Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mamy w Szczecinie Salę Symulacji Wirtualnej Rzeczywistości z symulatorem wirtualnego miejsca zbrodni

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Symulatory VR są używane przez najlepsze uniwersytety na całym świecie. Teraz także na szczecińskim uniwersytecie!
Symulatory VR są używane przez najlepsze uniwersytety na całym świecie. Teraz także na szczecińskim uniwersytecie! Sebastian Wołosz
W budynku Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego przy ul. Narutowicza 17 A działa już Sala Symulacji, w której zainstalowany jest symulator wirtualnej rzeczywistości osoby ze szczególnymi potrzebami. Podobne funkcjonują na najważniejszych światowych uczelniach.

Sala została wyposażona w symulatory ograniczeń osób ze szczególnymi potrzebami oraz symulator wirtualnego miejsca zbrodni. Symulatory tworzą wirtualną rzeczywistość (VR), czyli rzeczywistości stworzoną przy wykorzystaniu technologii informatycznych, dzięki którym wykreowana zostanie multimedialna wizja przedmiotów, przestrzeni i zdarzeń.

- Ta sala to jest coś, czego w Polsce raczej trudno będzie uświadczyć - mówi prof. Waldemar Tarczyński, rektor US. - Nowoczesna technologia umożliwia nie tylko prowadzenie zajęć, ale też kreowanie nowych inicjatyw. Możemy tu prowadzić zajęcia dla osób niepełnosprawnych. To są kursy, szkolenia, które udostępniamy nie tylko naszym studentom, ale też instytucjom zewnętrznym. Chcemy, żeby to miejsce służyło całemu miastu.

Symulator "Scena zbrodni" jest wiernym odzwierciedleniem miejsca zbrodni, pozwala studentom przeprowadzić czynności standardowo podejmowane na miejscu zdarzenia, na jego dokładne zbadanie i analizę pozostawionych śladów. Odnalezienie wskazówek umożliwia przejście do kolejnych etapów gry i znalezienie następnych śladów i dowodów.

- To ogromna satysfakcja, że możemy zaprezentować studentom to nowoczesne narzędzie dydaktyczne, dzięki któremu będziemy szkolić kadry rządowe i samorządowe - mówi dr hab. Ewelina Cała-Wacinkiewicz, prof. US, dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego.

Symulatory VR są używane przez najlepsze uniwersytety na całym świecie. Specjalistyczny sprzęt zapewniła uczelni firma Asseco Data Systems.

- Technologia VR zmienia świat rozrywki i edukacji - mówi Daniel Lala, wiceprezes zarządu Asseco Data Systems. - Technologię VR stosuje się w przypadku sytuacji trudnych do symulowania w świecie rzeczywistym. Nikt nie wpuści studentów prawa na miejsce zbrodni, a dzięki temu sprzętowi mogą wejść w tę przestrzeń.

Studenci na zajęciach obserwują wykreowane światy poprzez specjalne okulary. Głębię doznań zwiększają dźwięki, dzięki wejściu w odpowiednią interakcję można poczuć też dotyk. Ćwiczenia można powtarzać nieograniczoną ilość razy oraz tworzyć w edytorze własne scenariusze.

W sali symulatorów wirtualnej rzeczywistości przygotowane są:

  • symulator wad wzroku,
  • symulator wózka inwalidzkiego,
  • symulator barier utrudniających aktywność osób niesłyszących,
  • symulator ograniczeń geriatrycznych,
  • symulator miejsca zbrodni.

Sala symulacji VR powstała w ramach projektu wdrożeniowego "Jak najbliżej dostępności", który był realizowany w ramach konkursu Projektowanie uniwersalne, a sfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w wysokości 963 492,50 zł oraz dzięki funduszom pozyskanym z Unii Europejskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński