Jakub Maj
Jakub Maj
Liga Mistrzów. Manchester City triumfatorem najważniejszych rozgrywek piłkarskich w Europie! "Obywatele" dzięki sobotniej wygranej w Lidze Mistrzów skompletowali potrójną koronę. Decydującą bramkę w finale zdobył Rodri. Zespół Pepa Guardioli wygrał ten turniej po raz pierwszy w swojej historii.

Manchester City - Inter Mediolan 1:0 (0:0)

Tegoroczny finał Ligi Mistrzów był szczególnie ważny dla polskich kibiców. Wśród piłkarzy obydwu zespołów nie mieliśmy niestety Biało-Czerwonego akcentu. Dumę mogliśmy poczuć dzięki Szymonowi Marciniakowi, który był rozjemcą tego arcyważnego starcia. Do roli asystentów UEFA wyznaczyła Pawła Sokolnickiego i Tomasza Listkiewicza, a system VAR obsługiwali Tomasz Kwiatkowski oraz Bartosz Frankowski.

Wyraźnym faworytem dzisiejszego starcia był Manchester City. "Obywatele" od samego początku zaczęli ofensywę. W 5. minucie Bernardo Silva zbiegł z piłką z prawej strony w pole karne. Naprzeciw siebie miał Federico Dimarco, ale mimo to "złamał" akcję do lewej nogi, po czym uderzył obok dalszego słupka. Brakowało kilkunastu centymetrów.

Niestety później tempo nieco spadło. Bardzo dobrą okazję mieliśmy jeszcze w 27. minucie. Erling Haaland otrzymał piłkę w polu karny i błyskawicznie minął rywala. Udało mu się sięgnąć futbolówkę, która już uciekała. Mocny strzał Norwega wylądował na dłoni bramkarza Interu. Niestety do przerwy nie widzieliśmy goli. Oko można było zawiesić na interwencjach Szymona Marciniaka, który ustawiał zawodników obydwu drużyn do pionu.

W drugiej połowie Manchester City zyskiwał coraz większą przewagę. "Obywatele" starali się uśpić czujność rywala i bardzo długo wymieniali piłkę między sobą. W 58. minucie po błędzie jednego z obrońców City bramkarz "Obywateli" został zmuszony do trudnej interwencji.

Golem pachniało od dawno, ale piłka wpadła do siatki dopiero w 68. minucie. Manuel Akanji podał prostopadle w pole karne do Bernardo Silvy. Jego dogranie przed bramkę zostało zablokowane, ale piłka znalazła się na 13. metrze, skąd mierzonym uderzeniem przy prawym słupku popisał się Rodri! 1:0!

Kilka minut później Inter miał doskonałą okazję, aby wyrównać. Dobitkę głową w wykonaniu Dimarco zablokował... jego kolega z drużyny. Zakotłowało się w polu karnym "Obywateli" po główce Denzela Dumfriesa. Dimarco poczekał na kozioł i uderzył głową tak, że futbolówka odbija się od poprzeczki! Jego dobitka (również głową) trafiła w nogi Romelu Lukaku, który tylko bezradnie rozłożył ręce.

Dwie minuty przed końcem regulaminowego czasu gry Lukaku główką chciał pokonać Edersona z bardzo bliskiej odległości, ale Brazylijczyk świetnie interweniował nogą na samej linii bramkowej!

Sobotni triumf w Lidze Mistrzów oznacza, że Manchester City w obecnym sezonie zdobył potrójną koronę. "Obywatele" wygrali wcześniej Premier League oraz Puchar Anglii.