodniopomorskim wystawiono 149 514 mandatów na kwotę ponad 24 milionów złotych. Sytuacja zmieniała się w tym roku. Do września policjanci wystawili 9 tysięcy mandatów mniej, ale wpływy drastycznie wzrosły - do ponad 50 milionów złotych. Praktycznie w każdym powiecie regionu policjanci przy podobnej ilości kontroli jak rok temu wystawiają mniej mandatów, ale na wyższe kwoty.

To efekt przepisów, które obowiązują od początku roku (we wrześniu zostały zaostrzone o tzw. recydywę). W porównaniu z poprzednimi latami stawki mandatów wzrosły średnio dwukrotnie, w niektórych przypadkach nawet więcej. Przykładowo, kara za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 31-40 km/h wynosi 800 zł, ale już 1600 zł przy ponownym popełnieniu tego samego wykroczenia, tzw. recydywy. 2500 zł zapłacimy, jeśli przekroczymy prędkość o ponad 70 km/h, a za recydywę - 5000 złotych. Za niewskazanie kierowcy może nam grozić 2000 zł w przypadku kolizji, do 4000 zł w razie wypadku. Gdy nie ustąpimy pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście dla pieszych, musimy liczyć się z karą rzędu 3 tysięcy złotych. Wzrosła też maksymalna liczba punktów karnych za wykroczenia i za przekroczenie prędkości oraz wydłużono okres kasowania punktów karnych.

To najwidoczniej kierowców odstrasza.

- W sierpniu dostałem mandat na 800 złotych i punkty karne. Jechałem trochę za szybko. Spieszyłem się do pracy. To spora kwota. Od tamtej pory moja noga nie jest już taka ciężka i jeżdżę wolniej - mówił pan Paweł, kierowca ze Szczecina.

Dopiero w kolejnych latach przekonamy się, czy jeśli chodzi o liczbę ukaranych osób, nadal będzie widać tendencję spadkową, czy będzie można mówić o pozytywnym trendzie.

Tak dobrze nie jest

Na razie policjanci są sceptyczni, lub umiarkowanie optymistyczni. Nie ma dnia, aby nie zatrzymywali kierowców za duże przekroczenia prędkości. Kilka dni temu w Myśliborzu zatrzymano kierowcę, który w terenie zabudowanym przekroczył prędkość o 52 km/h. 29-latek stracił prawo jazdy na trzy miesiące, musi zapłacić 1500 złotych, a jego konto punktowe wzbogaciło się o 13 punktów karnych.

W każdy weekend szczecińscy funkcjonariusze zatrzymują od kilkudziesięciu do ponad 200 piratów drogowych. W ostatni weekend września było ich rekordowo dużo - aż 220.

- Mimo licznych apeli do kierowców o zachowanie rozwagi i szczególnej ostrożności na drodze i obowiązującego już nowego taryfikatora mandatów, w dalszym ciągu kierujący łamią przepisy ruchu drogowego - komentują szczecińscy policjanci.

Tydzień wcześniej trzech kierowców w Stargardzie straciło prawo jazdy, po tym, jak przekroczyli prędkość w obszarze zabudowanym o 50 km/h. Niechlubnym rekordzistą okazał się kierowca bmw, który w obszarze zabudowanym jechał z prędkością 124 km/h. Cała trójka oprócz wysokiego mandatu straciła swoje prawa jazdy, a także otrzymała punkty karne.

- Bez wątpienia szanse na dotarcie do celu podróży będą zdecydowanie wyższe, jeżeli kierujący uszanuje prawo i dozwoloną prędkość. Dlatego tak ważne są tylko właściwe zachowania na drodze, aby tym wszystkim osobom, podróż minęła w spokoju i bezpieczeństwie - komentowała mł. asp. Justyna Siwarska ze stargardzkiej policji

Zarobki początkujących zachodniopomorskich policjantów. Sprawdź, ile zarabiają "netto"

Zarobki zachodniopomorskich policjantów. Ile zarabia początk...

Mandaty - wrześniowe zmiany

To kolejny etap nowelizacji przepisów przyjętych w zeszłym roku, w tym ustawy Prawo o ruchu drogowym. To drugi etap wdrażania regulacji, (część przepisów obowiązuje już od 1 stycznia 2022), których nadrzędnym celem jest zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. 

Od 17 września zaczął obowiązywać zmiana sposobu kasowania zgromadzonych punktów. Obowiązywać będą przez dwa lata na koncie kierowców popełniających wykroczenia, a nie jak dotychczas przez rok. Zniesione zostają również szkolenia, po odbyciu których liczba punktów otrzymanych przez kierowcę ulegała zmniejszeniu.

Zastosowanie w przypadku najbardziej poważnych wykroczeń, skutkujących poważnym zagrożeniem bezpieczeństwa ruchu drogowego będzie mieć tzw. "recydywa". Sytuacja dotyczy złamania przepisów z tej samej grupy w ciągu 2 lat od ostatniego wykroczenia. Jeżeli tak się stanie, mandat drogowy będzie dwukrotnie wyższy niż dotychczas.

Dotyczy to na przykład przekroczenia prędkości o:

 • 31-40 km/h – pierwszy raz: 800 złotych / recydywa: 1600 złotych
 • 41-50 km/h – pierwszy raz: 1000 złotych / recydywa: 2000 złotych
 • 51-60 km/h – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych
 • 61-70 km/h – pierwszy raz: 2000 złotych / recydywa: 4000 złotych
 • 71 km/h i więcej – pierwszy raz: 2500 złotych / recydywa: 5000 złotych

Oprócz przekroczenia prędkości nowy taryfikator zakłada, że podwójne karanie będzie dotyczyć innych obszarów ruchu, np.:

 • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych;
 • złamanie zakazu wyprzedzania – pierwszy raz: 1000 złotych / recydywa: 2000 złotych;
 • wyprzedzanie na przejściu lub przed nim – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych;
 • niezachowanie ostrożności i spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym z następstwem w postaci poszkodowanego pieszego, rowerzysty itp. – pierwszy raz: 1500 złotych / recydywa: 3000 złotych;
 • omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu – pierwszy raz: 1500 złotych /  recydywa: 3000 złotych;
 • wjeżdżanie na torowisko przy zaporach, które są opuszczane, opuszczone lub nie skończyło się ich podnoszenie – pierwszy raz: 2000 złotych / recydywa: 4000 złotych;
 • wjazd na przejazd kolejowy przy czerwonym świetle sygnalizatora lub jeżeli po drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy – pierwszy raz: 2000 złotych / recydywa: 4000 złotych;
 • prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po spożyciu alkoholu lub innego, podobnie działającego środka – pierwszy raz: 2500 złotych /  recydywa: 5000 złotych.

W przypadku szczególnie poważnych sytuacji policjant może skierować sprawę do rozpatrzenia przez sąd. W przypadku ukarania przez sąd grzywna może wynieść nawet 30 000 złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja radzi jak zaplanować podróż

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński