Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mamy do czynienia z rewolucją ekologiczną? Debata "Zielona energia". Zobacz WIDEO!

Szymon Wasilewski
Szymon Wasilewski
Debata "Zielona energia"
Debata "Zielona energia" Sebastian Wołosz
Zmiany klimatyczne i zanieczyszczenie środowiska to jedne z największych wyzwań współczesnego świata. Czy alternatywne źródła energii lub użycie samochodów elektrycznych jest w stanie nam pomóc. Na jakim etapie w Polsce są branże związane z produkcją ekologicznych rozwiązań?

Na ten temat rozmawialiśmy podczas piątkowej "Zielona energia" GS24.pl, Głosu Szczecińskiego i naszych partnerów:

  • ICS Solar
  • i Volvo Auto Bruno.

Transmisja z debaty na naszym profilu na FB - facebook.com/gs24pl/ i na GS24.pl o godz. 12.00

Debata "Zielona energia"
Debata "Zielona energia" Sebastian Wołosz

- Widać coraz większe zainteresowanie ekologicznymi rozwiązaniami. Oczywiście wielu klientów zwraca uwagę także na stronę ekonomiczną takich inwestycji. Na pewno czeka nas jeszcze sporo wyzwań edukacyjnych - mówi Sebastian Żurkiewicz z firmy ICS Solar specjalizującej się w systemach fotowoltaicznych.

- Jeśli chodzi o branżę motoryzacyjną, jesteśmy na bardzo ciekawym etapie. Jeszcze nie tak dawno w Polsce najczęściej się sprzedawały samochody z silnikiem diesla. Od kilku lat mają one wyraźny trend spadkowy. W przypadku Volvo jeszcze trzy, cztery lata temu diesle sprzedawały się na poziomie 70-80 proc., teraz jest to mniej niż 50 proc. Społeczeństwo idzie coraz bardziej w stronę ekologii - mówi Kamil Mielcarek z Volvo Auto Bruno.

Przedstawiciel Volvo podkreśla, że obecnie Unia Europejska narzuca na branżę motoryzacyjną coraz bardziej restrykcyjne normy emisji spalin.

- Branża jest zmuszona do przejścia na inne źródła pozyskiwania energii. Wprowadzamy dużo zmian w infrastrukturę produkcji samochodów. Nasze fabryki korzystają z fotowoltaiki, z turbin wiatrowych. Odchodzimy od procesów dostawy aut opartej na statkach na korzyść transportu kolejowego, co zmniejszyło ogólną emisję dwutlenku węgla w całym łańcuchu produkcji naszych aut - dodaje Kamil Mielcarek.

Niedawno w Polsce padł rekord. Działające w Polsce elektrownie fotowoltaiczne pracowały z mocą bliską 2 GW. Czy mamy do czynienia z rewolucją fotowoltaiczną?

- Na pewno mamy do czynienia ze wzmożonym procesem promowania tych technologii. Obecnie rynek fotowoltaiczny w Polsce to w głównej mierze rynek prosumencki. Są to instalacje dotyczące głównie domów jednorodzinnych. Wielu ludzi motywuje fakt, że stopa zwrotu takiej inwestycji wynosi około 6-7 lat w zależności od cen i materiałów jakie są użyte. W kwestiach biznesowych powinny zostać jeszcze wypracowane pewne regulacje prawne, które wspomogą proces uniezależniania się od tradycyjnych elektrowni - wyjaśnia Sebastian Żurkiewicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński